Archive for سپتامبر, 2016

تقدیر رئیس سازمان آموزش و پروش از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم

تقدیر و تشکر رئیس سازمان آموزش و پرورش استان کرمانشاه جناب آقای دکتر محبی با اهدای لوح سپاس از معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه به نمایندگی از دادگستری کل استان کرمانشاه به جهت اقدامات معاونت اجتماعی و پیشگیری در امر ساماندهی سرویس های ایاب ذهاب دانش آموزی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی.

دومین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کرمانشاه با موضوع بررسی معضلات و مشکلات حاشیه نشینی و بافت های فرسوده

دومین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان با موضوع پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافتهای ناکارآمد شهری و حاشیه نشینی در ساعت ۱۰ صبح روز شنبه ۲۰/۶/۹۵ با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید در سالن جلسات رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه برگزار شد.
در ابتدا آقای مرادیفر معاون اجتماعی و پیشیری از وقوع جرم دادگستری کل استان و دبیر شورا ضمن عرض خیر مقدم به اعضاء و حاضرین و گرامیداشت ایام حرکت تاریخی حضرت سیدالشهدا(ع) از مدینه به کربلا و نیز اولین سالگرد شهدای منا هدف از تشکیل این جلسه را تشریح نمود. وی افزود موضوع تشکیل جلسه امروز یکی از دغدغه های چهارگانه مقام معظم رهبری است چرا که جمعیت ساکن در مناطق حاشیه ای و بافتهای نا کار آمد شهری  حدود یک چهارم جمعیت کشور است. وی عدم تجانس فرهنگی و اقتصادی در مناطق حاشیه ای را آبستن جرم زائی و نیز ایجاد احساس نابرابری و حقارتهای اجتماعی دانست. آقای مرادیفر راهکارهایی چون بازگرداندن ساکنان مناطق حاشیه ای به روستا را مثمر ثمر نمیداند چرا که نسلهای دوم و سوم آنها در این مناطق به دنیا آمده اند. وی ارائه آمار دقیق و بررسی شرایط و مشکلاتی نظیر تأسیسات شهری را از گامهای اول برنامه ریزی جهت  رفع مشکلات حاشیه نشینی عنوان کرد.
آقای ملکی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه با اشاره به اینکه حدود ۵۲ شهرک اقماری در شهر کرمانشاه داریم، این مناطق را مستعد جرم زائی دانست. وی به یک نمونه از خریداری خانه های یکی از مناطق حاشیه¬ای و جرمزا در کرمانشاه اشاره کرد که علی رغم انتقاداتی که بوده نتایج خوبی داشته است. توجه به وضعیت معیشت مردم این مناطق هم از نکاتی بود که آقای ملکی گوشزد کرد.
سرهنگ جهان آراء رئیس پلیس پیشگیری  فرماندهی انتظامی استان با اشاره به اینکه در سطح شهر کرمانشاه ۱۳ نقطه حاشیه نشینی احصاء شده است، عمده معضلات این مناطق را فقر فرهنگی و اجتماعی، وجود مشاغل کاذب و انجام خلافکاری ناشی از بیکاری را دانست. وی یکی از مهمترین کارهای پلیس پیشگیری را ایجاد کلانتری و یا حداقل ایستگاه پلیس در این مناطق دانست.
مرادی و امیری نمایندگان مسکن و شهرسازی استان با ارائه پاورپوینت مجموع سکونتگاههای غیر رسمی استان را حدود ۷۵۰ هکتار  اعلام کردند که این رقم در مرکز استان ۳۰۰ هکتار است که بیش از ۳۰۰ هزار نفر را شامل می شود. تشکیل ستادهای بازآفرینی شهری با هدف شناسائی مناطق اولویت دار؛ اجرای ۱۰ طرح بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده و پروژه های محرک توسعه؛ و پرداخت تسهیلات با نرخ حمایتی را از مهمترین کارهای مسکن و شهرسازی استان عنوان کردند.
آقای فاضلی زاد مدیرکل سیاسی و امنیتی استانداری نگاه حاکم بر بافتهای حاشیه ای و فرسوده را بر چگونگی و آتیه این بافتها اثر گذار دانست. وی علاوه بر  مشکلات خدمات رسانی و تأسیسات این مناطق، مسائل امنیتی را نیز مبتلابه هم مناطق حاشیه¬ای و هم بافتهای ناکارآمد عنوان کرد. وی به ناهمخوانی سیستم معماری با دین مبین اسلام هم اشاره کرد.
انتقاد از مبلغ ناکافی بودن وام و بهره بالای آن جهت نوسازی بافتهای فرسوده شهری از جمله مباحثی بود که در این جلسه مطرح شد.
آقای جهانیان رئیس سازمان بازرسی اعضاء شورا را به ارائه راهکارهای عملی و عمل بر حسب وظیفه ذاتی خود فرا خواند. وی دو راهکار خریداری خانه های مناطق حاشیه ای و گسیل ساکنان آنها و نیز بردن امکانات شهر به آنجا را از کارهایی دانست که معمولاً به تناسب انجام می شود.
در ادامه نماینده اداره اطلاعات با ارائه یک مستند ویدئویی از یکی از مناطق حاشیه ای و جرم زا در شهر کرمانشاه، به بیان مهمترین معضلات مبتلابه سکونت گاههای غیر رسمی استان پرداخت و تشکیل تیمهای کارشناسی جهت ارائه راهکارهای عملی را خواستار شد.
آقای جعفری رئیس شورای شهر کرمانشاه نیز ضمن تأکید بر اقدام برای توانمند سازی حاشیه های شهر کرمانشاه خواستار مشخص شدن وظایف هر کدام از دستگاههای مرتبط با موضوع شد.
در پایان ضمن تصویب مصوبات قرار براین شد که هر یک از اعضاء گزارشی از روند پیشرفت برنامه ها و وظایف خود جهت جلسه بعدی ارائه دهند.

 

همایش مشاورین املاک کرمانشاه با حضور بیش از یک هزار نفر

همایش و جلسه آموزشی توجیهی ویژه صنف مشاورین املاک شهراملاک کرمانشاه با حضور بیش از یکهزار نفر از اعضاء صنف مذکور رأس ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه مورخ ۱۷/۶/۹۵در محل تالار گل نرگس با تلاوت آیاتی از کلام وحی و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید.
محسن ملکی رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک با عرض خیر مقدم به مسولین و حاضرین در جلسه ضمن تشکراز دستگاههای مرتبط و متولی امر نظم و امنیت اعلام داشت صنف مشاورین املاک جهت هرگونه همکاری با دستگاههای امنیتی ،انتظامی و قضائی در راستای برقراری نظم و امنیت و کشف جرائم و پیشگیری از وقوع جرم آماده است.
سپس آقای مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان با اشاره به مناسبتهای تقویمی و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای منا و تقبیح عملکرد دولت سعودی  و سوء مدیریت آنان به هنگام برگزاری مناسک حج به بیان وظیفه خطیر صنف مشاورین املاک در برقراری نظم و امنیت و پیشگیری از وقوع جرم پرداخت. وی با مهم شمردن چگونگی اقامت و اسکان افراد مشکوک به خصوص اتباع خارجی خواستار توجه ویژه صنوف مشاورین املاک به این موضوع گردید.
ایشان در ادامه به آگاهی و دقت مشاورین املاک در رعایت قوانین و مقررات حقوقی مترتب بر معاملات و قرا دادهای ملکی و مالک و مستأجر به هنگام انعقاد قراردادها و مبایعه نامه های ملکی اشاره داشت و گفت اقدام آگاهانه، هوشیارانه و قانونمدارانه شما می تواند مانع بروز بسیاری از معضلات و مشکلات احتمالی مترتب بر طرفین قرارداد و معاملات ملکی و تفهیم حقوق آنان به هنگام تنظیم قرارداد و امضاء آن توسط طرفین معامله از بروز بسیاری از اختلافات و نزاعهای احتمالی و تبعات سوء چنین رفتاری پیشگیری می نماید دقت در بررسی مدارک هویتی و شناسایی متعاملین و تطبیق آن با چهره و هویت فرد متعامل، دقت در اینکه شخص متعامل امضاء کننده قرارداد باشد، تفهیم مفاد قرارداد به طرفین و شهود و ثبت مشخصات دقیق شهود از مواردی است که از وقوع اختلافات و جرائم مرتبط پیشگیری می نماید یا در صورت بروز مشکل رسیدگی را سرعت بخشیده و سهل تر میکند.
آقای مراد یفر یادآور شد، افرادی که به دفاتر مشاورین املاک مراجعه می نمایند و تقاضای عقد قرارداد توافقی دارند، افرادی که به دفاتر مشاورین املاک مراجعه می نمایند و تقاضای عقد قرارداد توافقی دارند مشاور املاک بایستی کلیه موارد قانونی و حقوقی لازم الثبت در تنظیم قرارداد را لحاظ و به طرفین نیز اعلام و تفهیم نماید و مشاورین املاک موظفند کلیه وضعیت فعلی و آتی ملک را از نظر گسترش و تعریف و اجرای طرحهای شهری و شهرداری و میزان بدهکاری ملک مورد معامله از نظر تسهیلات بانکی و میزان رهن و اصل و فرع ملک و چگونگی انتقال سند و خروج از رهن را مشخص و در قرارداد قید نماید.
در ادامه، جلال مظفری کارشناس و مشاور معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان، آقای فاضلی زاد مدیرکل سیاسی انتظامی استانداری کرمانشاه، رحیمی زنگنه مسئول اطلاعات سپاه ناحیه کرمانشاه، و جناب سرهنگ صادقی رئیس اداره جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی کرمانشاه در رابطه با چگونگی همکاری و تعامل صنف مشاورین املاک و رعایت موارد خاص مرتبط با حوزه کاری خویش توسط صنف مورد نظر در راستای ایجاد، برقراری و حفظ نظم و امنیت و پیشگیری از وقوع جرم به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

 

هماهنگی پیرامون اجرای طرح های برگزاری دوره مهارت و دانش رفتار با رویکرد اصلاح و تربیت و استفاده از مجازاتهای جایگزین برای گروه های هدف طرحهای امنیت اخلاقی (جرایم بدحجابی و سگ گردانی

جلسه ستاد جرائم خاص استان کرمانشاه با موضوع چگونگی برخورد با معضلات، آسیبها و جرائم اخلاقی و اجتماعی و استفاده از مجازاتهای جایگزین برای گروههای هدف طرحهای امنیت اخلاقی رأس ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه مورخه ۱۵/۶/۹۵ در محل سالن جلسات دفتر دادستان مرکز استان و با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، معاون دادستان، رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی و مبارزه با جرائم پلیس آگاهی استان، جانشین اطلاعات سپاه استان، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری کرمانشاه، معاون اداره کل امنیتی و انتظامی استانداری، قائم مقام صدا و سیمای مرکز استان، نماینده فرماندهی مرزبانی استان و معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز گردید.

در ابتدا ملکی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه بر لزوم مقابله و برخورد با جرائم حوزه امنیت اخلاقی پرداخت اشاره کرد که ب جرائمی چون سگ گردانی، بی حجابی، کشف حجاب، آلودگی صوتی و ایجاد مزاحمت برای شهروندان از برخی جرائمی هستند که در صورت عدم برخورد صحیح و منطقی و اصولی، افراد متخلف جری شده و شاهد رشد چنین جرائمی در جامعه خواهیم بود.

جناب سرهنگ رستمی رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی با اشاره به اهتمام پلیس در برخورد با جرائم امنیت اخلاقی بیان داشت، برخورد با جرائمی چون سگ گردانی، دور دور خودروها، ایجاد مزاحمت برای نوامیس مردم، کشف حجاب، بدحجابی و آلودگی صوتی از مواردی است که پلیس امنیت خالاقی در اولویت کاری خویش قرار داده، لیکن در این زمینه نیاز به احکام بازدارنده ای داریم که مانع تکرار جرم شود.

سپس آقای مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در خصوص چگونگی اجرای طرح برگزاری دوره مهارت و دانش رفتار با رویکرد اصلاح و تربیت و استفاده از مجازاتهای جایگزین برای گروههای هدف طرحهای امنیت اخلاقی پرداخت و برآمد اجرای این طرح را خاطر نشان ساخت. وی در ادامه افزود، اگر بتوانیم با برگزاری چنین کارگاههایی افراد متخلف و ناآاگاه را آگاه و هدایت کنیم، آنگاه با پیشگیری درونی افراد مانع تکرار جرم خواهیم شد. وی یاد آور شد، اجرای طرح در رابطه با افرادی است که برای اولین بار مرتکب جرائم حوزه امنیت اخلاقی می گردند و این موضوع شامل افراد با سابقه تکرار جرم و در رابطه با جرائمی که عفت عمومی را جریحه دار می نمایند، نخواهد بود.

در خاتمه، مقر گردید توسط فرماندهی انتظامی استان جلسه هماهنگی بین معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان، معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و پلیس اطلاعات و امنیت عمومی برگزار و راهکارهای اجرایی طرح مورد بررسی قرار گرفته و نهایی گردد.

افتتاحیه کارگاه تربیت مربی وبازآموزی مدیریت دانش ورفتار باحضور جمعی ازمسئولان سازمانها

راس ساعت ۹صبح با حضور ۳۷نفر از مربیان باتجربه طرح امید معرفی شده ازسوی دستگاههای موردنظرهمکار وعضو سند ائتلاف ملی درجهت پیشگیری ازوقوع آسیبهای اجتماعی درمحل سالن شهید قدوسی دادگستری کل استان کرمانشاه تشکیل گردید که ابتدا آیاتی چند ازکلام ا…مجید تلاوت وسپس حاج آقای مرادیفر ضمن عرض خیر مقدم به مسئولین ونمایندگان محترم دستگاهای فوق الذکر واساتید ومربیان حاضر درجلسه وقدردانی از اهتمام مسئولین محترم کشور ودستگاه زحمتکش وتلاشگر قضا وخصوصآ جناب آقای دکتر عدالت خواه مدیرکل محترم دادگستری کل استان کرمانشاه ،ضمن بیان منویات مقام معظم رهبری وسیاستهای کلی نظام مقدس جمهوری اسلامی درامرپیشگیری از وقوع جرم ، اظهار داشتند گرچه طبق بند۵اصل ۱۵۶ قانون اساسی نظام الهی وولایی جمهوری اسلامی ایران پیشگیری ازوقوع جرم وآسیبهای اجتماعی بر عهده قوه قضائیه است اماتوفیق در این امر بدون همکاری سایر بخش ها، خصوصا دستگاه های اجرایی فراقوه ای در این زمینه در جامعه امکان پذیر نمیباشدلذا شما مسئولان عزیز ومتعهد سایردستگاهها دراستان ما که الحق ولانصاف ازبدو ایجادمعاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم پا به پای این حوزه تلاش وکوشش صادقانه ای داشته اید.  انشاا…کما فی السابق پس از طی این دوره وسایر دوره های مصوب وتکلیفی معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم قوه قضائیه وتربیت نیروهای متخصص وکارآمد  درمرحله عملیات و شروع برنامه های وزین وارزشمند وکارشناسی شده طرح نماد ( مراقبت اجتماعی دانش آموزی)وپیشگیری رشد مداروطرح تربیت مربی مدیریت مهارت ودانش (امید) وآموزش مهارتهای ایرانی وسلامی زندگی ،زمینه را برای فعالیت موثر این بزرگواران  (مربیان)مهیا فرماییدوسپس هریک از مدعوین به بیان نکات فنی حوزه پیشگیری پرداخته وایشان (آقای مرادیفر)وکارشناسان حوزه مذکور به سوالات تخصصی فرهنگی واجتماعی وتدابیر پیشگیرانه پاسخ فرمودند ودرپایان جلسه، باختم صلوات برمحمد وآل محمد به اتما م رسید ومربان جهت شروع آموزشهای طرح امید وبهره مندی از تجارب اساتید گرانقدر به کارگاههای تعیین شده بمدت چهار روز از۹۵/۶/۹لغایت۹۵/۶/۱۲هدایت گردیدند.

نخستین کارگاه آموزشی نقش دادستانها در پیشگیری از جرائم پولی و بانکی

 

برگزاری نخستین کارگاه آموزشی نقش دادستانها در پیشگیری از جرائم پولی و بانکی در روز یکشنبه مورخه ۰۱/۰۶/۹۵ در سالن کنفرانس محاکم تجدید نظر استان با مدرسی آقای توسلی زاده قائم مقام دادگستری کل استان و  با حضور دادستانهای تابعه استان کرمانشاه برگزار شد. در این کارگاه آقای توسلی زاده به تشریح نقش جرم شناسی و پیشگیری از جرائم به خصوص در ارتباط با جرائم پولی و بانکی پرداخت

برگزاری دومین جلسه دوره آموزش ترییت مربی استانی پیشگیری رشد مدارویژه فرهنگیان استان کرمانشاه

 درمورخه ۹۵/۵/۲۸دومین جلسه کارگاه آموزش ترییت مربی استانی  ضمن خدمت پیشگیری رشد مدارویژه فرهنگیان استان کرمانشاه باهمت مدیران محترم  کل دادگستری واداره کل آموزش وپرورش استان کرمانشاه (آقایان دکترعدالت خواه ودکترمحبی )وحمایت جناب آقای مرادیفرمعاونت تلاش گرومحترم اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه برابرسرفصلها ومحتوی آموزشی پیشگیری رشد مدار ونظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان توسط مربی استانی طرح  برگزارگردید