Archive for اکتبر, 2013

فراخوان موضوعات پژوهشی واحد مطالعات اجتماعی و جرم شناسی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه در راستای اهداف سازمانی خود برای مدیریت پیشگیری از وقوع جرائم و آسیب های اجتماعی و کاهش دعاوی دادگستری، محورها و موضوعات مطالعاتی مورد نیاز خود را اولویت­ بندی نموده است. بدین وسیله از کلیه اساتید، دانشجویان و پژوهشگران متخصص و علاقه­ مند به این حوزه دعوت می­ شود بر اساس محورها و پروژه­ های دارای اولویت که در پیوست شماره ۱ آماده است، طرحنامه مربوطه (پیوست شماره ۳) را تکمیل کرده و به پست الکترونیک مرکز مطالعات اجتماعی و جرم­شناسی این معاونت به  آدرس kermanshah@scpd.ir  ارسال نمایند.
محورها و عناوین مذکور به تصویب شورای علمی – پژوهشی این معاونت رسیده و در صورتی که عنوان دیگری مدنظر پژوهشگران باشد، پس از ارائه پیشنهاد، مورد بررسی در مرکز مطالعات معاونت قرار خواهد گرفت. در این زمینه اولویت با عناوینی است که در پیوست شماره ۱ ذکر شده­ اند.
همچنین در راستای حمایت از پایان­ نامه­ ها و رساله­ های ارشد و دکتری مرتبط با موضوعات پیشگیری از جرم، و نیز برای تألیف مقالات علمی – پژوهشی جهت چاپ در فصلنامه تخصصی یا مجموعه مقالات تخصصی، برخی از محورها و عناوین مورد حمایت جهت راهنمایی و هدایت پژوهشگران در پیوست شماره ۲ ذکر گردیده است. دانشجویان محترم می­ توانند طرحنامه پایان­ نامه یا چکیده مقاله خود را برای بررسی در شورای علمی مربوطه به پست الکترونیک مذکور ارسال کنند.
لازم به ذکر است که در تمامی عناوین فوق اولویت با طرحنامه­ ها و مقالاتی است که رویکرد کاربردی داشته و با روش­ های مطالعاتی آماری و میدانی انجام شوند. مباحث نظری تنها درصورتی پذیرفته می­ شود که در زمینه موضوع مورد نظر ضعف ادبیات وجود داشته باشد و یا طرحنامه مشتمل بر موضوع جدید و یا بازاندیشی در نظریه­ های رایج با رویکرد بومی­ سازی باشد.
در تمامی موارد مذکور لازم است رزومه و سوابق پژوهشی پیشنهاد­ دهنده­ ی طرح  به پیوست ارسال گردد.

LinkClick                 

 Tarhname_Porozhe

ترجمه

 

همایش مدیران کل و مسئولین حراست ادارات و نهادهای دولتی در طرح پایش تصویری و پیشگیری از سرقت

در مورخ ۱۳/۷/۹۲ همایشی با عنوان فوق در محل سالن جلسات دادگستری با حضور بیش از ۲۰۰ نفر از مدیران استانی به ریاست رییس کل دادگستری تشکیل شد.
از اهداف این جلسه هماهنگی های لازم برای بالا بردن ظرفیت نگهداری تصاویر دوربینهای مداربسته ادارات جهت تسهیل در امر قضا با هدف پیشگیری و همچنین اتصال دوربینها به مرکز ماننیورینک ناجا جهت تسهیل دسترسی به دلیل برای پرونده های قضایی می باشد.
در این نشست مدیران ارشد ناجا و مخابرات به بیان بحث فنی این امر و مشکلات و موانع موجود در این زمینه پرداختند . همچنین مدیر کل امنیتی و سیاسی استانداری با تاکید بر اهمیت موضوع به بودجه مورد نیاز برای این قضیه اشاره داشت .
در نهایت مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری با جمع بندی جلسه با مصوبات زیر پرداخت
معرفی یک رابط تام الاختیار از سوی تمام ادارات
اعلام برنامه زمانبندی ادارات برای اتصال به شبکه مانیتورینگ ناجا
نظارت مدیر پیشگیری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری بر اجرای برنامه
عنایت به تخصیص اعتبار لازم از سوی معاونت محترم برنامه ریزی استانداری کرمانشاه
ارائه گزارشهای منظم از سوی ادارات به معاونت اجتماعی

 

کاهش تصادفات جاده ای با اولویت شناسایی نقاط حادثه خیز

جلسه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد. در ابتدای جلسه آقای بهمن مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگـستری کل استـان ضمن ارائه آمار در مورد تصادفات جاده­ای به عنوان دومین عامل مرگ و میر  به پیش بینی   سالانه کاهش ۱۰ درصدی تصادفات در برنامه پنجم توسعه اشاره کرد. ایشان با استناد به مصاحبه سردار کشوری در مورد اینکه تصادفات جاده ای در استان کاهش ۷ درصدی داشته است، فقدان راه­آهن، کوهستانی بودن استان و موقعیت ترانزیتی را مزید بر علت در استان در افزایش تصادفات جاده ای استان دانستند. ایشان به سند راهبردی ایمنی راهها در وزارت راه و مسکن اشاره کرد و ادامه داد که در برنامه پنجم توسعه کاهش ۱۰ درصدی پیش بینی شده است اما معاونت اجتماعی دادگستری گامی بلند تر برداشته و پیش بینی کاهش ۱۵ درصدی تصادفات جاده ای را در برنامه کاری خود قرار داده است. مرادیفر بیان داشت که این طرح به عنوان پایلوت در استان آذربایجان شرقی و با محوریت این استان آغاز شده است و امید است در این باره گامهای جدی برداشته شود. سپس رئیس کل دادگستری ضمن خیر مقدم خدمت مدعوین، خدمات عمومی و تأمینی برای حفظ جان مردم را از وظایف اساسی مسئولین ذیربط دانست. ایشان به اصل جایگزینی به عنوان یکی از اصول دادرسی اشاره کرد که بنابر آن از شاکی بازجوئی می شود که ظلمی که در حقش رفته است را اعاده کند. مظفری   ضمن اشاره به حادثه اتوبان تهران – قم تلفات سالانه ۲۰ هزار نفری تصادفات جاده ای در کشور را فاجعه بار توصیف کرد و خانواده های کشته شدگان حوادث جاده ای را به نوعی بزه دیده دانست. ایشان تأکید کردند که جهت جبران خسارات رانندگی حتی الامکان از بیت المال استفاده نشود و شخصی پرداخت شود. ایشان اظهار امیدواری کردند که با اقدامات مسئولان دیگر شاهد حوادث وحشتناک نباشیم.
سپس آقای مرادیفر  وظایف در دستور کار برنامه ها راجع به تصادفات جاده ای را تیتر وار اعلام کرد:
۱- معرفی یک نفر کارشناس رابط از سوی ارگانهای زیربط جهت پیگیری و انجام مصوبات
۲-برآورد هزینها در این رابطه با توجه به اولویت بندی معاونت راهور و پلیس راه که بر عهده معاون عمرانی استاندار و مدیر کل راه و شهرسازی است.
۳-تعویض خودروهای فرسوده.
۴-نصب دوربین و GPS جهت آگاه سازی که بر عهده پلیس­راه راهور است.
۵-تأمین روشنائی مناسب به خصوص در مناطق مناطق مه آلود.
سپس جناب مطاعی معاون عمرانی استاندار به تشکیل کمیته ایمنی راهها که دبیر آن مدیر کل راه و شهر
سازی است اشاره کرد. مطاعی  ضمن یادآوری کمبود بودجه، نصب اعلانات هشداردهنده و فعال شدن کنترل نامحسوس و در نهایت، فرهنگ سازی  در این رابطه را پیشنهاد کرد.
در ادامه فدائی مدیر کل راه و شهرسازی نیز به کمبود اعتبار دستگاه زیربط خود اشاره کرد و اینکه از این اعتبارات اندک تنها ۶ میلیارد تومان برای خط کشی لازم است. فدائی تبدیل راههای فرعی به آزاد راه را از مهمترین عوامل کاهش دهنده تصادفات دانست.  ایشان در پایان همکاری دستگاه قضائی  را در این زمینه خواستار شد.
سرهنگ مرادی جانشین پلیس­راه استان ۸۰ تا ۸۵ درصد تصادفات را در اثر خطای انسانی عنوان کرد که سرعت غیر مجاز مهمترین آنهاست. مرادی آموزش رانندگان ناوگان عمومی، ثبت تخلفات رانندگان توسط سیستم و نصب GPS را از اقدامات دستگاه زیربط خود در این رابطه دانست.
نوری مدیر کل خطوط لوله و مخابرات نفت حفاری و رعایت حریم راهها را امری تعریف شده در قانون دانست که توسط شرکتهای حفاری رعایت می شود.
سپس مظفری رئیس کل دادگستری پیشنهاد کردند که پلیس راه کمین نکند و همواره آشکار و شفاف عمل کند.
در ادامه امینی  مدیر کل آموزش و پرورش استان  ضمن اشاره به اینکه در رابطه با امر رانندگی اقداماتی از قبیل پلیس همیار و نیز توزیع بروشور در جهت فرهنگ سازی در آموزش  و پرورش انجام شده است، مشارکت مردمی، معاینه مستمر سلامت چشم رانندگان و نیز درج در سابقه تخلفات از طریق سیستم پیامک  در این رابطه پیشنهاد کردند.  و در پایان تمتم ادارات مربوطه آمادگی خود را جهت همکاری لازم برای اجرای مصوبات اعلام کردند.

تاسیس سومین مرکز داوری در کانون کارشناسان دادگستری با همت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم

موضوع: افتتاح مرکز داوری کانون کارشناسان رسمی دادگستری کرمانشاه
اعضای حاضر: علی مظفری (رئیس دادگستری کل استان کرمانشاه)، منوچهر اسفندیاری (رئیس هیأت مدیره کانون کارشناسان)، بهمن مرادیفر (معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه)، سپهری (رئیس هیأت مدیره کانون وکلا)، جمعی از کارشناسان رسمی دادگستری
جلسه راس ساعت ۱۶ روز چهارشنبه ۲۷/۶/۹۲ در محل کانون کارشناسان رسمی دادگستری برگزار شد. در ابتدای جلسه اسفندیاری رییس هیأت مدیره کانون کارشناسان ضمن خیر مقدم به خدمت مدعوین و تبریک دهه کرامت، گزارش مختصری از آخرین وضعیت کانون را ارائه دادند. به گفته اسفندیاری بر اساس آمار ۵۴۴ نفر کارشناس در ۳۷ رشته در سطح استان عضو هستند که از این تعداد بالاترین مربوط به شهر کرمانشاه با ۱۴۱ کارشناس و کمترین مربوط به دالاهو با ۷ کارشناس است. وی داشتن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی و ۵ سال کار مفید در رشته مربوطه و نیز موثق بودن عضو را از شرایطی دانست که قانون برای عضویت در کانون کارشناسان پیش بینی کرده است. وی با اشاره به ۱۸ سال میانگین سنوات کاری کارشناسان کانون که تجربه گرانبهایی است، آمادگی کانون را برای ارائه خدمات اعلام کرد. وی افزود حسب راهنمایی ها و پیگیریهای آقایان مرادیفر و سپهری در زمینه داوری، فراخوانی برای داوطلبان عضویت در مرکز داوری کانون داده شد که حدود ۷۵ نفر اعلام آمادگی کردند. ایشان عضویت در هیأت مدیره را از شرایط عضویت در مرکز داوری بیان کرد. ابلاغ اعضا مرکز داوری برای مدت ۲ سال است.
در ادامه، حجت الاسلام والمسلمین مظفری رئیس دادگستری کل استان کرمانشاه ضمن اشاره به حساسیت کار کارشناسان رسمی، نظر آنها را پایه گذار رأی عادلانه و دخیل در تحکیم عدالت دانستند. ایشان وجود کارشناس را باعث تسریع امر دادرسی دانست. وی عضویت ۷۵ نفری در مرکز داوری کانون را مناسب و با اشاره به اینکه بر اساس آموزه های اسلام و سنت پیامبر امر داوری همواره بر امر قضا تقدم داشته است و خود پیامبر بشتر به عنوان حکم وارد می شدند تا قاضی، این نهاد را مقدس توصیف کردند. ایشان رضایتمندی بیشتر، توافق طرفین و نبود تشریفات و آیین دادرسی خاص دادگاهها را از فواید داوری دانست.
در پایان اعضا نهاد داوری کانون کارشناسان رسمی دادگستری کل استان کرمانشاه ابلاغ عضویت خود را از دسا ریاست محترم کل دادگستری کرمانشاه دریافت نمودند.
لازم به ذکر است پس از افتتاح مراکز داوری اتاق بازرگانی و کانون وکلا، مرکز داوری کانون کارشناسان رسمی دادگستری سومین مرکز داوری است که با پیگیریهای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری  کرمانشاه در سطح استان راه اندازی می شود.

برگزاری دوره آموزشی سیاستهای کیفری و مجازات حبس توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه

معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان کرمانشاه در راستای فعالیتهای کاری خود اقدام به برگزاری دوره آموزشی کوتاه مدت سیاستهای کیفری و مجازات حبس با حضور دکتر امیر حسن نیازپور عضو هیأت علمی گروه حقوق دانشگاه شهید بهشتی نمود. این دوره در مورخ ۵ شنبه ۲۸/۶/۹۲ از ساعت ۳۰/۸ الی ۱۳ با حضور آقای مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم استان و بیش از ۷۰ نفر از قضات محاکم تجدید نظر استان کرمانشاه، دادستانها و قضات محترم دادسراهای عمومی و انقلاب شهرستانهای تابعه دادگستری کل استان، روسا و دادرسان محترم شعب انقلاب و جزایی استان کرمانشاه، روسای دادگاههای بخشهای تابعه دادگستری کل استان کرمانشاه برگزار گردید. در ابتدای جلسه آقای مرادیفر ضمن تشکر از حضور مدعوین بطور اختصار به بیان اهداف دوره و همچنین سرفصلهای مورد بحث اشاره ای داشتند در ادامه نیز آقای دکتر نیاز پور در دو جلسه ۲ ساعته به طرح مباحث مورد نظر پرداختند و در پایان نیز جلسه بصورت پرسش و پاسخ و تبادل نظر ادامه یافت. در انتها نیز آقای مرادیفر  ضمن تشکر از استاد مدعو و سایر مدعوین خواستار برگزاری دوره های منظم و ماهانه و شرکت کلیه قضات در این دوره های شدند.