Archive for اکتبر, 2016

پیشگیری رشدمدار از آسیبهای اجتماعی دانش آموزی و نقش اولیاء و مربیان در کاهش آن باحضور رئیس کل دادگستری ومدیر کل آموزش پرورش

به مناسبت آغاز هفته اولیاء و مربیان صبح روز یکشنبه ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۵همایشی با عنوان “پیشگیری رشدمدار از آسیبهای اجتماعی دانش آموزی و نقش اولیاء و مربیان در کاهش آن و مزایای ابلاغ الکترونیکی و تأثیر آن بر دادرسی عادلانه و سریع” با حضور جناب آقای دکتر عدالتخواه رئیس کل محترم دادگستری استان، آقای بهمن مرادیفر معاون اجتماعی و  پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان، آقای دانیال هودرجی معاون فرهنگی دادگستری کل استان، آقای دکتر محبی مدیرکل آموزش و پرورش استان و رؤسای ادارات آموزش و پرورش نواحی شهر کرمانشاه، مسئولین انجمن اولیاء و مربیان شهر کرمانشاه، مدیران ادارات، صدا و سیما، اصحاب رسانه، جمعی از آموزگاران و مربیان پرورشی و جمعی از اولیای دانش آموزان در سالن هنرستان صنایع شیمیایی کرمانشاه  برگزار شد.

در ابتدای همایش آقای دکتر محبی مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه ضمن عرض خیر مقدم به حضار به نقش تأثیرگذار مشارکت دو نهاد خانه و مدرسه در فرایند تربیت صحیح بر مبنای آموزه های دینی و به منظور پیشگیری از بروز آسیبهای نوظهور در عرصه فضای مجازی و لزوم آگاهی اولیای خانه و مدرسه در این زمینه پرداخت. وی اعتیاد به فضای مجازی را اولین آسیبی دانست که به دنبال آن سردی میان اعضای خانواده را به همراه دارد. آقای محبی آموزش در شبکه های مجازی را قبل از استفاده یکی از راهکارهای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی معرفی و افزود، دانش آموزان در دوران بحرانی بلوغ که فرزندان از لحاظ جسمی وروحی در شرایط خاصی قرار دارند، باید تحت مراقبت جدی باشند. وی در پایان اشاره کرد که ۲۸ هزار نفر در آموزش و پرورش استان عضو انجمن اولیاء و مربیان هستند و ۱۲ مرکز مشاوره برای خانواده ها ایجاد شده است.

آقای دکتر عدالتخواه رئیس کل محترم دادگستری استان آسیبهای حوزه دانش آموزی را در دو محور آسیبهای متوجه دانش آموزان و نقش خانواده و مربیان در کاهش این آسیبها مورد بحث قرار داد و افزود امروز در جهان چالش بزرگی که رو به فزونی است جرم و جنایت است و دو شیوه برای مقابله با جرائم وجود دارد: یکی سرکوب(مجازات) از جمله زندان است که موقتی است و درمان قطعی محسوب نمی شود. اما در جوامع موفق راهکار بهتری با آثار قابل مشاهده وجود دارد. در اسلام نیز هدف از مجازات اصلاح مجرم است. وی ادامه داد، دنیا به این سمت رفته که با همکاری نهادهای مختلف سبب رشد جوامع شوند که در این زمینه نهاد تعلیم و تربیت و مهمتر از آن نهاد خانواده می توانند با برنامه ریزی به سمت هدایت و ارشاد پیش روند. آقای دکتر عدالتخواه قصور در تقویت بنیان فکری بچه ها را آسیب زا دانست و با انتقاد از اینکه چرا  علی رغم اینکه در قانون مجازات اسلامی در برخی از اتهامها باید پرونده شخصیت تشکیل شود، هیچ پرونده شخصیتی برای بچه ها وجود ندارد، افزود متأسفانه در بسیاری از خانواده ها خانه به خوابگاه تبدیل شده است و اغلب افراد آن  خود را با امور مجازی سرگرم می کنند. وی یکی دیگر از آسیبهای متوجه دانش آموزان را داشتن تلفن همراه دانست که اولیاء باید در این زمینه کنترل کنند.

آقای  دکترعدالتخواه در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی دو نوع پیشگیری وضعی و رشدمدار پرداخت و پیشگیری رشدمدار را آگاه سازی و تقویت ارزشهای والای انسانی تعریف و جامعه اسلامی را واجد محتوای بیشتری برای پیشگیری رشدمدارانه دانست که متأسفانه روی آن کار لازم نمی شود. وی با بیان اینکه کانون بسیاری از جرائم از دوران خردسالی شکل می گیرد،  بر حرکت به سمت پیشگیری رشدمدار تأکید کرد و گفت هر جرم کوچکی از سوی بچه ها را باید جدی گرفت و اصلاح کرد. مثلاً اگر دروغ را از جامعه دانش آموزی بوسیله تعلیم خوب اصلاح کنیم کار بزرگی صورت گرفته است. وی به طرحهای مختلف و مشترک پیشگیری رشدمدار بین دادگستری و آموزش و پرورش از جمله نماد و امید اشاره کرد و گفت: در کرمانشاه در ناحیه ۱ و در شهرستان پاوه در حال برگزاری اورژانس دانش آموزی می باشیم که دانش اموز از طریق سامانه طراحی شده می تواند به ارتباط با مربیان طرح مربوطه اقدام نماید و به بیان مشکلات روحی، شخصیتی، خانوادگی بپردازد.

آقای دکتر عدالتخواه ریشه برخی از مشکلات را ناشی از غفلت پدر و مادرها دانست و افزود، امام صادق (ع) می فرماید بچه ها را با مفاهیم دینی آشنا کنیم، قبل از اینکه گروههای انحرافی بر شما سبقت گیرند. 

رئیس کل محترم دادگستری استان در ادامه به معلمین توصیه کرد که در هر کلاسی در حد معقول و به گونه ای که  وقت کلاس گرفته نشود، با ذکر احادیث دانش آموزان را با مفاهیم دینی آشنا کنند و رسالت دینی خود را در کنار علم آموزی انجام دهند. وی بر  توجه به قانونمداری در مدارس تأکید کرد و آموزش قانون شناسی در مدارس را ضروری دانست. تقویت انضباط کاری و وجدان کاری و نیز برخوردهای علمی در جهت  تربیت یک انسان با شخصیت از دیگر موضوعاتی بود که عدالتخواه به آن اشاره کرد.

آقای  دکترعدالتخواه در پایان به موضوع ابلاغ الکترونیکی پرداخت و بیان داشت، با توجه به اینکه شیوه های سنتی دادرسی باعث به تعویق افتادن و به تعبیر دیگر اطاله دادرسی می شود، بر این اساس، در سامانه ابلاغ الکترونیکی، برای تمام مردم حساب کاربری ایجاد می شود و هر شخص با مراجعه به این سامانه در دادگستری سطح استان حساب کاربری ایجاد می کند و با استفاده از آن مشخصات و آدرس شخص یادداشت می شود و هر دادخواست به آدرس ایشان ارسال خواهد شد.

معاون فرهنگی دادگستری: نبود اطلاع رسانی و جهل مردم به قوانین هواپیمایی سبب مشکل شده است

دانیال هودرجی معاون فرهنگی دادگستری کل استان کرمانشاه دستگاه قضائی را مطابق قانون اساسی مرکز رسمی تظلم خواهی در جامعه دانست و با یادآوری این نکته که در میان احصاء وظایف قوه قضائیه برخی از آنها مورد غفلت واقع شده است یادآور شد: از جمله این امور ، وظایف پیشگیرانه دستگاه قضائیه است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است که خوشبختانه در چند سال گذشته با تشکیل معاونتی تحت عنوان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم این مهم مورد توجه خاص قرار گرفته است.

 معاون فرهنگی دادگستری که در حضور نمایندگان دفاتر و شرکت هایی هواپیمایی استان به منظور بررسی راهکارهای لازم برای تشریک مساعی بیشتر با دستگاه قضائی و پیشگیری از جرائم احتمالی در حوزه هواپیمایی سخن می گفت خاطر نشان ساخت: در کشور ۸۰ میلیونی حدود ۱۵ میلیونی پرونده قضائی در سال تشکیل می شود که سنخیتی با تعالیم دینی و اسلامی ندارد و این در حالی است که در بسیار کشور ها با جمعیتی به مراتب بالاتر ارقام کمتری در ورودی پرونده ثبت شده است.

 این مقام مسئول ادامه داد: به همین منظور یکی از اصلی ترین برنامه های قوه قضائیه بحث ” قضا زدایی ” است تا با ورود سایر نهادها در امور مربوطه و دخالت آنها در امر پیشگیری، از تشکیل پرونده های غیر ضرور در دادگستری خودداری شود.

 ایشان با ابراز امیدواری از اینکه پرونده های قضائی که در حوزه دفاتر و خدمات هواپیمایی شکل می گیرد به صفر برسد ، مشکل کار را مربوط به نبود اطلاع رسانی درست و جهل مردم به قوانین مربوطه دانست و خواهان اطلاع رسانی در این خصوص و بیان قوانین مربوطه برای مردم در حوزه هواپیمایی و راه های هوایی شد.

 هودرجی یادآور شد غالب شکایات مردمی در خصوص چارتر ها ، اعتراض به قیمت بلیط ها پس از آزاد سازی قیمت ها  و سلیقه ای عمل کردن ، متعهد نبودن شرکت ها در قبال تعهدات بیان شده در بلیط ها و همچنین تبلیغاتی که در تورهای گردشگری مطرح می شود و در عمل آن تعهدات اجرایی نمی شود و مسائلی از این دست عنوان کرد و خواهان رسیدگی و توضیح نمایندگان حاضر در جلسه شد.

در ادامه این جلسه هر یک از شرکت کنندگان با بیان توضیحاتی ، مسائل و مشکلات حوزه کاری خود را عنوان کردند.

برگزاری کلاس آموزش مهارتهای زندگی درآموزشگاه شهید فرشادفر

درآموزشگاه شهید فرشادفرکلاس آموزش مهارنهای زندگی باموضوع خشونت جهت اولیای خانه مدرسه با مدرسی جناب آقای اکبرعبدی ازحوزه معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه برگزارگردید

 

برگزاری نشست آموزشی مهارتهای زندگی بارویکرد پیشگیری ازخشونت دردبیرستان سهروردی

به همت مسئولین محترم آموزش وپرورش وحوزه معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه نشست آموزشی درخصوص  مهارتهای زندگی بارویکرد پیشگیری ازخشونت و مراقبت اجتماعی از دانش آموزان دردبیرستان سهروردی باحضورجمعی از اولیای خانه ومدرسه برگزارگردید

برگزاری کارگاه آموزشی مهارتهای زندگی بارویکرد پیشگیری ازخشونت درسازمان تاکسیرانی کرمانشاه

برگزاری دوره آموزش ترییت مربی استانی پیشگیری رشد مدارویژه کارگاه ۲۰ استان کرمانشاه

کارگاه آموزش ترییت مربی استانی پیشگیری رشد مدارویژه کارگاه ۲۰ استان کرمانشاه باهمت ریاست محترم کل دادگستری استان جناب آقای دکتر عدالتخواه ومعاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه  بامدرسی سرکارخنم دکتر جباری درمحل سالن جلسات دادگستری کل استان برگزارگردید

 

برگزاری کارگاه آموزشی مهارتهای زندگی بارویکرد پیشگیری ازخشونت درسازمان محیط زیست کرمانشاه

باتوجه به هماهنگی به عمل آمده  بین سازمان محیط زیست وحوزه فرهنگی واجتماعی معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه  ودرراستای اجرای برنامه های شورای پیشگیری حوزه فرهنگی واجتماعی ،کارگاه آموزشی مهارتهای زندگی بارویکرد پیشگیری ازخشونت جهت کارکنان درسازمان مذکوربرگزارگردید که دراین کارگاه باحضورمدرس مربوط جناب آقای عبدی به بیان مبانی نظری خشم ،تعریف خشم،مراحل خشم،،چرخه بقای خشم،عوامل ایجادکننده خشم وخشونت،تاثیر خودپندار وعزت نفس برخشم،شیوه های بروزخشم وتوصیه ها وراهکارهای علمی برای پیشگیری ازبروزخشونت و…پرداخته شد

 

همایش نگهبانان محله تحت پوشش موسسات خدمات حفاظتی استان کرمانشاه

همایش نگهبانان محله تحت پوشش موسسات خدمات حفاظتی مراقبتی در ساعت ۹ صبح مورخ ۱۳/۷/۹۵ در محل سالن اجتماعات بانک صادرات ایران با حضور مسئولین قضائی، انتظامی مدیران عامل و اعضاء هیئت مدیره موسسات خدمات حفاظتی مراقبتی سطح استان کرمانشاه و جمعی از روسا و مدیران سازمانها و ادارات دولتی استان کرمانشاه برگزار گردید.

رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه  راجع به چگونگی فعالیت اداره خدمات انتظامی پلیس پیشگیری و ارتباطات با موسسات خدمات حفاظتی مراقبتی مطالبی را بیان داشت.سپس جانشین فرماندهی انتظامی استان پیرامون چگونگی برون سپاری برخی از وظایف ناجا و نقش موسسات خدمات حفاظتی مراقبتی در تأمین امنیت پرداخت و مطالبی را پیرامون فعالیت و اثربخشی نقش نگهبان محله در کاهش جرائم بویژه سرقت پرداخت.

جلال مظفری کارشناس مشاور معاونت اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم در زمینه اهمیت پیشگیری از وقوع جرم و اقداماتی که نگهبانان آموزش دیده موسسات خدمات حفاظتی مراقبتی در این راستا انجام می دهند و اینکه اعتماد عمومی به چنین نگهبانانی بیشتر است. اظهار امیدواری کرد که با تلاش شرکتهای مذکور و همکاری فرماندهی انتظامی استان بتوان باور مردم را به سمت و سویی هدایت نمود که نگهبان محله را جانشین شبگرد محله نمایند و از طریق تعامل و همکاری مستمر از وقوع بسیاری از جرائم بخصوص سرقتهای خودرو، لوازم داخل خودرو و منزل، پیشگیری کرد. وی در ادامه افزود نقش رسانه ملی بخصوص سیمای جمهوری اسلامی ایران در فرهنگ سازی و عملیات روانی در این رابطه بر هیچکس پوشیده نیست و باید به گونه ای عمل نمود که همکاری با موسسات خدمات حفاظتی مراقبتی و استفاده از نگهبان محله در پیشگیری از وقوع بسیاری از جرائم در محلات اثرگذار بوده است و نتیجه مثبت دارد. وی در ادامه افزود معاونتاجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استا کرمانشاه آماده همکاری در چارچوب قانون با تمامی سازمانها و ادارات دولتی و خصوصی در راستای پیشگیری از وقوع جرم میباشد.

سخنران آخر نماینده موسسات خدمات حفاظتی مراقبتی استان کرمانشاه بود که با ارائه گزارشی از چگونگی شکل گیری این موسسات در استان، تعداد نگهبانان بکارگیری شده و میزان کشفیلت جرائم مختلف، مواد مخدر، اموال مسروقه و تعداد افراد دستگیر شده توسط نگهبانان تحت امر این موسسات پرداخت و انتظارات متقابل را مطرح نمود.

در خاتمه مدیران موسسات خدمات حفاظتی مراقبتی برتر و نگهبانان نمونه هدایا و لوح تقدیر اهدا گردید

عملیاتی نمودن مبارزه با قاچاق کالا در تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه

نشست مشترک نحوه اجراء و عملیاتی نمودن طرح ملی ویژه مبارزه با قاچاق کالای لوازم خانگی در سطح عرضه، امروز ساعت ۹ صبح در محل سالن جلسات ستاد اداره کل تعزیرات حکومتی و با حضور جناب آقای دکتر سرابیان رئیس اداره گشتهای سیار سازمان تعزیرات حکومتی کشور برگزار شد.

ابتدا جودکی مدیر کل تعزیرات حکومتی استان ضمن عرض خیر مقدم به بیان چگونگی اجرای طرح های مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه (بازار کرمانشاه) پرداخت و بیان داشت مرحله بعدی طرح در رابطه با برخورد با عرضه لوازم خانگی قاچاق در سطح بازار می باشد. که این امر در عمل نیاز به همکاری همه دستگاهها می باشد

سپس روسا و نمایندگان دستگاهها و سازمانهای مرتبط از قبل گمرک، صنعت معدن تجارت، نیروی انتظامی، اتاق اصناف، صدا و سیما ، فرمانداری، اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی ، اموال تملیکی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان به بیان نقطه نظرات خود در ارتباط با چگونگی اجرای طرح مذکور و نقاط ضعف و قوت طرح های اجرائی مبارزه با قاچاق کالا بخصوص در سطح عرضه و پیامدهای آن پرداختند.

در انتها دکتر سرابیان رئیس اداره گشتهای ستادی سازمان تعزیرات حکومتی به جمع بندی مطالب پرداخت و پیرامون نحوه فعالیت گشتهای ستاد سازمان تعزیرات و چشم انداز مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دستور العمل های صادره مطالب مبسوطی ایراد نمودند.

در خاتمه مقرر شد تمام زیرساختمهای اجرای طرح مبارزه با قاچاق لوازم خانگی در سطح عرضه فراهم و ظرف چند روز آینده طرح اجرا گردد

راههای پیشگیری از وقوع هر گونه جرم و شناسایی علل و عوامل جرائم باحضوراتحادیه صنف فروشندگان لوازم خانگی

جلسه توجیهی اعضای اتحادیه صنف فروشندگان لوازم خانگی کرمانشاه با  محوریت  پیشگیری از عرضه کالای قاچاق با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه رئیس سازمان تعزیرات حکومتی ، معاون  نظارت و بازرسی سازمان صنعت  معدن تجارت رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم خانگی و با شرکت کلیه اعضاء صنف مذکور ساعت ۹ صبح ۰۱/۰۷/۹۵ در محل سالن شهدای اصناف کرمانشاه برگزار گردید در ابتدا آقای جودکی پیرامون چگونگی برخورد سازمان تعزیرات حکومتی با کالای قاچاق از مبادی ورودی تا مبادی عرضه به ایراد سخنرانی پرداخت. سپس آقای سجادی راد در رابطه با آخرین دستورالعمل های صادره از وزارت صنعت معدن تجارت پیرامون تهیه ، توزیع کالاهای تولید داخل و نحوه نظارت بر واردات کالاهای با دوام بخصوص لوازم خانگی مطالبی بیان داشت

در ادامه بهمن مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان ضمن عرض تبریک اعیاد قربان و غدیر و دهه امامت بیان داشت ما مجری قانون هستیم نه واضع و سیاستگذار قانون مبارزه با قاچاق کالا و دادگستری به استناد قوانین موضوعه با قاچاقچیان و عرضه کنندگان کالای قاچاق برخورد قانونی می نماید وی افزود عامل مهم و موثر با قاچاق گسست مرزی است حال قاچاق کالا چه از راه غیرقانونی وارد کشور شود و چه از راه قانونی مثلاً بازارچه های مرزی لیکن وظیفه همه ما حمایت از تولیدات داخلی و مبارزه با قاچاق کالا و عرضه کالای قاچاق است وی در ادامه اشاره داشت برای  مبارزه با قاچاق کالا نیاز به ۴ اقدام اساسی است .

۱-        انسداد مرزها

۲-        تعیین معیشت جایگزین برای مرزنشینان

۳-       ارتقاء کیفیت تولیدات داخلی

۴-       ارتقاء فرهنگ عمومی در مصرف کالای تولید داخل

مرادیفر افزود براساس قانون مصوب سال۹۲ کالای قاچاق در همه جای کشور قاچاق است و لفظ قاچاق و کالای قاچاق فقط اختصاص  به مبادی ورودی و خروجی کشور و مرزها نیست .

وی در خاتمه با اشاره به نام گزارش سال جاری از سوی مقام  عظمای ولایت همگان را به حمایت از صنایع و تولیدات داخلی دعوت و گفت بیایید برمبنای اعتقادات وبر مبنای نیاز مملکت و اعتلای اقتصاد ایران و بر مبنای قانون از عرضه کالای قاچاق خودداری کنیم تا آینده ای روشن برای این مرز و بوم رقم زنیم .

در ادامه جلسه پرسش و پاسخ برگزار و به ابهامات و سؤالات حاضرین در زمینه صنفی و مرتبط با موضوع پاسخ داده شد.

.img_6208 img_6217 img_6219 img_6231 img_6234 img_6235