آرشیو نویسنده

نشست مشترک معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه در راستای کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگری ا زوقوع جرائم

نشست مشترک معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه در راستای کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگری ا زوقوع جرائم

دکتر غلامی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه:همکاری این معاونت با معاونت اجتماعی و پیشگری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه بی شک ثمر بخش بوده و ما می توانیم در راستای آخش آسیب های اجتماهی از تجربه دادگستری بهره کافی ببریم.

نشست مشترک معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه با معاونت فرهنگی علوم پزشکی که در دفتر معاونت این دانشگاه تشکیل گردید

دکتر غلامی معاون فرهنگی دانشگاه بعد از خیر مقدم خدمت  مدعوین بیان کردند:که این استان استانی مظلوم است با مشکلات مخفی که دانشجویان در معرض آسیب های اجتماعی هستند.مدیران و آینده سازان این مرز و بوم از دل همین دانشجویان و دانشگاه بیرون می آیند.رهبر معظم انقلاب توجه جدی به آسیب های اجتماعی دارند و مدام از مدیران گزارشی مبنی بر کنترل این آسیب ها می خواهند.دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ۵۱۸۵ دانشجو دارد که ۱۷۰۰ نفر آن جمعیت خوایگاهی است.خوابگاه های دانشجویی انواع و اقشار فرهنگ ها ومذهب ها و اخلاق ها را در بر میگیرد.آسیب های متنوعی در خوابگاه ها داریم و از این بابت سعی کرده ایم که با ادارت بهزیستی ،کمیته امداد و هم چنین قوه قضاییه همکاری کنیم.

دکتر غلامی در ادامه گفت:در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ۴۵۰۰ هیات علمی و ۱۴ هزار کارمند و ۲۰۰۰ نیروی شرکتی وابسته به دانشگاه داریم  وفقط بیمارستان امام رضا کرمانشاه ۲۰۰۰۰نفر ارباب رجوع در طول شبانه روز دارد که جنس آسیب های این حوزه متفاوت می باشد.با این جمعیت که در دسترس هستند می توانیم در حوزه کاهش آسیب ها کاراهی ارزشمندی انجام دهیم.

 

سرکار خانم دکتر عباس پور مشاور زنان دانشگاه علوم پزشکی در ادامه بیان کرد:

دانشجویان این دانشگاه و دانشجویان خوابگاهی ما کادر درمانی آینده این مملکت می باشند باید از ورود آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد و مصرف مواد مخدر و ….وآسیب های فضای مجازی به دانشجوایان و خوابگاه جلوگیری کنیم.

در ادامه دکتر مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه گفت:خدارا شاکرم که توفیق شامل حال ما شد که ملاقات با مدیران فعال و دلسوز را نصیب ما کرد.ما باید خیلی بیشتر از این جلسات داشته باشیم .دغدغه تمام ما مدیران کاهش آسیب های اجتماعی است.چهار آسیب اولویتی استان اعتیاد،مسائل اخلاقی،طلاق و خشونت است.نظرمقام معظم  رهبری در درجه اول توقف این آسیب ها است بعد کاهش این آسیب ها.

معاون دادگستری کرمانشاه در ادامه اشاره کرد:رسالت ما در پیشگیری از آسیب های اجتماعی مسئولیتی مضاعف است.دانشگاههای فعلی با شرایط کنونی و دسترسی به فضای مجازی می تواند خیلی آسیب پذیر شد.امید به آینده کاری دانشجویان علوم پزشکی خیلی زیاد است.می توان از این امید خیلی بهره ها برد.امنیت کرمانشاه از لحاظ امنیت روانی بالاترین رتبه در بین استان های کشور است.

این مقام قضایی اضافه کرد:دانشگاه ها باید عاری از آسیب های اجتماعی باشندمخصوصا دانشجویان علوم پزشکی.پزشک معیار ارزش های جامعه و اثر گذار بر اخلاقیات جامعه و می تواند سر لوحه و سرمشق بقیه اعضا جامعه باشد.باید تلاش کنیم که آسیب های اجتماعی به کمترین میزان خود برسد.ارتباط بیشتر دادگستری و دانشگاه احساس میشود.

دکترمرادیفر در ادامه افزود این معاونت تجربیات خوبی در زمینه کاهش جرائم دارد که میتواند با دانشگاه علوم پزشکی همکاری نماید.کلنیک کنترل خشم،پروزه نماد،مجازات های جایگزین حبس،آموزش های پیش از ازدواج و فرزند پروریو..از برنامه های موفق این معاونت میباشد..

 

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه :امروز پروژه دشمن توقف واحدهای اقتصادی ماست

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه :امروز پروژه دشمن توقف واحدهای اقتصادی ما

 

دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه :امروز پروژه دشمن توقف واحدهای اقتصادی ماست

محمدباقر الفت؛ معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه در نشست مسئولان دستگاه قضائی با فعالان اقتصادی استان کرمانشاه که در سالن شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: افتتاح مجتمع ویژه رسیدگی به دعاوی اقتصادی نوید مسرت بخشی است که بخشی از پازل حمایتی از سرمایه گذاران در استان کرمانشاه را تکمیل می کند .

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود در مسیر پویایی و حیات ملموس اقتصاد کشور گفت وقتی صحبت از محیط کسب و کار می کنیم باید سراغ تجربیات بین المللی هم برویم. امروز روزگاری نیست که تنها به بازار داخلی بسنده کنیم. اگر خوب فکر کنیم باید بازار منطقه را ببینیم و اگر خوب تر ببینیم بازارمیان قاره ای را دریابیم چون هر چه با افق وسیعتر و فرا مرزی فکر کنیم پایه ها و مایه های بنگاه ها و شرکت های ما قوی تر می شود.

ایشان ادامه داد وقتی به اشاره حکیمانه رهبری معظم امروز آحاد ملت عزیز ما نیز می دانند که کشور در شرایط جنگ اقتصادی قرار گرفته ، درک این واقعیت که عرصه جنگ مدیر مجاهد می خواهد و کار جهادی ضرورت اولیه هر کس در موقعیت خود است، افزود امروز به تعبیر ریاست محترم قوه قضائیه پروژه آمریکا توقیف واحد های اقتصادی ماست. پس باید هر کس به هر چه توش و توان دارد برای  شکست این پروژه  قیام کند. قوه قضائیه نیز با ابزار محکم و دشمن شکن قانون و حقوق و ظرفیت های عظیم آن به میدان آمده است.

وی در همین راستا به نقش قضائی – حقوقی قوه قضائیه در بازگشت ۴۵۰ واحد بنگاه اقتصادی و تولیدی معطل به چرخه تولید در کشور طی ۱۴ ماه اخیر هم اشاره کرد.
الفت تاکید کرد اگر مردم و مسئولین یاریگر هم باشند و سدی را که با دست خود بر سر راه توسعه کشور ایجاد کرده ایم ، برداریم شتاب توسعه مابسیار فراتر از انتظار خواهد شد. بنابراین می شود ادعا کرد که اگر هم افزایی ئر سطوح مختلف داخلی حاکم شود، تحریم های دشمنان کمترین اثر را بر اقتصاد کشور دارد.
دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه ادامه داد: اما متاسفانه شاهدیم که امروز به جای دستگیری از یکدیگر مانعی ایجاد کرده ایم که باعث ضربه زدن به اقتصاد داخلی شده، ضربه هایی که از تحریم ها نیز کاری تر بوده و مشکلات زیادی را ایجاد کرده است.
الفت با انتقاد از اینکه در کشور ارزش زیادی برای تولید ثروت و صاحبان سرمایه قائل نیستیم، گفت: تصریح و تاکید قانون نیز بر حمایت از سرمایه گذار مشروع است بنابراین موظف و مکلفیم که به دستورات قانونی عمل کنیم و حرمت سرمایه گذار را رعایت کنیم چرا که این کار توجه به امنیت روانی این قشر و رونق فضای کسب و کار در جامعه خواهد شد.

معاون اجتماعی قوه قضائیه تصریح کرد: جلساتی که برای رفع مشکلات اقتصادی و کمک به واحدهای تولیدی برگزار می شود بسیار مهم و اثربخش است، در این راستا نیز همه مسئولان و مدیران از دستگاه قضائی گرفته تا سایر ادارات و ارگان ها موظف به حضور در این جلسات هستند.
وی همچنین با مهم ارزیابی کردن نقش بانک ها در تسهیل گری کار واحدهای تولیدی افزود: حمایت و پشتیبانی بانک ها از بنگاه های اقتصادی امری ضروری است بخصوص در شرایط فعلی که باید به رونق و افزایش تولید آن ها کمک کرد.
الفت با بیان اینکه از آغاز پیروزی انقلاب همواره سعی در انجام عملیات بانکی بدون ربا بوده است، گفت: متاسفانه سیستم ربوی بانک ها نه تنها بهبود نیافت بلکه به بدترین شکل هم تثبیت شد.
این مقام عالی رتبه در قوه قضائیه با اشاره به تاکید مراجع معظم تقلید بر اصلاح سیستم بانکی کشور، ابراز امیدواری کرد شاهد این اتفاق باشیم و واحدهای تولیدی با کمک بانک ها بتوانند بر تولیدات خود بیفزایند.

الفت در مقوله وظایف قوه قضائیه نسبت به فعالیت های اقتصادی و کمک و حمایت از جریان سالم و حقوقی این فعالیت ها خطاب به ادارات ثبت اسناد و املاک گفت انتظار می رود در حوزه ثبت شرکت ها و حمایت های مقتضی در این مسیر با هوشمندی و شناخت وظایف خود به صاحبان شرکت ها و فعالان این عرصه اطمینان خاطر دهیم که حقوق معنوی آنها نیز مورد حمایت دستگاه قضائی است.
دکتر الفت در ادامه با اشاره به نقش دستگاه قضائی در حمایت از سرمایه گذاران و بهبود و رونق فضای کسب و کار یادآور شد: امنیت سرمایه گذار و حمایت از سرمایه گذاری مشروع از جمله وظایفی است که بر اساس قانون بر عهده دستگاه قضائی است و اگر به دنبال رونق فضای کسب و کار هستیم این مهم باید به جد دنبال شود.

آشنایی تجار با ابعاد حقوقی قراردادهای قانونی از دیگر تاکیدات دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه بود که تصریح کرد: دستگاه قضایی با ایجاد کلاسهای آموزشی باید تجار را با مسائل حقوقی آشنا کند تا در عقد قراردادها قانونی عمل کنند و نیز خود و فعالیت اقتصادی آنها دچار مشکل نشوند.

دکتر الفت حمایت از بنگاههای خرد را مهم دانست و یادآور شد غفلت از سرمایه های خرد و سرگردانی آنها در نگاه کلی آسیب زاست در حالی که هدایت ، مدیریت و برنامه ریزی برای این سرمایه ها به تقویت بنیه سرمایه های کلان نیز می انجامد.

الفت در پایان با اشاره به راه اندازی مجتمع قضایی ویژه دعاوی اقتصادی در کرمانشاه، این کار قدم مهمی برای فعالان بخش اقتصادی برشمرد و گفت: راه اندازی این مرکز، مصداق بارز یک دادگاه تخصصی است که می تواند حامی فعالان این بخش باش و نمایشی از بلوغ عقلی خانه صنعت و معدن استان و نگاه مدیریتی دادگستری کرمانشاه است که ظرفیت الگو بخشی کشوری هم دارد.

پیش از سخنان معاون اجتماعی و دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه ، دکتر عدالت خواه رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه نیز با اشاره به عزم راسخ قوه قضائیه در کمک به بهبود فضای اقتصادی کشور و اهتمام همه جانبه آن در این ماموریت خطیر ، افتتاح مجتمع قضائی دعاوی اقتصادی در کرمانشاه را گامی در مسیر همین ماموریت برشمرد و گفت این عزم در کرمانشاه با جدیت تمام دنبال می شود و من از قضات محترم و آگاه این حوزه قضائی می خواهم با توجه به شرایط بسیار حساس فعلی کشور که در جنگ اقتصادی تمام عیاری قرار دارد اجازه ندهند تحت هیچ شرایطی بنگاهها اقتصادی ، شرکت ها و واحدهای تولیدی به خاطر آراء محاکم تعطیل شوند.

نشست شورای قضائی استان با حضور معاون قوه قضائیه و استاندار کرمانشاه ۷ بهمن ماه ۱۳۹۷ – ۰ : ۱۴ نشست شورای قضائی استان با حضور دکتر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و مهندس بازوند استاندار کرمانشاه در سالن جلسات حوزه استانداری برگزار شد.

نشست شورای قضائی استان با حضور معاون قوه قضائیه و استاندار کرمانشاه

ن

شست شورای قضائی استان با حضور دکتر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و مهندس بازوند استاندار کرمانشاه در سالن جلسات حوزه استانداری برگزار شد.

نشست دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه با اعضا خانه صنعت و معدن استان کرمانشاه گزارش تصویری

افتتاح مجتمع قضایی ویژه دعاوی اقتصادی استان کرمانشاه

افتتاح مجتمع قضایی ویژه دعاوی اقتصادی استان کرمانشاه روز یکشنبه با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه و هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه افتتاح شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و دبیر ستاد اقتصاد مقاومتی قوه قضاییه روز یکشنبه در حاشیه افتتاح این مرکز اظهار داشت: خرسندیم که با همراهی استاندار و رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه و دیگر مسئولان اجرایی و قضایی استان شاهد افتتاح مجتمع دعاوی اقتصادی در کرمانشاه هستیم.
محمدباقر الفت ادامه داد: این اقدام در زمینه اجرایی کردن سیاست های ابلاغی از ناحیه مقام معظم رهبری در حوزه حمایت از فعالان اقتصادی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: راه اندازی این مرکز، مصداق بارز یک دادگاه تخصصی است که می تواند بزرگترین حمایتگر برای قرادادهایی باشد که بین فعالان اقتصادی منعقد می شود.
دکتر الفت گفت: از سوی دیگر این مرکز یک دادرسی تخصصی تجاری را در کم ترین زمان ممکن و در بهترین شکل مبتنی بر رویه های تجاری همانند آنچه که مورد انتظار فعالان اقتصادی است را از سوی قوه قضاییه ارائه می دهد.
وی اظهار داشت: این مرکز اولین نمونه ای است که به همت رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه و با دقت نظر وی در سطح کشور تاسیس شده است که امیدواریم به الگویی برای دیگر استان ها تبدیل شود.
این مجتمع دارای شعبی از شورای حل اختلاف، داوری، کیفری، ۲ شعبه حقوقی و یک شعبه تجدیدنظر می باشد و به بررسی و رسیدگی پرونده های حقوقی و اقتصادی می پردازد.
در آیین افتتاح این مجتمع اقتصادی قضایی محمدرضا عدالتخواه رییس کل دادگستری استان، استاندار کرمانشاه  و جمعی از مدیران استان نیز حضور داشتند.

در ادامه با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و اعضای شورای قضائی استان، مجتمع جدید اجرای احکام شورای حل اختلاف  نیز افتتاح کردند.

تشکیل کارگاه آموزش سامانه سجام(سامانه جامع اطلاعات مردمی)توسط حجت الاسلام و المسلمین دکتر علیزمانی مسئول دیده بانان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه

 

تشکیل کارگاه آموزش سامانه سجام(سامانه جامع اطلاعات مردمی)توسط حجت الاسلام و المسلمین دکتر علیزمانی مسئول دیده بانان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه

کارگاه های آموزش سامانه سجام توسط دکتر علیزمانی مسئول دیده بانان حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه برای مسئول هسته های مردمی  مناطق هشت گانه استان کرمانشاه برگزار گردید.

در این کارگاه دکتر علیزمانی با اشاره به وصایای امام خمینی معمار کبیر انقلاب و رهنمود های مقام معظم رهبری مدظله العالی نحوه استفاده از سامانه سجام (سامانه جامعه اطلاعات مردمی)را تشریح نمود.

توصیه اول: مردمی بودن                                   

“شما هر چه خوف دارید از خودتان بترسید . از اینکه مبادا – خدای نخواسته – مسیر، یک مسیر دیگر بشود و راه ، یک راه دیگری بشود و با توجه به این ، چیزی که الان هست، از دست برود و مردمی بودن از دستتان برود

(سخنرانی امام خمینی (ره) در جمع اعضای هیئت دولت در تاریخ ۰۷/۰۶/۶۱ –  صحیفه امام –  جلد ۱۶ – صفحات ۴۴۲-۴۴۶)

از اول انقلاب تا امروز هر وقتی هر کاری را محول به مردم کردیم، آن کار پیش رفته است. هر کاری را انحصاری در اختیار مسئولان و رؤسا و مانند این‌ها قرار دادیم، کار متوقف مانده است… اگر متوقف نمانده است، کُند پیش رفته است، اما کار دست مردم که افتاد، مردم کار را خوب پیش می‌برند.

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان، ۲۹/۱۱/۱۳۹۳

 

توصیه دوم : دخالت مردم در اداره جامعه

“اگر بخواهد ملت ایران بنشیند تا دولت کاری را انجام بدهد ، این امری است که نخواهد شد”

(سخنرانی امام خمینی (ره) در جمع اقشار مختلف مردم در تاریخ ۷/۱۰/۶۰ صحیفه امام- جلد  ۱۵ صفحات ۴۴۸-  ۴۴۹)

 

“در هر صورت مملکت باید با دست خود مردم، با دست خود اشخاص، اداره بشود . و شهرها باید به توسط خودتان اداره شود ؛ توسط خودتان آباد شود . ننشینید کنار بگویید که شورای شهر درست شد و برویم کنار “

(سخنرانی امام خمینی (ره) در جمع شهردار و کارکنان شهرداری قائم شهر در تاریخ ۰۲/۰۸/۵۸ صحیفه امام جلد ۱۰ صفحات ۳۳۲-۳۳۷ )

“آنچه که براى ما لازم است، این است که آحاد مردم، مسئولین، غیر مسئولین، بخصوص جوانها، بخصوص کسانى که سخن و حرفشان تأثیر دارد، احساس مسئولیت حضور در صحنه را از دست ندهند. هیچ کس نگوید من تکلیفى ندارم، من مسئولیتى ندارم؛ همه مسئولند”

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار مردم مازندران در سالگرد حماسه ۶ بهمن ۶/۱۱/۱۳۸۸

“مسئولین کشور اعم از دولت و قوه‌ی مجریه یا مجلس شورای اسلامی و قوه‌ی مقنّنه یا قوه‌ی قضائیه، هرکدام یک مسئولیتی دارند. مردم هم به نوبه‌ی خود مسئولیت دارند”

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم شیراز ۱۱/۰۲/۱۳۸۷

 

توصیه سوم : نظارت مردم

“اگر ملت نظارت نکنند در امور دولت و مجلس و همه چیز ، اگر کنار بروند، بسپارند دست اینها و بروند مشغول کارهایشان بشوند، ممکن است یک وقت به تباهی بکشد

(سخنرانی امام خمینی (ره) در جمع روحانیون تهران در تاریخ ۱۰/۴/۶۰ صحیفه امام جلد ۱۵ صفحه ۱۷)

 

توصیه چهارم : تعامل با مردم

“همین طور شرکت دادن مردم را در امور….آنها را کنار نگذارید رد نکنید، آنها را وارد کنید در کار، وقتی وارد کردید در کار و آنها دیدند که شما می خواهید همکاری کنید با آنها ، آنها هم همکاری می کنند با شما…. و دنبال این نباشید که هی هر چیزی را دولتی اش کنید

(سخنرانی امام خمینی (ره) در جمع اعضای هیئت دولت در تاریخ ۹/۸/۶۴ – صحیفه امام- جلد ۱۹ صفحه ۴۰۹)

 

توصیه پنجم : مشارکت مردم

“مردم را در همه امور شرکت بدهیم . دولت به تنهایی نمی تواند این بار بزرگی را که الان به دوش این ملت هست بَردارد ….. شرکت بدهند مردم را در همه امور. همان طوری که با شرکت مردم در این جنگ، شما بحمدالله پیروز شدید و پیروز تر هم خواهید شد ، با شرکت اینها شما می توانید اداره کنید این کشور را. مردم را در همه امور شرکت بدهید …..این طور نباشد که خیال کنید خود دولت می تواند همه این کار ها را انجام دهد، می بینید که نمی تواند ، اعتراف دارند همه بر این، دولت اعتراف دارد، همه اعتراف دارند بر اینکه بدون ملت ما نمیتوانیم، این ملت را از دست ندهید ، نگهش دارید.”

(سخنرانی امام خمینی (ره) در جمع مسئولان نظام در عید سعید فطر در تاریخ ۱۹/۳/۶۵  – صحیفه امام جلد ۲۰ صفحات ۵۵-۵۷ )

“مردم علاوه بر اینکه صاحب حق و تکلیف در نظام اسلامی هستند، بالاتر از همه این‌ها، صاحب و مالک کشور هستند و برای داشتن ایرانی آباد، با عزت و اقتدار باید از این نیروی عظیم بهره برد و مسئولان در این باره باید زمینه‌سازی و بسترسازی کنند و با تحریک انگیزه‌ها و جهت‌دهی به آن‌ها، مسببات پرورش و گزینش این نیرو را به وجود آورند “

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان، ۲۹/۱۱/۱۳۹۳

 

توصیه ششم: ترفند دشمنان، عدم حضور مردم در صحنه

“از آغاز انقلاب تا کنون یکی از اهداف شوم و پلیدی که همواره مورد توجه استکبار جهانی و نوکران خارجی و داخلی آنان بوده است دور کردن مردم از صحنه های انقلاب و گسستن پیوند های پولادین آنان با آرمان های اجتماعی سیاسی اسلام بوده است که در راه تحقق آن به انواع حیله ها و ترفند های گوناگون متوسل شده اند”

(پیام امام خمینی (ره) به ملت ایران در تاریخ ۱۱/۱/۶۷ صحیفه امام جلد ۲۱ صفحات ۹-۱۰ )

“انکار نقش مردم و بی‌اعتنائی به حضور مردمی – که متأسفانه امروز در بعضی از نگاههای شبه‌روشنفکرانه، انسان مشاهده میکند – خطاست. وقتی مردم به یک سمتی گرایش پیدا می‌کنند، کسانی که از این گرایش خود را منتفع نمی‌بینند، اسمش را می‌گذارند حرکت پوپولیستی و حرکت عوامگرائی! این خطاست. انقلاب را همین اراده‌های مردمی و همین حضور مردمی – که متکی به ایمان آنها بود – توانست بوجود بیاورد و به پیروزی برساند

تشکیل کارگروه استانی جلوگیری از گسترش بافتهای فرسوده و توانمند سازی روستاهای در معرض تخریب در دادگستری کل استان کرمانشاه

دومین جلسه کارگروه استانی پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافت های ناکارآمد شهری با دستور کار گزارش اقدامات صورت گرفته در خصوص توانمند سازی نقاط روستایی در خطر تخریب و مهاجرت های دسته جمعی و بی رویه در محل سالن جلسات ریاست کل دادگستری استان و با حضور مدعوین برگزار شد. در ابتدای جلسه آقای حیدری مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین در جلسه گفت مسئله توانمند سازی نقاط روستایی به طور کلی و مخصوصا نقاط روستایی در معرض تخریب و مهاجرت های دسته جمعی به دلیل اینکه می تواند در کاهش سیل مهاجرت های دسته جمعی روستائیان به شهرها و به تبع آن جلوگیری از روند پیشرفت مناطق حاشیه نشین و بافت های ناکارآمد شهری تاثیرگذاری بالایی داشته باشد باید از جمله برنامه ها و اهداف کارگروه باشد و به طور جد در دستور کار سازمانها و ادارات ذیربط که دارای مسئولیت در این زمینه هستند قرار گیرد. در ادامه نمایندگان ادارات حاضر در جلسه گزارش اقدامات و فعالیت های عمرانی خود در روستاهای در معرض تخریب و مهاجرت دسته جمعی را در ۹ ماه سپری شده از سال ۹۷ ارائه کردند

مجازاتهای جایگزین حبس است مورد تأکید مقام معظم رهبری و از شاخصه های پیشرفت نظام قضائی محسوب می شود

دکتر بهمن مرادیفرمعاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه

شهرداری و راهداری مرز مشخص ورودی شهر را جهت رفع مشکلات در امر قضاوت به خصوص در مباحث تقصیر و خسارت مشخص کنند.

چهارمین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کرمانشاه با موضوع مجازاتهای جایگزین حبس: موانع و راهکارها در روز دوشنبه مورخه ۱۷/۱۰/۹۷ رأس ساعت ۱۲:۴۵ در محل سالن جلسات رئیس کل دادگستری استان برگزار شد. در این جلسه و پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، آقای دکتر بهمن مرایفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان ضمن ذکر خیر مقدم به حضار گفت، یکی از سیاستهای استانی که به جد دنبال می شود، بحث مجازاتهای جایگزین حبس است که مورد تأکید مقام معظم رهبری و از شاخصه های پیشرفت نظام قضائی محسوب می شود. معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری به چرخه معیوبی که در اجرای احکام مجازاتهای جایگزین در نهادهای پذیرنده وجود دارد اشاره کرد که بایستی حل شود، به این صورت که  وقتی یک محکوم به جایگزین حبس به یک اداره یا سازمان جهت انجام خدمات رایگان معرفی می­گردد، چندان تحت نظارت و کنترل قرار نمی­گیرد و این معضل هم کار مجموعه دادگستری را مشکل و هم چه بسا افراد را از امکانات این قبیل تأسیسات حقوقی محروم می­کند. وی افزود، هر سازمان پذیرنده خود باید مجری تمام و کمال اجرای کار محکوم علیه باشد، به نحوی که این محکومیت که با رضایت محکوم علیه برای او صادر شده است، آثار اصلاحی از خود برجای بگذارد. آقای دکتر مرادیفر در پایان، پیشنهاد کرد که قبل از اعمال مجازاتهای حبس  و حتی در مرحله دادسرا تخصص محکومین اخذ شود.

بحث دیگر، جهت اینکه اجرای حدود ۴۰۰ هزار ساعت کار رایگان در استان نمود زیبایی داشته باشد، آقای دکتر مرادیفر به شهرداری پیشنهاد کرد که یک مجموعه درختکاری و یا یک پارک شهری توسط این قبیل محکومین ایجاد شود. وی در این ارتباط به بحث زیبا سازی ورودی شهرها نیز اشاره کرد و افزود، شهرداری و راهداری همچنین مرز مشخص ورودی شهر را جهت رفع مشکلات در  امر قضاوت به خصوص در مباحث تقصیر و خسارت مشخص کنند.

در ادامه آقای رنجبر فرماندار کرمانشاه از استقبال مجموعه تحت امر فرمانداری از آئین نامه مجازاتهای جایگزین حبس گفت و افزود، بسیاری از ادارات هستند که به خصوص در امور خدمات به این قبیل محکومین نیاز دارند. به عنوان مثال، به منظور حفاظت از مسیرهای گردشگری استان، نیروهای حفاظتی جهت جلوگیری از ریختن آشغال و نخاله ها توسط اتومبیلها در این مسیرها مورد نیاز است.

آقای دکتر فخری مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری نیز ضمن بیان اینکه این موضوع یک اندیشه متعالی را در امر قضا نشان می دهد، افزود، از این پتانسیل خوب به خصوص شهرداریها که مشکل پرداخت حقوق دارند، می­توانند استفاده کنند. وی پیشنهاد داد که جهت اخذ تخصص افراد یک فرمت و فرم قبل از صدور رأی تهیه شود.

آقای محمد امین رحیمی معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه هم ضمن ارائه آماری از پرونده های  جایگزین حبس، معلوم نبودن نوع خدمات مورد نیاز را از مشکلات اجرای این قبیل مجازاتها اعلام کرد.

آقای نصراللهی قاضی اجرای احکام دادگستری نیز پیشنهاد داد که قضات در مرحله صدور حکم  در متن رأی به مجازات اصلی هم اشاره کنند که جنبه بازدارندگی بیشتری داشته باشد. وی همچنین به نهادهای پذیرنده گفت ضمن معرفی یک رابط، گزارش ماهیانه را هم بفرستند.

آقای رحیمی معاون ترافیک شهرداری کرمانشاه هم با اعلام اینکه در مجموع حدود ۲۶ هزار ساعت کار ریگان در اختیار شهرداری بوده است، گفت شهرداری به خصوص با نزدیک شدن به ایام عید به نیروی کار این دسته از محکومین نیاز بیشتری دارد.

در ادامه هریک از نمایندگان دستگاههای مدعو به ارائه نکته نظرات خود پرداختند که از آن جمله معاون منابع طبیعی استان پیشنهاد کرد که در بحث خسارتها می توان آن را به مجازاتهای جایگزین تبدیل کرد که قرار شد جهت محکومین به پرداخت خسارت قرارداد فی مابین محکوم و منابع طبیعی منعقد شود و یک نسخه از آن به دادگستری ارسال شود.IMG_7846 IMG_7851 IMG_7852 IMG_7857

 

سومین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان با موضوع صیانت از منابع آب

در روز سه شنبه مورخه ۲۰/۹/۹۷ رأس ساعت ۱۰:۳۰ سومین جلسه شورای پیشگیری استان در سالن جلسات رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه تشکیل شد. در این جلسه که با هدف هماهنگ سازی بین بخشی و جلوگیری از موازی کار در حفظ منابع آب و جلوگیری از حفر چاههای غیر مجاز برگزار شد، آقای دکتر بهمن مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان ضمن تصریح و تبیین اهمیت موضوع، بر ایجاد وحدت رویه پیرامون صیانت از منابع آب تأکید کرد. وی افزود، برای انسداد چاههای غیر مجاز قانون صراحت دارد و نباید به بهانه اشتغال از اجرای احکام مسدود سازی چاههای غیر مجاز گذشت. آقای دکتر مرادیفر در ادامه بر اجرای عدالت برای همه به یکسان تأکید کرد و گفت، این طور نباشد که برخی افراد ذینفوذ در خانه باغهای خود به طور غیر مجاز چاه حفر کنند  و با آنها برخورد نشود و تنها نسبت به افراد کم بضاعتی که در مناطق دورافتاده چاه غیر مجاز حفر می­کنند، برخورد شود.

آقای دکتر صادقی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و رئیس جلسه ضمن اشاره به حاد بودن مسئله کم آبی در برخی مناطق استان، افزود، اگر تصمیم پیشگیرانه اتخاذ نشود، جامعه مستعد ایجاد درگیریها و منازعات خواهد بود. وی  تأکید کرد، هر کدام از دستگاهها جهت اجرای تکالیف قانونی خود نباید هیچ عذر و مصلحتی را عنوان کنند. وی با انتقاد از روند کند مسدود سازی چاههای غیر مجاز، مسئولین ذیربط را به اقدامات جدی تر در اجرای احکام فرا خواند.

آقای شهلائی معاون بهره برداری آب منطقه ای، ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت کمی و کیفی وضعیت آب و مسدود سازی چاههای آب غیر مجاز استان گفت، از پتانسیل منابع دینامیک و استاتیک  ۱۳ محدوده دشتهای ممنوعه در استان بیش از حد استحصال شده است. وی همچنین استان کرمانشاه را به تبع دیگر مناطق کشور دچار کسری مترمکعب آب اعلام کرد و اقدامات اساسی در این باره را خواستار شد.

در ادامه هر یک از حضار در حیطه وظایف قانونی دستگاه متبوع خود به بیان دیدگاهها و نکته نظرتی پرداختند.

بازدید دکتر بهمن مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه از مرکز ملاقلت فرزندان طلاق

 

 

 

 

 

IMG_7459 IMG_7462

بازدیددکتر بهمن مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه و دکترهدایت حیدری مدیرپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه از مرکز ملاقات فرزندان طلاق با همکاری دادگستری و اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه در راستای کاهش آسیب های اجتماعی.

IMG_7463 IMG_7464 IMG_7466 IMG_7470 IMG_7471 IMG_7473

نظرسنجی