Archive for نوامبر, 2015

آسیب شناسی وضعیت خوابگاههای دانشجویی و اتخاذ تدابیر مناسب

شرح جلسه:
جلسه آسیب شناسی وضعیت خوابگاههای دانشجویی رأس ساعت ۱۲:۳۰ سه شنبه مورخه ۱۹/۸/۹۴ در محل سالن جلسات رئیس کل دادگستری کل استان با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد.
در ابتدای جلسه آقای مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان ضمن عرض خیر مقدم به حضار، خوابگاه دانشجوئی را یک محیط عمومی در کشور اسلامی دانست که بایستی ازعاری از هرگونه ناهنجاری باشد. وی ضمن بیان برخی ازگزارشات احصاء شده از نهادهای ذیربط و سازمانهای مردمی مبنی بر وجود برخی مشکلات و مسائل، اعلام داشت، در رابطه با حفظ سلامت اخلاقی و دینی جامعه و به خصوص در بین نسل جوان مجاز به هیچ گونه سهل انگاری و مسامحه نیستیم و مسئول مربوطه باید پاسخگو باشد، زیرا علل اصلی چنین مواردی ضعف نظارتی مسئول مربوطه است. آقای مرادیفر با تأکید بر لزوم رعایت متقابل حقوق شهروندی، مزاحمتهای ایجاد شده جهت خوابگاهها و مزاحمتهای ایجاد شده از جانب خوابگاهها را قابل پیگیری دانست.
آقای ملکی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه نیز به بیان اهمیت حساسیت و مسئولیت پذیری به خصوص در خوابگاههای دخترانه پرداخت و یادآور شد، دستگاههای قضائی ابتدا بر اساس مباحث پیشگیرانه وظیفه هشدار و تذکر را دارد و چنانچه مشکلی ایجاد شود، مسئول خوابگاه به عنوان معاونت در جرم تحت تقعیب کیفری قرار خواهد گرفت. وی افزود، هیچ کس حق ندارد غیر از دانشجو و ضوابط ابلاغی دانشجویی و دانشگاه احدی را به خوابگاه بدهد و اجازه اتراق روزانه و شبانه به افراد غیر دانشجو در خوابگاه دانشجویی بدهد.
در ادامه آقای دکتر عازمی معاون دانشجوئی دانشگاه رازی ضمن اشاره به وصول آئین نامه جدید نظارت بر خوابگاهها، تشکیل هیئت نظارت بر خوابگاهها را در این ارتباط راهگشا دانست. آقای شیخی مسئول حراست دانشگاه رازی نیز مشکل عمده خوابگاه اشرفی را همجواری با باغ ابریشم و در معرض توزیع و مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی بودن دانشجویان از این ناحیه دانست.
جناب سرهنگ لطفی از پلیس امنیت اخلاقی، پلیس را آماده هر گونه همکاری با دانشگاهها در جهت حل مسائل خوابگاهی دانست و جهت همکاری بیشتر با دانشگاه اعلام آمادگی کرد.
مصوبات جلسه : مسئول اقدام :
۱٫ مقرر شد تیم نظارتی متشکل ازنمایندگان انتظامی، قضائی و دانشگاهی با هماهنگی معاونت دانشجویی و حراست دانشگاهها نسبت به بازرسی و کنترل وضعیت خوابگاهها اقدام نمایند.
۲٫ مقرر شد از طریق معاونت دانشجویی و حراست دانشگاهها به کلیه مسئولین خوابگاههای خودگردان ابلاغ که تحت هیچ شرایطی اجازه پذیرش و اسکان افراد غیر دانشجو را در خوابگاه دانشجویی ندارند و در صورت مشاهده با متخلفین طبق قانون برخورد خواهد شد.
۳٫ حراست دانشگاه رازی با تشکیل جلسه ای و دعوت از مسئولین قضائی، انتظامی، دانشگاهی و سایر مسئولین مربوطه در زمینه چگونگی کنترل و سالم سازی محیطهای حاشیه ای و پیرامونی خوابگاههای دانشجویی تبادل نظر و اتخاذ تصمیم نماید.
۴٫ مقرر شد معاونت اجتماعی دادگستری افرادی از نیروهای دیده بان مردمی را جهت همکاری در موضوع بررسی عملکرد وچگونگی وضعیت خوابگاهها به حراست دانشگاهها معرفی نماید.

بررسی وضعیت تالارهای برگزاری مراسمات سطح شهر کرمانشاه

شرح جلسه:
جلسه راس ساعت ۹٫۵ صبح با تلاوت آیاتی از قران کریم و نواختن سرود جموهوری اسلامی ایران آغاز شد در ابتدا آقای سلیم ساسانی ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین به طور خلاصه به وضعیت موجود در زمینه تالارها و اقدامات یکسال اخیر پرداخت.
آقای مرادیفر با اشاره به جایگاه اهل بیت و بخصوص امام حسین (ع) بیان داشت باید در کلیه موارد زندگی بصیرت داشت. وقتی قرار بر این است که بین دو نفر الفت برقرار شود و سنت حسنه ازدواج انجام شود باید دقت کرد که این پیوند بصورت الهی و دینی باشد و فرامین الهی رعایت گردد. بنا نیست که هیچ جایی و به هیچ بهانه ای از مواضع دینی خویش برگردیم . ماده ۶ قانون جلوگیری از تغییر کاربری و اراضی زراعی اشعار می دارد تغییر کاربری اراضی زراعی ممنوع است و کسی حق ندارد در زمینهای زراعی خانه باغ، تالار و یا هر طرح دیگری اجرا کند.
ایشان هدف غایی دستگاه قضا را اجرای احکام و قوانین اسلامی عنوان کرد و رعایت احکام و قوانین اسلامی را در جامعه اسلامی ضروری دانست. وی بیان داشت احکام اسلام معتقد به تفحص نیست، لیکن اجازه عمل خلاف قانون و شرع را در ملاء عام نمی¬دهد. مرادیفر ضمن بیان اینکه موضوع پیشگیری در صنوف مختف مطرح است، تالارداران را در وهله اول عهده دار وظایف پیشگیری در موضوع امر دانست و مهمترین راهکار را مبنا قرار دادن احکام شرع اسلام در برگزاری مراسمات در تالارها عنوان کرد تا در نهایت ضمن کسب درآمد حلال برای تالارداران زمینه شادی بیشتر در برگزاری مراسمات فراهم شود. وی ضمن اشاره به اینکه در نهایت دستگاه قضا، تالاردارها را مسئول ایجاد انحرافات احتمالی در برگزاری مراسمات در تالارها می¬داند، عزم دادگستری را بر بستن تالارهایی که پس از اتمام حجت و نظارت مخفی اقدام به شکستن هنجارها می کنند، جدی اعلام کرد.
در ادامه سرهنگ نظری مدیریت نظارت بر اماکن عمومی پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان در رابطه با چگونگی نظارت بر تالارها و برگزاری مراسم آنان و اتخاذ تدابیر و شیوه های جدید در کنترل و نظارت برگزاری مراسم در تالارها سخن گفت.
در ادامه سلیم ساسانی رئیس اتاق اصناف اعلام داشت که همه ما موظف به اجرای ظوابط و قوانین هستیم و اتاق اصناف آمادگی دارد کلیه دستورالعملهای صادره از سوی دستگاه قضایی به اجرا گذاشته و بر اساس ماده ۶ مبنی بر ممنوعیت تغییر کاربری اراضی از تمدید، تجدید و صدور پروانه برای تالارهایی که مستندات قانونی سازمان جهاد کشاورزی را ارائه ندهند خوددرای نماید.
رئیس اتحادیه رستورانها و تالارداران نیز آماده هرگونه همکاری با دستگاه قضایی در نظارت و اجرای طرح های پیشگیرانه میباشد.
در ادامه برخی از تالارداران نیز به بیان دغدغه های صنف خود و مشکلات موجود در این موضوع پرداختند.
مصوبات جلسه : مسئول اقدام :
۱٫ مقرر گردید کلیه تالارداران تا پایان ماه صفر نسبت به تفکیک سالنهای زنانه و مردانه برگزاری مراسم با استقرار دیوار ثابت و با استفاده از مصالح ساختمانی اقدام نمایند .
۲٫ اداره اماکن نیروی انتظامی تا زمانی که تالاری اقدام به اجرای بند ۱ ننماید از صدور هرگونه مجوز جهت برگزاری مراسم اکیداً خودداری نماید.
۳٫ اتحادیه صنف تالاردارن تا پایان ماه صفر تکلیف تالارهایی که فاقد پروانه و جواز کسب هستند را اعم از صدور مجوز یا ممانعت از فعالیت را روشن نماید و به مدیریت اماکن فرماندهی انتظامی استان اعلام نماید.
۴٫ مدیریت نظارت بر اماکن عمومی با همکاری اتحادیه صنف عکاسان و فیلمبرداران بر عکاسان و فیلمبرداران مراسم تالارها نظارت و وضعیت تفکیک خانمها از آقایان را رصد و با متخلفین برخورد قانونی معمول نماید.
۵٫ اتحادیه صنف تالاردارن و مدیریت نظارت بر اماکن عمومی با همکاری اطلاعیه ای را بمنظور ابلاغ رسمی به کلیه تالاردان و عکاسان و فیلمبرداران مراسم و مجالس تنظیم و ابلاغ نمایند که پس از پایان مهلت مقرره با متخلفین و قانون شکنان برخورد قانونی صورت پذیرد.

 

دوره بصیرت مدیران میانی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه در آبان ۹۴

جلسه ساعت ۱۱:۳۰ مورخ ۱۹/۸/۹۴ در مجتمع پردیس فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه با تلاوت آیاتی از قران کریم آغاز شد.
در ابتدا جناب سرهنگ رستمی فرمانده مرحله پنجم بصیرت استانی ضمن خیر مقدم به مدعوین ، گزارشی ارائه دارد.
در ادامه آقای مرادیفر به فرمایش مقام معظم رهبری در رابطه با بصیرت اشاره نمود و سپس به جایگاه رسول مکرم اسلام و اهل بیت نبوت پرداخت و امام حسین (ع) را کریم الطرفین ترین مخلوق خدا دانست چرا که پدر بزرگ، پدر، مادر و برادر بزرگی که ایشان داشتند هیچکس در طول تاریخ نداشته است. نور خدایی که مومن به ان توجه می کند همان بصیرتی است که در دل مومن است.
کسانی منحرف می گردند که دنبال هدایت خدایی نبوده اند جای پست در عالم خلقت جایی است که مسیرها را گم کنیم و از خدا فاصله بگیریم و در هر شأن، مقا و جایگاهی باشیم بایستی با توکل به خدا بصیرت پیدا کنیم .
وقتی انسان بصیرت را از دست دهد در هر راه غلطی که برود فکر می کند که راه درست و صحیح را طی می کند. داعش نمونه بارز عدم بصیرت است که مسلملن کشی می کند و تیشه به ریشه اسلام می زند و بر این باور است که جز برای تقرب به خدا گام بر نمی دارد و می گوید پاداش این قتل، غارت و ویرانگری بهشت است، اگر کسی دنبال مکاسب خدایی باشد مواهب الهی بر او خواهد بارید.
امروز باید در قبال تلقی های بیگانگان از دین و اسلام بصیرت داشته باشیم و فریب دشمنان اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی را نخوریم و به بیراهه نرویم.

جلسه پیرامون پیشگیری از آسیبهای احتمالی ناشی از تأثیر حوادث غیر مترقبه بر اماکن عمومی

جلسه پیرامون پیشگیری از آسیبهای احتمالی ناشی از تأثیر حوادث غیر مترقبه بر اماکن عمومی
جلسه مذکور رأس ساعت ۱۰ صبح دو شنبه مورخه ۱۸/۸/۹۴ در محل سالن جلسات رئیس کل دادگستری کل استان با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد.
در ابتدای جلسه آقای مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان ضمن عرض خیر مقدم به حضار، نگاه پیشگیرانه در طراحهای شهری و برون شهری را راهگشای هر گونه جلوگیری از مسائل و تبعات حوادث طبیعی دانست و خاطر نشان کرد هر گونه ضرر و زیان و خسارات جانی و مالی این چنین حوادثی چنانچه مسامحه مسئول مربوطه در میان باشد، قابل پیگیری قضائی خواهد بود. وی افزود، امروزه هر سازمان و اداره به میزان مسئولیت خویش به هنگام بروز حوادث بایستی پاسخگو باشد و بر اساس قانون در رابط با قصورات خویش بایستی مجازات گردد.
آقای مرادیفر با تشکر صدا و سیما در بیان نواقص موجود برون و درون شهری بیان داشت، صدا و سیما در یادآوری و هشدار به مسئولین ادارات، سازمانها و نهادها در زمینه رعایت حقوق عامه مردم توجه مسئولیتهای محوله نقش به سزائی دارد.
وی بازنگری در هدایت مسیلهای آب را جهت جلوگیری از حوادث احتمالی ضروری دانست و یادآور شد، نه تنها شهرداری، بلکه همه سازمانها به فراخور وظایف ذاتی خویش بایستی با رصد و بررسی مداوم امکانات، تأسیسات و فضاهای مربط شهری از بروز حوادث احتمالی پیشگیری به عمل آورند.
آقای ملکی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه نیز بیان داشت اگر مسئولی به وظایف قانونی خویش عمل ننماید، قطعاً در دستگاه قضائی مؤاخذه خواهد شد و هیچ عذری در این باره پذیرفته نیست.
آقای باباجانی مسئول مدیریت بحران استانداری با اشاره به مشکلات رودخانه های فصلی آبشوران، تنگه کنشت، قره سو و چشمه روضان حمایت دستاگه قضائی را به خصوص در اقدامات پیشگیرانه خواستار شد.
مشکلات مربوط به آبشوران، ممنوع بودن هر گونه پوشش روی رودخانه و ساخت و سازهای غیر مجاز حریم آن و کمبود اعتبار در جهت ساماندهی آن، مهمترین موضوع مطروحه مسئولین آب منطقه ای و شهرداری در این جلسه بود.
جناب سرهنگ احسانی رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی علاوه بر مسیلها، اصلاح معابری که مستعد آب گرفتگی هستند را نیز ضروری ارزیابی کرد.
در پایان اعضا و مسئولان شرکت کننده در جلسه از روند اصلاح قسمتی از سقف آبشوران در ورودی دادگستری کرمانشاه که در اثر بارندگیهای اخیر ریزش کرده بود، بازدید کردند.
مصوبات جلسه :
۱٫ شهرداری کرمانشاه نسبت به شناسائی نقاط آبگیر و حادثه ساز در اثر وقوع سیلاب و وجود مخاطات برای جان شهروندان اقدام و نسبت به رفع موانع و مشکلات موجود و ایمن سازی نقاط شناسائی شده اقدام نماید.
۲٫ شرکت آبفا نسبت به رفع موانع و عوامل انسداد مسیلها، کانالها و آبراهه های شهری و رودخانه ها اقدام تا به هنگام بارشهای سیل آسا و طغیان رودخانه ها شاهد خسارتهای جانی و مالی نباشیم.
۳٫ شرکت توزیع برق نسبت به چک و بازرسی مسیرهای و کابلهای انتقال نیرو اقدام تا به هنگام بروز طوفان و سیل خسارت و تلفات ناشی از برق گرفتگی و قطع برق به حداقل ممکن برسد.
۴٫ شرکت تولید و انتقال نیرو با همکاری شهرداریها نسبت به حرس درختان در مناطقی که محل عبور کابلهای برق می باشد و امکان اتصال سیمها و برق گرفتگی یا قطع جریان برق متصور است، اقدام نماید.
۵٫ شهرداریها به منظور پیشگیری از بروز خسارات، تلفات و آسیبهای احتمالی به شهروندان به هنگام بروز تندباد، نسبت به حرس و بریدن شاخه های خشک درختان در معابر عمومی اقدامات مقتضی را انجام دهد.

نشست استاندارمحترم کرمانشاه با قائم مقام محترم معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه

در ساعت ۱۴ مورخ ۱۳/۸/۹۴ جلسه تعاملی با حضور اعضای ذکر شده در محل سالن جلسات دفتر استاندار کرمانشاه تشکیل شد.
ابتدا جناب امیری قائم مقام معاونت اجتماعی قوه قضاییه پیرامون نحوه فعالیت معاونت اجتماعی قوه قضاییه و اهداف این معاونت و برنامه های مدون سال ۹۴ توضیحاتی ارائه دادند، سپس آقای دکتر علوی نژاد در زمینه چگونگی برنامه ریزی و هدف گذاری اقدامات این معاونت مطالبی را بیان نمود و در ادامه هرکدام از مدیران کل پیرامون چگونگی تدوین و تنظیم و اجرای برنامه ها بیانیتی داشتند و هرکدام انتظارات خویش را از مجموعه استانداری و ادرات استان برشمردند. سپس آقای دکتر رازانی با تشکر از حضور مسئولین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اظهار داشت که استانداری آماده هرگونه همکاری و برگزاری جلسات مشترک با سایر ادارت استان در زمینه برنامه ریزی و اجرای برنامه های پیشگیرانه در خصوص کاهش جرائم و آسیبهای اجتماعی است. در این جلسه مصوب گردید که در صورت برنامه ریزی از سوی استانداری اداره کل پیشگیرهای وضعی امنیتی اماده برگزاری کارگاههای اموزشی ویژه مسئولین و مدیران کل سازمانها، نهاد ها و ادارت دولتی در استان می باشد.

جلسه تعاملی پیرامون برنامه های وضعی، امنیتی با حضور دکتر ساوری مدیر کل وضعی امنیتی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، بافرماندهی محترم انتظامی استان

در ساعت ۱۲:۳۰ در مورخ ۱۳/۸/۹۴ جلسه تعاملی پیرامون برنامه های وضعی، امنیتی با حضور دکتر ساوری مدیر کل وضعی امنیتی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، فرمانده انتظامی استان و ….در ستاد فرماندهی انتظامی استان تشکیل گردید.
در ابتدای جلسه دکتر ساوری با اشاره به آمار پرونده های متشکله در دستگاه قضایی اعم از دادسراها، شوراهای حل اختلاف و تعزیرات حکومتی به مقایسه آمار پرونده های ورودی سال ۹۳ و ۹۴ پرداخت و با برشمردن عناوین مجرمانه از تشکیل پرونده های قضایی بیان داشت می توان با برنامه ریزی و اجرای اقدامات پیشگیرانه از روند افزایش پرونده ها و نرخ وقوع جرائم و به تبع آن آسیبهای اجتماعی را کاهش داد منوط به اینکه همه دستگاههای ذیربط در امر پیشگیری از وقوع جرم ۲۳ دستگاه مسئولیت ذاتی دارند که بایستی به وظایف خود عمل نمایند.
وی در ادامه افزود معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم آمادگی دارد تا با هماهنگی بین نهادها و سازمانها مختلف در جهت اجرای اقدامات پیشگیرانه گام بردارد. سردار امان الهی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه استان ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از حضور مدیر کل وضعی امنیتی معاونمت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه بیان داشت باید در پیشگیری از وقوع جرم تلاش نمایند لیکن در برخی موارد نیاز است با توجه به تغییرات سریع جامعه امروزی قوانین و روشهای برخورد با جرائم نیز دائماً در حال بازنگری و تغییر باشد وی در پایان اضافه نمود فرماندهی انتظامی استان آماده هرگونه همکاری با معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری و دستگاه قضا و سایر دستگاهها در جهت پیشگیری از جرم را دارد.

نشست خبری قائم مقام معاونت اجتماعی با اصحاب رسانه و خبرگزاریهای استان کرمانشاه

نشست در ساعت ۱۱ صبح ۱۴/۸/۹۴ در سالن جلسات رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه با حضر قائم مقام معاونت اجتماعی و مدیران کل معاونت، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه و جمعی از اصحاب رسانه و مطبوعات و خبرگزاریهای استان، تشکیل شد.
ابتدا آقای امیری پیرامون چگونگی تنظیم و اجرا برنامه های پیشگیرانه و نقش اصحاب رسانه در اجرای بهینه برنامه ها و فرهنگ سازی عمومی در راستای خویش کنترلی و ارتقاء فرهنگ شهروندی و پیشگیری از وقوع جرم سخنان مبسوطی ایراد نمودند و سپس به سوالات خبرنگاران در زمینه های مختلف پاسخ دادند. لازم به ذکر است رئیس مرکز مطالعات و جرمشناسی و مدیران کل حوزه معاونت اجتماعی قوه قضاییه بصورت تخصصی در پاسخگویی به سوالات فنی خبرنگاران مشارکت نمودند.

سومین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کرمانشاه با دستور کار پیشگیری از تخلفات انتخاباتی

سومین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کرمانشاه با دستور کار پیشگیری از تخلفات انتخاباتی در روز پنجشنبه مورخه ۱۴/۸/۹ رأس ساعت ۹ صبح با حضور جناب آقای امیری اصفهانی قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، جناب آقای عدالتخواه رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه، مدیران کل حوزه معاونت و مدیران و رؤسای ادارات مدعو در محل سالن شهید قدوسی دادگستری کل استان با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد.
دکتر عدالتخواه رئیس کل دادگستری و رئیس شورای پیشگیری از وقوع جرم استان با عرض خیر مقدم به هیئت اعزامی از معاونت اجتماعی قوه قضائیه، تشکیل این نشست را آغازی برای برنامه ریزی و هماهنگی در جهت برگزاری انتخابات پرشور و جلوگیری از تخلفات انتخاباتی عنوان و نقش کاندیداها در هدایت وکنترل هواداران خویش را مهم ارزیابی کرد.
وی با اشاره به نقش مؤثر صدا و سیما، برنامه سازی و پخش تیزرهای مناسب در جهت فرهنگ سازی انتخاباتی و حضور پرشور مردم را از وظایف مهم این سازمان بر شمرد.
عدالتخواه تلاش در جهت حاکم کردن فضائل اخلاقی را مانع بسیاری از تخلفات انتخاباتی دانست و با اشاره به حدیث نبوی افزود، باید احترام و حرمت دیگران را رعایت کنیم، لذا مدرک سازی، افترا و تخریب شخصیت افراد زیبندة جامعه اسلامی نیست. وی ضمن اعلام تشکیل شعبات ویژه تخلفات انتخاباتی در دادسرا و دادگاههای استان، از تشکیل جلسات توجیهی و هماهنگی با کاندیداها و هواداران آنها در آینده نزدیک خبر داد.
عدالتخواه در ادامه، تخریب و سیاه نمایی؛ برانگیختن احساسات قومی و قبیله ای، دادن وعده های غیرقابل تحقق؛ استفاده از امکانات دولتی را از مصادیق جرائم و تخلفات انتخاباتی دانست که تمامی کاندیداها باید از انجام چنین رفتارهائی اجتناب کنند.
وی در پایان ضمن بیان اینکه آثار جرائم انتخاباتی به مراتب گسترده تر از جرائم عمومی است، اظهار امیدواری کرد که تشکیل ستاد انتخاباتی گام مؤثری در جهت برگزاری یک انتخابات سالم و پر شور باشد.
جناب آقای امیری اصفهانی قائم مقام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با بیان این مقدمه که امروز مسئولیت همة ما در نظام جمهوری اسلامی سنگین است، به تشریح بندهای قانون اساسی در ارتباط با اتکا به آراء عمومی و عنایت به حقوق عمومی پرداخت و بیان داشت، همان طور که در اصل ۵۶ قانون اساسی تصریح شده است، حاکمیت از آن خداست و خدا انسان را حاکم بر سرنوشت خود قرارداده است و هیچ کس نمی تواند حق تعیین سرنوشت انسان در حاکمیت را از وی بگیرد و بنابراین، هم برای داوطلب نمایندگی و هم برای رأی دادن برای افراد جامعه حقوق ویژه ای در نظر گرفته شده است تا جائی که مقام معظم رهبری این موضوع را از مصادیق حق الناس دانسته اند. وی ضمن یادآوری اینکه مطابق اصل ۱۵۶ و ۱۶۱ قانون اساسی مسئولیت حفظ و احیای حقوق عامه با قوه قضائیه است، همة مسئولین را به مطالعه مداوم قانون اساسی دعوت کرد.
امیری اصفهانی افزود، مجلس شورای اسلامی اداره امور کشور را با وضع قانون ریل گذاری می کند و با پرسش و استیضاح امور را نظارت می کند.
وی در ادامه به تشریح تشکیل ستاد پیشگیری از جرائم انتخابات در مرکز کشور، مراکز استانها و شهرستانها پرداخت .
استفاده از ظرفیت شبکه های اجتماعی با توجه به رشد روز افزون فن آوریهای دنیای مجازی از دیگر موضوعاتی بود که وی بدان اشاره کرد.
امیری در پایان، گریزی هم به پیشگیریهای فرهنگی زد و همة مسئولین سه قوه را به برنامه ریزی پیشگیرانه و پیش نگرانه به روز و همگام با دگرگونیهای سریع دعوت کرد.
جناب آقای مرادی مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری ضمن اعلام این که بحث انتخابات از حدود سه ماه پیش در استانداری کلید خورده است، همایش فرمانداران ۴ استان غربی کشور را از مهمترین اقدامات در جهت توجیه فرمانداران و بخشداران در موضوع انتخابات دانست.
آقای ساوری مدیرکل پیشگیریهای وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه هم ضمن ارائه آماری از آخرین وضعیت جرائم در کشور، سرقت مستوجب تعزیر؛ ضرب و جرح عمدی و توهین را سه جرم اولویتی کشور و دارای بیشترین فراوانی اعلام کرد که باید با فرهنگ سازی نرخ این جرائم به حداقل برسد.
وی ضمن تعریف جرم انتخاباتی به عنوان رفتار مخل آرامش انتخابات به بیان اولویتها و بایدها و نبایدهای رقابت انتخاباتی پرداخت.
ساوری ترویج قانونمداری و تشریح مفاد آن؛ توجیه، ارشاد و اقناع اشخاص حقیقی و حقوقی نامزدها؛ دعوت و فراخوانی از نامزدها و مسئولین تبلیغاتی آنها؛ تسریع در رسیدگی به جرائم انتخاباتی توسط قضات و ارتقاء و هماهنگی دستگاههای ذیربط را از مهمترین اصول و راهکارهای اجرائی برای ستاد پیشگیری از تخلفات انتخاباتی برشمرد.
در ادامه آقای محبی مدیرکل آموزش و پرورش استان و جناب سرهنگ احسانی رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان به بیان مهمترین اقدامات دستگاه متبوع خود در ارتباط با انتخابات پرداختند.
در ابتدای نشست آقای مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل و دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم استان به بیان دستور کار نشست و معرفی اعضای شورای پیشگیری از وقوع جرم استان پرداخت.

نشست شورای امنیتی،انتظامی استان کرمانشاه در آبان ماه ۹۴

نشست مذکور رأس ساعت ۹ صبح روز پنجشنبه مورخه ۷/۸/۹۴ در حضور آقای دکتر عدالتخواه رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه و با حضور دکتر علوی¬نژاد مدیرکل مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه و هیأت همراه، دادستان کرمانشاه، مدیرکل انتظامی و امنیتی استانداری، فرمانده انتظامی استان وجمعی از مسئولین ذیربط با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید در سالن کنفرانس شهید قدوسی دادگستری کل استان کرمانشاه آغاز شد.
دکترعدالتخواه با عرض خیر مقدم به حضار، با اشاره به تشکیل کمیته امنیتی، انتظامی و قضائی دادگستری کل استان با ریاست دادستان، لزوم اخذ نظرات صاحبان اندیشه و جمعبندی و برنامه سازی را یادآور شد و بیان داشت که در این راستا باید محرکهای بروز جرم و تخلف را شناخت و در جهت حذف محرکهای غلط تلاش کرد. وی نقش خانواده و مدرسه را در ایجاد یا حذف محرکهای منفی و ناهنجاریها بسیار مهم ارزیابی کرد و بیان داشت اگر می خواهیم پیشگیری نتیجه مثبت و پایداری را داشته باشد، بایستی از خانواده و مدرسه آغاز کرد. عدالتخواه با اشاره به اینکه هر انسان ناکرده بزه یک بزهکار بالقوه است، مراقبت از خویشتن را در این ارتباط حائز اهمیت دانست. رئیس کل دادگستری استان در خاتمه به لزوم توجه به خصوصیات، فرهنگ و وضعیت اجتماعی و فرهنگی هر جامعه و به طور کلی بومی سازی در برنامه ریزی تأکید کرد.
در ادامه دکتر علوی¬نژاد ضمن معرفی اعضای تیم همراه و مسئولیت هر کدام از آنها و تشکر از عملکرد معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان و یادآوری بیانات مقام معظم رهبری درباره نقش “از همه مهمتری” پیشگیری از جرم و آسیبهای اجتماعی در میان اولویتهای قوه قضائیه به تبیین جایگاه ویژه پیشگیری در امورات دستگاه قضا و لزوم همکاری سایر دستگاههای مرتبط پرداخت.
وی سرقت، ضرب و جرح عمدی، توهین به اشخاص، خیانت در امانت، نگهداری مواد مخدر و کلاهبرداری را از جمله ده اتهام اول کشور عنوان کرد و بیان داشت که بر اساس آمار ۶ ماهه سال جاری به غیر از کلاهبرداری و مواد مخدر، سایر جرائم اولویتی روندی کاهشی را در استان نشان می دهند و در مجموع وضعیت و عملکرد استان را در این زمینه مثبت ارزیابی کرد. آقایان وثیقی و گلستانی از کارشناسان مرکز مطالعات اجتماعی معاونت اجتماعی قوه قضائیه به بخشی از مهمترین برنامه¬های وضعی، امنیتی و انتظامی پیش بینی شده برای معاونت اجتماعی استان در سال ۱۳۹۵ اشاره کردند.
در ادامه، هر یک از مسئولین شرکت کننده در این نشست به بیان نکته نظرات خود در ارتباط با مسائل امنیتی و انتظامی پرداختند که نیاز به هم اندیشی و هماهنگی دستگاههای ذیربط؛ نیاز به مدیریت شادی و کنترل خشم و کنترل وضعیت توزیع و مصرف مواد مخدر؛ توجه خاص به جرم جعل اسناد و اصلاح نقاط حادثه خیز جاده ای از مهمترین موضوعاتی بود که هر یک از مسئولین ذیربط بدانها اشاره کردند.
در ابتدای نشست، جناب آقای مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه نیز ضمن عرض خیر مقدم به حضار اشعاری را در رثای حضرت سیدالشهداء(ع ) قرائت کردند.

IMG_8035 IMG_8046 IMG_8048 IMG_8054 IMG_7987 - Copy - Copy IMG_7999 - Copy - Copy - Copy IMG_8007 - Copy IMG_8009 - Copy

 

نشست سازمان های متولی امور فرهنگی،اجتماعی،مردمی و اطلاع رسانی با رویکرد پیشگیرانه از وقوع جرم

نشست مذکور رأس ساعت ۱۰:۳۰ صبح روز چهارشنبه مورخه ۶/۸/۹۴ با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید در سالن کنفرانس شهید قدوسی دادگستری کل استان کرمانشاه آغاز شد.جناب آقای دکتر علوی نژاد مدیرکل مرکز مطالعات اجتماعی و جرم شناسی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با اشاره به چگونگی تشکیل معاونت اجتماعی و فلسفه پیشگیری از وقوع جرم به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر موظف نمودن همة دستگاهها با همکاری قوه قضائیه در پیشگیری از وقوع جرم پرداخته و اهمیت موضوع را یادآور شدند. وی افزود، پیشگیری از وقوع جرم به حدی قابل توجه و اهمیت است که مقام معظم رهبری در تمدید حکم مسئولیت ریاست محترم قوه قضائیه موضوع امر را به عنوان “از همه مهمتر” تلقی کردند.
به نظر وی برای پیشگیری باید کلیه مؤلفه های موجود فرهنگی و اجتماعی جامعه را مورد توجه قرار داد و توجه به قوانین شرعی و عرفی و روابط اجتماعی افراد اعم از راهنمائی و رانندگی، معاشرتها، ارتباطات خانوادگی، حقوق همسایه، پرهیز از پرخاشگری، نوع پوشش و حجاب و سایر موارد از این قبیل می تواند در پیشگیری از بسیاری از جرائم اثرگذار و مفید باشد. وی بیان داشت، همه باید دست به دست هم دهیم تا جامعه ای سالم، قانونمدار و سرشار از نشاط و اخلاق داشته باشیم و در این میان، اقدامات فرهنگی بسیار مهم است و همه دستگاهها می توانند با همکاری در راستای این اقدامات عمل کنند. دکترعلوی¬نژاد نقش دادگستری را در پیشگیری از وقوع جرم هماهنگ کننده دانست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت پیشگیری رشدمدار و جامعه مدار و پیشگیری دینی و مذهبی اشاره کرد و اینکه فرد باید از همان طفولیت گرایش به جرم و گناه نداشته باشد و در این رابطه باید از همه ظرفیتها اعم از سازمانها، ادارات، نهادها و سازمانهای مردم نهاد و حتی افرادی که مرجعیت اجتماعی دارند، استفاده شود.
در ادامه و پس از ارائه گزارش آقای عبدی کارشناس مشاور پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان در زمینه اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه صورت گرفته، هر یک از حضار در سخنانی به بیان نکته نظرات خود در زمینه پیشگیریهای فرهنگی و نقش سازمانهای مردم نهاد پرداختند. دکتر محبی مدیرکل آموزش و پرورش استان همگام بودن با تغییر و تحولات آسیبهای اجتماعی و نیاز به روشهای پیشگیرانه جدید را مهمترین انتظار از مرکز مطالعات اجتماعی قوه قضائیه دانست.
دکتر شعبانی شهردار کرمانشاه پیگیری و اجرائی شدن مصوبات جلسات و توجه به خروجی هر جلسه را بسیار مهم ارزیابی کرد.
پرهیز از شعار محوری، توجه به دسته بندی جرائم و وظایف هر سازمان در اقدامات پیشگیرانه، نقش پیشگیریهای اولیه و فرهنگی، لزوم افکندن نگاه جامع و کلی نگر و توجه به دستاوردهای کشورهای دیگر در پیشگیری و کنترل جرم از مهمترین موضوعاتی بود که سایر حضار بدانها پرداختند.
در ابتدا جناب آقای مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه گزارشی راجع به وضعیت استان و روند برنامه های محوله و اقدامات صورت گرفته در زمینه سایر فعالیتهای معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان ارائه داد. وی ضمن اشاره به مقدورات و محدودیتها در زمینه پرسنلی و امکانات معاونت و بیان اولویتهای جرائم در استان، توجه به وضعیت فرهنگی، اجتماعی و بومی استان را در برنامه های پیشگیرانه حائز اهمیت قلمداد کرد.