آرشیو مطالب در دسته بندی ‘مهارتهای زندگی مشترک’

یکدیگر را به تقوا دعوت کنید

با توجه به اینکه تمام مردان و زنان طاقت و تحمل تقوا را در دو مرتبه اعلایش،یعنی تقوای خالص الخالص ،و تقوای خاص ندارند، باید از دعوت عموم مرد و زن به این دو مرحله تقوا خودداری کرد، زیرا این دو مرتبه از تقوا در شان انبیاء و امامان و اولیاء خاص خدا است .

ولی اراسته شدن تمام زنان و مردان به تقوای عام، یعنی ترک محرمات اخلاقی و شهوانی و مالی امکان دارد بنابراین بر عموم مردم است که یکدیگر را به زبان نرم و اخلاق خوش به تقوا دعوت کنند، و همدیگر را به ترک انواع محرمات تشویق نمایند تا تقوا و پرده ی ملکوتی و بساط عرشی خود را در پهن دشت حیاط بگسترانند و همگان به خصوص خانواده و جامعه از منافع آن بهره مند شوند . ادامه مطلب »

ارائه مقاله آقای اکبر عبدی یکی از فعالین فرهنگی استان در ستاد پیشگیری و حفاظت اجتمایی دادگستری

به طور کلی در اجرای عملی فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر، به دو روش می توان عمل کرد.
۱- روش فردی‌ :
گاهی منکر و مرتکب آن، و معروف و تارک آن، به گونه ای است که می بایستی به صورت فردی به امر و نهی پرداخت.
فی المثل : اگر دوست انسان مرتکب منکری چون دروغگویی یا غیبت گردد، در این جا بایستی به صورت انفرادی وارد عمل شد، و او را با شیوه های مختلفی که ذکر خواهیم کرد از تکرار آن عمل زشت باز داشت… ادامه مطلب »

هشت وی‍ژگی که نهاد خانواده را همسان بهشت دلپذیر و دل آرام می کند

هشت وی‍ژگی که نهاد خانواده را همسان بهشت دلپذیر و دل آرام می کند

۱ – عقلانیت

 ۲ –معنویت

۳ – مدیریت

۴ – محبت

۵ – صداقت

۶ – معاضدت

۷ – معاشرت

 ۸ – مقاومت

 لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید

ادامه مطلب »

آیین همسرداری در احادیث

اخلاق شوهر نسبت به همسر
● اظهار محبت بیشتر، ایمان بیشتر ؛ پیامبر خدا (ص) می فرمایند: «هر چه ایمان بنده زیاد شود، محبت وی (وی) به زن (همسرش) نیز زیاد می شود. (بحارالانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۲۸)
● دوستدار اهل بیت (ع) دوستدار همسر است ؛ امام صادق (ع) می فرمایند: «هر کس بیشتر دوستدار ما (خاندان عصمت و طهارت) باشد، به زن ها (همسرش) نیز بیشتر دوستی می کند». (همان، ج۱۰۳، ص۲۷۷)
● صفای زندگی اینجاست ؛ حضرت امیرالمومنین علی (ع) می فرماید: «همیشه با همسرت مدارا کن و با او به نیکی همنشینی کن تا زندگیت باصفا شود». (مکارم الاخلاق، ص۲۱۸)
● از تکبر و خشونت بپرهیز ؛ پیامبر خدا (ص) می فرمایند: «بهترین مردان امت من، آن کسانی هستند که نسبت به خانواده خود خشن و متکبر نباشند و بر آنان ترحم و نوازش کنند و به آنان آزار نرسانند». (همان، ص۲۱۶)….(ادامه مطلب کلیک کنید)

ادامه مطلب »

نظرسنجی