Archive for مارس, 2017

تشکیل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم انتخاباتی استان کرمانشاه

جلسه با  تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید شروع گردید. 

آقای دکتر عدالتخواه رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه مطالبی در خصوص اینکه انتخابات بایستی در تراز و شایستگی جمهوری اسلامی برگزار و  عرصه تبلور اخلاق اسلامی و حفظ حرمت اشخاص باشد، بیان کرد و افزود، کاندیداها به طرح شایستگی های خویش بپردازند و از طرح ضعف های طرف مقابل خودداری کنند و با اشاره به حدیث گرانباری از رسول مکرم اسلام (ص) که می فرمایند:

أدنی الکفر یسمع الرجل من اخیه الکلمه فیحفظها علیه یرید أن یفضحه بها –کمترین کفر این است که انسان از برادرش سخنی بشنود و آن را نگهدارد تا او را با آن سخن رسوا کند.

آنگاه آقای احمد صفری نماینده محترم مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در رابطه با امنیت فضای انتخابات، جلوگیری از تخریب در فضای مجازی مطالبی بیان کرد.

آقای فضل الله رنجبر فرماندار کرمانشاه گزارشی از سیر اقدامات انجام شده تا این مرحله بیان کرد و اشعار داشت ۱۴ جلسه کاری برگزار و ۱۳ کمیته کاری نیز تشکیل شده است و در شهرستان کرمانشاه ۷۰۰ شعبه اخذ رأی وجود دارد که در هر شعبه ۲ صندوق می باید فراهم شود و حدود ۵ هزار نفر اعضای حاضر در پای صندوق لازم خواهد بود. همچنین در مورد جلوگیری از تبلیغات در فضای مجازی مطالبی را عنوان کرد.

سپس آقای صادقی دادستان محترم عمومی و انقلاب کرمانشاه نیز اعلام نمود که  شعبه ویژه فضای مجازی تعیین شده است و درخواست حضور پلیس فتا در جلسات شورای پیشگیری را نمود.

آقای فاضلی مدیر کل امنیتی انتظامی استانداری نیز اعلام کرد که ۵ جلسه برای رصد فضای مجازی تشکیل شده است.

در ادامه آقای حجت الاسلام و المسلمین مهری رئیس دفتر شورای نگهبان بر نظارت دقیق بر اقدامات کاندیداها، عوامل اجرائی و جمع آوری آراء، حفظ سلامت و امنیت انتخابات و اقدامات پیشگیرانه  در جهت بازدارندگی از سوء استفاده های احتمالی برخی کاندیداها از طرح مسائل قومی و اختلافات مذهبی تأکید کرد.

شعبه ۱۹ دادگاه تجدید نظر به عنوان شعبه ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی تعیین و مقرر گردید که رؤسای  دادگستری شهرستانهای تابعه و دادستانهای محترم در اسرع وقت نسبت به تعیین شعبه ویژه اقدام و نتیجه اعلام شود.

معاون اداره اطلاعات استان نیز گزارشی از اقدامات اداره متبوع خود درباره انتخابات را بیان نمود.

تحویل ۲۰۰۰پوستر مقررات صنف مشاورین املاک به رئیس اتحادیه املاک کرمانشاه و اتاق اصناف استان کرمانشاه

۲۰۰۰نسخه پوستر مقررات املاک جهت توزیع و نصب در مشاورین املاک استان با نظارت اتاق اصناف ،بازرسی اتاق اصناف و کارشناسان معاونت اجتماعی دادگستری استان کرمانشاه در حضور اتحادیه املاک تحویل رئیس این صنف گردید.در این جلسه مظفری کارشناش مشاور این معاونت بیان کرد که ناآگاهی خریداران املاک و آپارتمان ها  سبب بروز مشکلات هم برای خانواده ها و هم تشکیل پرونده های قضایی در این استان گردیده و امید است با نصب این پوستر مقررات در بنگاهها بتوانیم کمی بر معلومات حقوقی خریداران و فروشندگان بیفزائیم.

دوره آموزش مهارتهای زندگی ،مدیریت مهارت ودانش رفتار{امید}جهت ۳۰ نفرازخانواده های معتادان زندانی که دارای دانش آموزمقطع اابتدیی هستند توسط حوزه فرهنگی واجتماعی معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه درمحل کلاسهای آموزشی انجمن حمایت اززندانیان کرمانشاه بامدرسی خانم زیبارست

درمورخه۹۵/۱۲/۱۳اولین دوره آموزش مهارتهای زندگی ،مدیریت مهارت ودانش رفتار{امید}جهت ۳۰ نفرازخانواده های معتادان زندانی  که دارای دانش آموزمقطع  اابتدیی هستند توسط حوزه فرهنگی واجتماعی معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه درمحل کلاسهای آموزشی انجمن حمایت اززندانیان کرمانشاه بامدرسی خانم زیبارست

 

 

آموزش مهارت های زندگی به خانواده های کرمانشاهی در مساجد سطح شهر توسط مشاوران خانواده دادگستری کرمانشاه

تعداد بالایی از اختلافات خانوادگی عدم مهارتهای زندگی می باشد.دفتر مشاوران خانواده دادگستری کرمانشاه تحت نظر معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم این دادگستری اقدام به برگزاری جلساتی با همکاری کانون مساجد،مشاورین دفتر کاهش طلاق،کلانتری ها و سمن ها نموداست که با استقبال خوب خانواده ها مواجه گردید.

 

 

برگزاری اولین دوره آموزش مهارتهای زندگی ومدیریت مهارت ودانش رفتار{امید}جهت خانواده های معتادان زندانی

درمورخه۹۵/۱۲/۱اولین دوره آموزش مهارتهای زندگی ،مدیریت مهارت ودانش رفتار{امید}جهت ۳۰ نفرازخانواده های معتادان زندانی  که دارای دانش آموزمقطع  اابتدیی هستند توسط حوزه فرهنگی واجتماعی معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه درمحل کلاسهای آموزشی انجمن حمایت اززندانیان کرمانشاه بامدرسی خانم زیبارست

می ازمدرسان استانی دوره مورد نظربرگزارگردید

برگزاری طرح امید جهت جمعی ازاولیای دانش آموزان محله۲۲بهمن

درمورخ۹۵/۱۱/۲۶جهت جمعی ازاولیای دانش آموزان محله۲۲بهمن طرح آموزش مهارتهای زندگی مدیریت مهارت ودانش رفتار بامدرسی سرکارخانم رستمی ازمربیان طرح امید برگزارگردید

برگزاری طرح امید جهت جمعی ازاولیای دانش آموزان محله شهرک تعاون

درمورخ۹۵/۱۱/۲۷جهت جمعی ازاولیای دانش آموزان محله شهرک تعاون طرح آموزش مهارتهای زندگی مدیریت مهارت ودانش رفتار بامدرسی سرکارخانم زیبارستمی ازمربیان طرح امید برگزارگردید

 

 

افتتاح مجتمع قضائی اطفال و نوجوانان برای نخستین بار در دادگستری استان کرمانشاه با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه

افتتاح مجتمع قضائی اطفال و نوجوانان برای نخستین بار در دادگستری استان کرمانشاه با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه
 در این مراسم معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، به حداقل رساندن آسیب‌ها به نوجوانان و اطفال در مقابل جرایم مرتکب شده توسط آنها را از اهداف ایجاد مجتمع قضایی رسیدگی به جرایم آنان عنوان کرد.
محمدباقر الفت در حاشیه افتتاح نخستین مجتمع قضائی اطفال و نوجوانان کرمانشاه و در جمع خبرنگاران گفت: توجه به این نکته که آینده هر کشوری را اطفال ، نوجوانان و جوانان آن مملکت شکل می دهند برای همه ی مسئولین باید مهم باشد لذا رسیدگی به امور آنها باید از اولویت ها باشد.
معاون پیشگیری قوه قضائیه تصریح کرد: متاسفانه با صنعتی شدن کشورها، جرائم اطفال هم شیوع و گسترش پیدا کرده است. مخصوصا با راه‌اندازی فضاهای مجازی این جرایم به سطح افراد کم سن و سال رسوخ پیدا  کرده است.
دکتر الفت گفت: سن ارتکاب به جرم یا سن مسئولیت در کشور ما تعریف شده است و برای دختر خانم ها ۹ سال تمام قمری و آقا پسرها ۱۵ سال تمام قمری سن تکلیف یا سن اعمال مسئولیت کیفری است.
وی افزود: زیر این سن را طفل تلقی کرده و مسئولیت کیفری را متوجه آنها نمی دانیم و بالای این سن را و حداکثر تا ۱۸ سال تمام شمسی را نوجوان حساب می کنیم و رسیدگی به جرایمشان را مطابق دستور قانونگذار در دادگاه های اطفال و نوجوانان انجام می‌دهیم.
معاون پیشگیری قوه قضائیه تصریح کرد: با توجه به حساسیت هایی که در این سنین دیده می شود  در کشور ما هم قانونگذار دستور داده است که دادگاه های اطفال برپا شود، قضات آن باید ویژگی خاصی از نظر سن، مهارت، شایستگی و تعهد داشته باشند.
الفت ادامه داد: قانونگذار تاکید کرده که حتما در این مجتمع‌ها مشاور نیز وجود داشته باشد و برای بزهکاران زن نیز ترجیحا مشاور زن وجود به کار گرفته شود.
وی گفت: اقدام خوبی که در کرمانشاه صورت گرفته این است که فرآیند این دادرسی را در یک مکان خاص- که هم نظارت و کنترل بیشتری صورت گیرد و هم بهترین و کم آسیب ترین دادرسی ها را انجام شود – طراحی کردند که اقدام بسیار مطلوبی است.
معاون اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه در خصوص تعداد پرسنل و مشاورین این مجتمع ها و مراکز در کشور گفت: این تعداد در هر حوزه قضایی متفاوت است و قانونگذار تصریح نموده است که افرادی که به عنوان مشاور- چه روانشناس و چه متخصصین دیگر- باید توسط روسای دادگستری هر شهرستان به رئیس کل دادگستری معرفی شوند و ایشان ترتیبات مربوط به گزینش آنها را انجام دهند و از بین آنها افراد شایسته انتخاب شوند که در کرمانشاه این مهم انجام شده است.
وی در خصوص اینکه چرا نخستین مجتمع در استان کرمانشاه راه اندازی شده است؟ گفت: استان کرمانشاه در پیشگیری از جرائم و ایجاد این مجتمع پیشرو بوده و به صورت ابتکاری خود مسئولین قضائی استان برای انجام این کار پیشقدم شده اند.
لازم به ذکر است حدود ۷۰ نفر پرسنل قضائی و اداری اعم از مشاور، روانشناس، قاضی و… در این مجتمع به کار گرفته شده اند.

 

 

دکتر الفت : پیشگیری از جرم صورت نمی گیرد مگر با دخالت مستقیم مردم

دکتر الفت : پیشگیری  از جرم صورت نمی گیرد مگر با دخالت مستقیم مردم

همایش دیده بانان پیشگیری از وقوع جرم با حضور دکتر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ، دکتر عدالت خواه رئیس کل دادگستری و جمع کثیری از مسئولین و مدیران استان و همچنین دیده بانان پیشگیری از وقوع جرم در تالار انتظار کرمانشاه برگزار شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ضمن تشکر از حضور مردم و مسئولین در این همایش یادآور شد: آنچه مسلم است سیاست کیفری در دنیا به سمت موضوعات پیشگیری تمایل پیدا کرده است . مجازات هایی مانند حبس ، شلاق ، جزای نقدی و … از جمله مجازات هایی است که در مورد فرد خاطی صورت می گیرد  که این مجازات ها می تواند خسارات مادی و معنوی که جبران هر یک از آنها مشکل به نظر می رسد ، در پی داشته باشد.

دکتر الفت افزود: با توجه به این خسارت ها ، عاقلانه ترین روش، پیشگری از وقوع جرم و آسیب های اجتماعی است . عاملی که هر عقل سلیمی به آن دستور می دهد .

این مقام قضائی خاطر نشان ساخت: مهمترین و موثرترین ابزار پیشگیری استفاده از ظرفیت های اجتماعی است و دلیل این اهمیت یافته های اجتماعی و اختصاص بخش عمده ای از کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی به موضوع پیشگیری و جلوگیری از آسیب های اجتماعی است.

دکتر الفت با اهمیت دانستن دخالت مردم در پیشگری از وقوع جرم  تصریح نمود: پیشگیری صورت نمی گیرد مگر با دخالت مستقیم مردم و هنر حکومت ها این است که با به حرکت در آوردن این نیروی عظیم مردمی به یک قدرت اجتماعی بزرگ دست پیدا کنند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاکیدات ریاست معظم قوه قضائیه مبنی بر استفاده از روش ها و ابزار های نوین در امر پیشگیری گفت: در معاونت پیشگیری از جرم قوه قضائیه تلاش می شود که کار علمی صورت گیرد و با بهره گیری از دیده بانان پیشگیری و استفاده از ابزارهای نوین ، این نیروها را به بازویی توانمند در خدمت کنترل ناهنجاری های اجتماعی به کار گرفت.

وی ادامه داد: تلاش می شود پیام هایی که از طریق این دیده بانان ارسال می شود در کوتاهترین زمان ممکن بررسی و به وزارت خانه های مربوطه جهت رسیدگی ارسال شود و این کار بزرگی است که بر آنیم از طریق این عزیزان در سراسر کشور که بیش از ۱۲۰ هزار نفر هستند، صورت گیرد.

دکتر الفت با بیان این که نباید به برخی افراد اجازه سوء استفاده ار موقعیت های اجتماعی را داد یادآور شد: مردم راضی نخواهند شد هزینه رفتار برخی افراد که صاحب افکار جرم انگارانه هستند را پرداخت کنند.

این مقام قضائی ادامه داد: در راستای همین برخورد های پیشگیرانه در استان کرمانشاه با همت رئیس کل محترم دادگستری و دیگر مسئولین استان خوشبختانه فردی که قصد سوء استفاده از سرمایه های مردم را داشت با تدبیر، قبل از به یغما بردن این سرمایه های مردمی با آن برخورد شد و جلوی یک ضرر بزرگ اجتماعی را گرفتند که امیدواریم با پیگیری های دستگاه قضائی استان این دغدغه ذهنی مردم هر چه سریعتر التیام یابد که این خود یک موضوع جدی پیشگیری است و جای تشکردارد.

دکتر الفت در پایان اظهار داشت: اساس کارهای پیشگیری مباحث فرهنگی است . بحث پیشگیری باید آغشته به آخرت اندیشی و معنویت باشد و هر دیده بانی باید در مقابل فساد در جامعه حساسیت خاص داشته باشد و برخورد با آن را بر اساس شرع و به دستور دین انجام دهد.

در این همایش دکتر محمد رضا عدالت خواه رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه نیز ضمن خیر مقدم یادآور شد: بالا رفتن آمار جرم در دنیا به یک چالش جهانی تبدیل شده است و ایده هایی که از سوی اساتید و دانشمندان جرم شناسی ارائه و برخی از آنها پیاده شده است تاکنون نتوانسته است به صورت کامل مانع از انجام جرم و بزه شود.

وی گفت: در این میان آنچه مهم است این است که تا وقتی جامعه به رشد و تعالی نرسد و در نهادهای اجتماعی از بدو تولد برای افراد تعالیم در نظر گرفته نشود نمی توان به راه حل نهایی در این زمینه دست یافت.

دکتر عدالت خواه عامل تقوا در پیشگیری از وقوع جرم را بسیار مهم و اساسی دانست و ادامه داد: تا زمانی که به عامل مهم تقوا که در قرآن بسیار به آن تاکید شده اانتشارست دست پیدا نکرد پیشگیری جواب نخواهد داد. عاملی که باعث حفظ معصومین از خطا و اشتباه شده است.

ایشان تاکید کرد: باید فریضه امر به معروف و نهی از منکر را در جامعه گسترش داد و افراد را با این وسیله از حالت بی تفاوتی خارج کرد.

بهمن مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری دیگر سخنران این همایش بود که به امر پیشگیری تاکید خاص داشت و گفت: واژه پیشگیری در گذشته مطرود بود اما امروزه در صف اول ذهنی مدیران قرار دارد و به ساحت اندیشه مسئولین کشور راه پیدا کرده است. این مهم اساسی ترین کاری است که در معاونت اجتماعی قوه قضائیه صورت گرفته است.

در ادامه گزارشی از اقدامات انجام شده توسط ایشان ارائه شد.

جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه

دکتر محمد باقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با حضور در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کرمانشاه در دادگستری کل استان بر ضرورت بحث پیشگیری بیش از پیش تاکید کرد.

ایشان خاطر نشان ساخت: موثرترین راه برای اثبات ضرورت پیشگیری پرداختن به آسیب های اجتماعی است. به عبارتی جامعه را زمانی می توان به امر ضروری پیشگیری سوق داد که آسیب های اجتماعی را تبیین کرد.

وی با اشاره به آسیب های اجتماعی مانند اعتیاد ، طلاق ، حاشیه نشینی و … که هر یک به نوبه خود در سطح جامعه سبب ایجاد مشکلات عدیده ای شده اندتاکید کرد هر یک از این آسیب های ناگوار ما را بر آن می دارد بحث پیشگیری را جدی تر از همیشه دنبال کنیم و لحظه ای از آن غافل نشویم.

در ادامه این جلسه دکتر محمد رضا عدالت خواه ضمن خیر مقدم و با بیان اینکه در سطح استان  امنیت وجود دارد یادآور شد: برگزاری مسابقات جام جهانی کشتی در این استان که جزء استانهای مرزی محسوب می شود نشان از امنیت در این منطقه است.

ایشان با تاکید بر موضوع پیشگیری خاطر نشان ساخت: پیشگیری نهالی دیربازده ولی بسیار مثمر ثمر است .

رئیس کل دادگستری استان با اشاره به دیده بانان پیشگیری گفت: دیده بانان را می توان به نوعی همان ستاد اقامه امر به معروف و نهی از منکر سازماندهی شده دانست که می توانند در امر پیشگیری از آسیب های اجتماعی در جامعه بسیار موثر واقع شوند.

 دکتر بهمن مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان نیز با بیان گزارشی از اقدامات انجام شده طی سنوات گذشته ، نتایج حاصله و موفقیت های بدست آمده را حاصل تلاش و همدلی همه مسئولین خصوصا مسئولین دادگستری استان دانست.

وی از مسئولین استان که در امر پیشگیری از یاران و همدلان نیروهای دادگستری استان بوده اند خصوصا مدیر کل محترم آموزش و پرورش که در طرح نماد بسیار کمک رسان بوده اند تشکر کرد.

نظرسنجی