Archive for جولای, 2013

آشنایی با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم

در سال ۱۳۸۹ معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تشکیل و آقای دکتر ذوالقدر از سوی حضرت آیت الله آملی لاریجانی به سمت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه منصوب گردیدند.  با  تشکیل  این معاونت، تشکیلات  تفصیلی  معاونت  استان ها  از سوی  قوه قضائیه تصویب و ابلاغ گردید  که بموجب این تشکیلات جدید؛ معاونت مذکور به عنوان یکی از معاونت های رئیس کل دادگستری استانها منصوب شد. در  این معاونت بعد  از واحد های ستادی؛ دو مدیریت پیش بینی شده است: 
:مدیریت اول: پیشگیری از وقوع جرم شامل چهار اداره
اداره پیشگیریهای انتظامی وضعی
 اداره پیشگیری های قضایی حقوقی
 اداه برنامه ریزی و دبیرخانه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان
ادره پیشگیری های اجتماعی فرهنگی
و مدیریت دوم تحت عنوان مدیریت حفاظت اجتماعی و مشارکت های مردمی و مدنی(ستاد مردمی پیشگیری و حفاظت اجتماعی ( می باشد.
اهم وظایف معاونت مذکور عبارت است از: 
شناسایی علل و زمینه های وقوع جرم، تخلف، دعاوی و آسیب های اجتماعی و ارائه راه کار مناسب برای دفع و رفع آنهاتهیه و تدوین برنامه های کوتاه مدت، میان مدت، و دراز مدت استانی پیشگیری در چارچوب سیاست های ابلاغی مرکز و نیازمندی ها و مقتضیات استان  تعامل  با  سازمان  های  ذیربط  برای  پیشگیری  از  وقوع  جرم  و آسیب های  اجتماعی  در  حوزه های  مختلف  قضایی،  اجتماعی، فرهنگی،  سیاسی،  اقتصادی،  امنیتی  و  انتظامی شناسایی و بهره گیری از ظرفیت ها و همکاری های دستگاه های دولتی، عمومی و مردمی رصد دائمی فعالیت ها، محصولات و تولیدات فرهنگی سطح استان و ارزیابی پیامدها و آثار مثبت و منفی آنها در وقوع جرم و انحرافات اجتماعی  و ارائه راه کار و اقدام مناسب برای تاثیرگذاری مثبت آنهابه فعلیت رساندن ظرفیت های قضایی استان در امر نظارت بر حسن اجرای قوانین در دستگاه های اجرایی با رویکرد پیشگیری از وقوع جرم  جمع آوری، طبقه بندی و تجزیه و تحلیل مستمر آمار و اطلاعات مربوط به جرائم، دعاوی و آسیب های اجتماعی و ارائه به مراجع ذیربط هماهنگی جهت افزایش آگاهی عمومی در پیشگیری از وقوع جرم ایجاد هماهنگی و تعیین اولویت های کاری سازمان های مسئول در حوزه پیشگیری و نظارت بر عملکرد آنان شناسایی، سازماندهی و بهره گیری از ظرفیت های مردمی و نهادهای مدنی و بکارگیری در امر پیشگیری از وقوع جرم بررسی راه کارهای جامعه پذیری محکومان و مجرمان آزاد شده و مراقبت از آنان در پیشگیری از تکرار جرم جذب، آموزش، سازماندهی و بکارگیری موثر هسته های مردمی در امر پیشگیری و نظارت مستمر بر عملکرد هسته های مردمی و نهاد های مدنی مرتبط.
هدف های راهبردی  اداره کل پیشگیری های مردمی و مشارکت های مدنی در سال جاری
 تحقق نسبی سنت حسنه امر به معروف و نهی از منکر و حمایت قانونی از آمر به معروف و ناهی از منکر
فراهم ساختن زمینه مشارکت عمومی با بهره گیری از ظرفیت های مردمی امت حزب الله، نیروهای متعهد و دلسوز جامعه در جهت ارتقاء پیشگیریهای مردمی از وقوع جرم
 توسعه و راه اندازی هسته های مردمی در میان اقشار و اصناف
 حمایت و پشتیبانی از دستگاه های اجرایی فعال در امر پیشگیری از وقوع جرم
 فراهم ساختن زمینه مشارکت نظام مند ان جی او ( سازمان های مردم نهاد) ها در امر پیشگیری
 باز اجتماعی کردن بزه کاران با بهره گیری از ظرفیت های مردمی در راستای حمایت از بزه دیدگان

دعای امام سجاد(ع) در پناه بردن به خدا

اللَّهُمَّ إِنْ تَشَأْ تَعْفُ عَنَّا فَبِفَضْلِکَ، وَ إِنْ تَشَأْ تُعَذِّبْنَا فَبِعَدْلِکَ فَسَهِّلْ لَنَا عَفْوَکَ بِمَنِّکَ، وَ أَجِرْنَا مِنْ عَذَابِکَ بِتَجَاوُزِکَ، فَإِنَّهُ لَا طَاقَةَ لَنَا بِعَدْلِکَ، وَ لَا نَجَاةَ لِأَحَدٍ مِنَّا دُونَ عَفْوِکَ

یَا غَنِیَّ الْأَغْنِیَاءِ، هَا، نَحْنُ عِبَادُکَ بَیْنَ یَدَیْکَ، وَ أَنَا أَفْقَرُ الْفُقَرَاءِ إِلَیْکَ، فَاجْبُرْ فَاقَتَنَا بِوُسْعِکَ، وَ لَا تَقْطَعْ رَجَاءَنَا بِمَنْعِکَ، فَتَکُونَ قَدْ أَشْقَیْتَ مَنِ اسْتَسْعَدَ بِکَ، وَ حَرَمْتَ مَنِ اسْتَرْفَدَ فَضْلَکَ فَإِلَى مَنْ حِینَئِذٍ مُنْقَلَبُنَا عَنْکَ، وَ إِلَى أَیْنَ مَذْهَبُنَا عَنْ بَابِکَ،

سُبْحَانَکَ نَحْنُ الْمُضْطَرُّونَ الَّذِینَ أَوْجَبْتَ إِجَابَتَهُمْ، وَ أَهْلُ السُّوءِ الَّذِینَ وَعَدْتَ الْکَشْفَ عَنْهُمْ وَ أَشْبَهُ الْأَشْیَاءِ بِمَشِیَّتِکَ، وَ أَوْلَى الْأُمُورِ بِکَ فِی عَظَمَتِکَ رَحْمَةُ مَنِ اسْتَرْحَمَکَ، وَ غَوْثُ مَنِ اسْتَغَاثَ بِکَ، فَارْحَمْ تَضَرُّعَنَا إِلَیْکَ، وَ أَغْنِنَا إِذْ طَرَحْنَا أَنْفُسَنَا بَیْنَ یَدَیْکَ

اللَّهُمَّ إِنَّ الشَّیْطَانَ قَدْ شَمِتَ بِنَا إِذْ شَایَعْنَاهُ عَلَى مَعْصِیَتِکَ، فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ لَا تُشْمِتْهُ بِنَا بَعْدَ تَرْکِنَا إِیَّاهُ لَکَ، وَ رَغْبَتِنَا عَنْهُ إِلَیْکَ.

ترجمه:

خدایا، اگر اراده کنی که ما را بیامرزی. این آمرزش نتیجه‌ی فضل توست، و اگر خواستِ تو کیفر دادنِ ما باشد، این کیفر هم از عدالت توست.

بر ما منّت گذار و در کار بخشش خود سخت مگیر. از گناهمان درگذر و ما را از عذاب خود رهایی ده که ما را طاقت عدل تو نیست، و بی‌بخشایش تو هیچ یک از ما را امیدِ نجات نباشد.

ای بی‌نیاز بی‌نیازان، اینک ما بندگانِ تو در پیشگاه توایم، و من از همه به تو محتاج‌ترم. پس به توانگریِ خویش. تهی‌دستی ما را چاره‌ای ساز و احسانِ خویش را از ما دریغ مدار آن گونه که نومید گردیم؛ که اگر چنین کنی، آن کس که از تو نیک بختی خواسته، بدبخت شود، و آن کس که از احسانِ تو چشم بخشش داشته، تهی دست مانَد.

با چنین حال نومیدی، پیش چه کسی رَویم و روی نیاز به کدامین درگاه بریم؟ خدایا، تو منزّهی، و ما آن بیچارگانیم که بر آوردن خواست ایشان را واجب کرده‌ای، و آن رنج دیدگانیم که بر داشتن رنج ایشان را وعده فرموده‌ای.

خواستِ تو را سزاوارتر، و بزرگیِ تو را شایسته‌تر آن است که بر خواستارِ رحمت خود، رحمت آوری، و آن کس را که از تو یاری طلبد، فریادرس باشی. پس بر زاری و نیاز ما رحمت آور، و اکنون که خویشتن را بر آستانِ تو افکنده‌ایم، بی‌نیازمان فرما.

خدایا، آن دم که از شیطان فرمانبری کردیم و از تو نافرمانی، شیطان به شادی پرداخت. پس بر محمد و خاندانش درود فرست، و اینک که ما او را برای خاطر تو رها کرده‌ایم و به سوی تو آمده‌ایم، دیگر به گناه کردن ما شاد مکن.