Archive for سپتامبر, 2015

بررسی عملکرد یکساله اخیر بانکها و موسسات مالی و اعتباری استان در وصول مطالبات معوق (شهریور ۹۳- تیر ۹۴)

شرح جلسه:

سومین نشست تخصصی بررسی پیگیری مطالبات بانکی رأس ساعت ۱۰روز یکشنبه مورخه ۱۵/۶/۹۴ در سالن شهید قدوسی دادگستری کل استان کرمانشاه در حضور رئیس کل دادگستری استان؛ سرپرستان، مسئولان اعتبارات و کارشناسان حقوقی و سایر مسئولین موضوع امر با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد.

آقای دکتر عدالتخواه رئیس کل دادگستری استان ضمن عرض خیر مقدم به حضار، هدف از تشکیل این نشست را جلوگیری از سودجوئی افرادی که از بیت المال سوءاستفاده می­کنند عنوان و بحث معوقات بانکی را از مهمترین موضوعاتی اعلام کرد که از ابتدای حضورش به عنوان رئیس کل در یک سال گذشته به طور جدی پیگیری شده است. وی اشاره داشت بعد از پیگیری مطالبات بالاتر از ده میلیارد ریال و پس از آن بین ۵ تا ۱۰ میلیارد ریال، از این پس مطالبات ۱ میلیارد ریال به بالا در دستور کار قرار خواهد گرفت. آقای عدالتخواه همچنین به تشکیل کمیتة امنیتی، اقتصادی، قضائی و انتظامی اشاره کرد که هدف آن بازرسی دقیق از وضعیت مطالبات بانکی است و اینکه بانکها باید آخرین وضعیت مطالبات بانکی را به طور شفاف اعلام کنند.

وی در ادامه سه نوع فعال اقتصادی و وام گیرنده از بانکها را چنین معرفی کرد: گروه اول که فعال واقعی اند و مطابق ضوابط وام گرفته اند، امّا در اثر عواملی خارج از اراده نظیر تورم و تحریم با چالش مواجه شده است و بایستی به آنها کمک شود.؛ گروه دوم که فعالند امّا در ادامه کار سوءمدیریت داشته­اند و ضمن اینکه وثائق ایشان محکم نیست، قصدی برای پرداخت دیون هم ندارند؛ و گروه سوم که فعال­نمای اقتصادیند که وام آنها مطابق ضوابط نبوده است و نه وثائق محکمی از آنها در بانک موجود است و به نوعی سر بانک کلاه گذاشته اند. وی هدف از تشکیل کمیته فوق الذکر را پیشگیری و برخورد با همین گروه سوم عنوان کرد.

عدالتخواه در پایان ضمن تذکر ضمنی به بانکهایی که مطالبات آنها افزایش روز افزونی داشته است، عزم دستگاه قضائی را به عنوان نماینده مدعی العموم جهت برخورد با متخلفان موضوع امر بسیار جدی دانست.

در ادامه جهانیان مدیرکل بازرسی استان ضمن یادآوری تأثیر قابل توجه نحوه اختصاص منابع بانکی در اقتصاد کشور، بررسی معوقات بانکی را از برنامه­های در دستور کار سازمان بازرسی دانست و اظهار امیدواری کرد که با تعامل و همکاری بین سازمانها به خصوص در کمیته بازرسی در شرف تأسیس، ضمن دفاع از سرمایه گذاری مشروع، معوقات بانکی به حداقل برسد.

آقای خراسانی مدیرکل اطلاعات استان هم مطالبی در زمینه موضوع بیان نمودند.

آقای دارابی مدیرکل امور اقتصادی استانداری هدف از سیاستهای دولت را حمایت از سرمایه گذاری واقعی عنوان کرد. وی ضمن اشاره به راه اندازی ستاد تسهیل رفع موانع تولید از ابتدای سال جاری، بهبود فضای کسب و کار، بازگشت بدهی و توجه به سرمایه­گذاری های جدید را از مهمترین اهداف این ستاد دانست که باید سیستم بانکی همراستا با این ستاد عمل کند.

آقای ملکی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه هم ضمن اشاره به اینکه دادگستری مخالف سرمایه گذاری مشروع نیست، به مسئولین بانکها توصیه کرد که در بررسی پرونده های بانکی هیچ عذری از مدیران از جمله اینکه تحت فشار مقامات وام پرداخت شده است، قابل پذیرش نخواهد بود. ملکی نیز تشکیل کمیته بازرسی از وضعیت معوقات بانکی را اعلام کرد.

در پایان آقایان ساعد سرپرست امور شعب بانک تجارت و عزت پناه از کشاورزی استان به نمایندگی از بانکها و مؤسسات مالی استان مطالبی را عنوان داشتند که طولانی بودن روند بررسی پرونده­ها در چرخه قضائی، فشار از ناحیه مدیران رده بالای استان جهت پرداخت وام، کمبود کارشناس خبره به خصوص در موضوع مزایده و در نهایت، لزوم تشکیل مجتمع ویژة امور اقتصادی در دادگستری استان از مهمترین انتقادات و پیشنهادات ایشان بودند.

در ابتدای جلسه آقای مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان ضمن ارائه گزارشی از پیگیری موضوع مطالبات بانکی که از شهریور سال قبل در دستور کار معاونت اجتماعی دادگستری قرار گرفته است، مختصری از عمده مشکلات اعلام شده از ناحیه بانکها را عنوان کرد.

 

  1. مقرر گردید کمیته ای با عنوان کمیته امنیتی –انتظامی-قضایی- اقتصادی با ترکییب اطلاعات، بازرسی، نیروی انتظامی و دادگستری و امور اقتصادی تشکیل شود و بحث مطالبات معوق را بطور دقیق و جدی پیگیری نماید.

مقرر گردید کلیه بانکها نسبت به بررسی معوقات بیش از یکصد میلیون و کمتر از ۵۰۰ میلیون نیز اقدام کنند.

 

 

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی باحقوق شهروندی وپیشگیری ازوقوع آسیبهای اجتماعی درحوزه تاکسیرانی شهرکرمانشاه

درمورخه ۳۱/۵/۹۴ راس ساعت ۵/۶عصراولین کارگاه آموزشی آشنایی باحقوق شهروندی وپیشگیری از آسیبهای اجتماعی باحضور تعدادی از رانندگان جدید الورود درعرصه ناوگان تاکسیرانی شهر کرمانشاه باهمکاری واحد محترم تاکسیرانی برگزارگردید که در این دوره اکبرعبدی کارشناس فرهنگی از حوزه معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه ضمن تشکر از همکاری اتحادیه تاکسیرانی با حوزه معاونت اجتماعی به اهمیت کار آموزش درهمه عرصه ها خصوصآ ناوگان تاکسیرانی که بیشترین ارتباط را با بدنه جامعه دارند وبعنوان یک رسانه وظرفیت بسیارغنی وبالا که میتوانند مبنایی برای توسعه فرهنگی کشور نیز باشد وهمچنین اهمیت کاروشغل رانندگی درجامعه واینکه رانندگان عرصه تاکسی رانی ازجمله افراد صبور ،تلاشگر ،خدم وموثق جامعه هستند به بیان سخن پرداخته وضمن اشاره به مشکلات پیش روی این شغل وحرفه،به آموزش آشنایی رانندگان محترم در زمینه حقوق شهروندی وپیشگیری آسیبها در یک فضای بسیارتخصصی پرداختند ودرخاتمه مخاطبان ضمن تشکر از معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع آسیبهای اجتماعی دادگستری کرمانشاه وتاکسیرانی ،برگزاری این جلسات وکارگاهها را بسیار سودمند دانسته وخواستار تداوم آن شدند.