Archive for دسامبر, 2013

نشست معاون محترم دادستان انتظامی در امور نظارت و ارزشیابی قضات با قضات استان کرمانشاه

آقای علی رنجبر معاون محترم دادستان انتظامی در امور نظارت و ارزشیابی قضات روز پنجشنبه مورخه۵/۱۰/۹۲ در جمع قضات استان کرمانشاه به بیان هشدارهای انتظامی پرداخت. این جلسه با شرکت قضات دادگستری کل استان کرمانشاه، قضات سازمان قضائی نیروهای مسلح استان و نیز کارآموزان قضائی مرکز کرمانشاه در سالن جلسات دادگستری کرمانشاه به نحو با شکوهی برگزار شد.
آقای رنجبر ضمن بیان هشدارهای انتظامی، تذکر مخاطراتی که تهدیدکننده یک قاضی است را در هر مقطع ضروری و رعایت شأن قاضی را از اموری دانست که قاضی باید بدان متخلق و آراسته گردد.
پیش از سخنان آقای رنجبر حضرت حجه الاسلام و المسلمین دکتر مظفری ریاست محترم دادگستری کل استان کرمانشاه نیز به ذکر پاره های از اوصاف قضات استان همانند برخورداری از معلومات قضائی بالا و توان کاری لازم پرداخت.
در ابتدای جلسه، آقای بهمن مرادیفر معاون قضائی رئیس کل و مسئول مرکز کارآموزان قضائی استان کرمانشاه شمه­ای از عملکرد دادگستری استان را به سمع حاضرین رساند.

 

 

نشست معاون محترم دادستان انتظامی در امور نظارت و ارزشیابی قضات با کارآموزان دوره های دوم و سوم مرکز کارآموزان قضائی استان کرمانشاه

آقای علی رنجبر معاون محترم دادستان انتظامی در امور نظارت و ارزشیابی قضات که به استان کرمانشاه سفر کرده بود، در تاریخ ۴/۱۰/۹۲ طی نشستی با کارآموزان دو دوره قضائی مرکز کرمانشاه با بیان هشدارهای انتظامی آنان را با مخاطراتی که بر سر راه یک قاضی قرار دارد، آشنا و همگی را به رعایت تقوی و پرهیز از مواضع تهمت دعوت نمود. در ابتدای این جلسه آقای بهمن مرادیفر معاون قضائی رئیس کل و مسئول مرکز کارآموزان قضائی استان کرمانشاه ضمن قرائت قطعه شعری در وصف سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع)، به بیان فعالیتهای فرهنگی دادگستری استان و عملکرد مرکز کارآموزان قضائی پرداخت.

 

نقش طراحی محیطی در پیشگیری از جرایم – مورخه ۳/۱۰/۹۲

مکان: سالن جلسات دفتر رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه
موضوع: نقش طراحی محیطی در پیشگیری از جرائم
جلسه رأس ساعت ۱۳ با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد. در ابتدای جلسه آقای بهمن مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه ضمن خیر مقدم به میهمانان به بحث تعادل بین نرخ جرم و رشد جمعیت در امر پیشگیری از جرم اشاره کرد.
مرادیفر با اشاره به اقدامات انجام شده در استان در امر پیشگیری، این اقدامات را ناکافی دانست و تعامل و همکاری بیش از پیش ادارات را در این رابطه خواستار شد.
ایشان طرح نقش طراحی محیطی در پیشگیری از جرائم را طرحی ابتکاری دانست که عنایت بیشتر مسئولین ذیربط را در جهت مطالعه و اجرای طرح می طلبد.
مرادیفر در تشریح این طرح به مواردی از قبیل وجود پارکینگهای تاریک و مخوف، دربهای ورودی نه چندان ایمن و  . . . در آپارتمانها؛ گودبرداریهای غیر اصولی و نیز بعضاً پروانه نداشتن ساخت ساختمانها اشاره کرد که بالقوه جرم زا خواهند بود. ایشان ابراز امیداواری کرد که با نتیجه دادن این طرح در سالهای آتی جامعه ای بیش از پیش امن را برای شهروندان مهیا کنیم.
در ادامه نیکزاد عباسی رئیس شعبه ۱۰۷ جزائی دادگستری کرمانشاه  طراحی محیطی را از شیوه های نوین پیشگیری از جرم معرفی کرد و با اشاره به مواردی از قبیل نقاط کور پارکینگها، تاریک و دورافتاده بودن سرویس بهداشتی پارکها و . . .  اصلاح این محیطها  و در نهایت طراحی معطوف به پیشگیری را از اهداف اصلی پیشگیری وضعی دانست. عباسی همچنین نظارت غیر رسمی توسط مردم را در این رابطه حائز اهمیت شمرد.
دکتر شریف پور رئیس سازمان نظام مهندسی کرمانشاه  ضمن اذعان به اینکه در رابطه با این موضوع مهندسین طراح آموزش لازم را ندیده اند، برنامه ریزی در این راستا را خواستار شد.
شهبازی معاون راه و شهرسازی استان در این ارتباط به نظریه­ای به نام نظریه پایداری که از نگرشهای نوین شهرسازی است و هدف آن آرامش و امنیت انسان و شهروندان است اشاره کرد. وی شاخص نظارت اجتماعی را در طراحی شهری بسار مهم ارزیابی و در این باره آموزش و فرهنگ سازی و ایجاد احساس تعلق در میان شهروندان را از مهمترین وظایف مسئولین در این امر دانست. وی تشکیل کمیته تخصصی به همین منظور را در نظام مهندسی پیشنهاد کرد.
حافظی از  بنیاد مسکن دیگر سخنران این جلسه بود که به طراحی معطوف به پیشگیری و نیز الزام شهرداری به اجرای طرح اشاره کرد.
کریمی معاون بهسازی و نوسازی کرمانشاه ضمن اشاره به مساحت ۱۲۲۸ هکتاری بافت فرسوده کرمانشاه که حدود ۱۲ درصد مساحت و ۳۶ درصد جمعیت کرمانشاه را شامل می شود، سرمایه گذاری لازم در جهت نوسازی بافتهای فرسوده را خواستار شد.
عبدالرضائی معاون نوسازی مدارس استان فرهنگ سازی را مهمترین عامل امنیت ساز دانست.
جلوند کارشناس حقوقی شهرداری کرمانشاه آمادگی شهرداری برای اجرا و احداث طراحیهای معطوف به پیشگیری را اعلام کرد.
در ادامه آقای کرمی سرپرست پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه از طریق پاورپوینت به تشریح طرح طراحی محیطی برای حضار پرداخت.
آقای مرادیفر ضمن اشاره به اینکه در طراحیهای محیطی باید به دنبال کاربردی ترین و آسانترین راهها و در حد وسع باشیم، جلسه را خاتمه دادند.
در پایان تفاهم نامه­ای در رابطه با موضوع جلسه توسط حضار امضاء شد.