Archive for اکتبر, 2017

همایش بزرگداشت هفته پیوند اولیا و مربیان کارآمد،مدرسه سرآمدبرگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه:هرسرویس مدرسه باید یک کلاس درس باشد.تعلیم و تعلم مانند اعجاز و معجزه گری است.به فرزندانمان باید هویت بدهیم و با آنها دوست باشیم بهترین دوست فرزندان پدر ومادر و معلم های آنها هستند ما بایدعواقب قانون شکنی را به بچه هایمان آموزش دهیم.

درمحل سالن هنرستان دخترانه صنایع شیمیایی ناحیه یک کرمانشاه همایش پیونداولیا و مربیان کارمد،مدرسه سرآمدبا جلسه آموزشی و توجیهی مجریان سرویس مدارس با حضور دستگاه قضایی، پلیس راهور ، اداره کل آموزش و پرورش،معاونت حمل ونقل ترافیک شهرداری وسازمان تاکسیرانی برگزار گردید.

محبی مدیر کل آموزش پرورش پس از خیر مقدم به حضور میهمانان و مسئولین گفت که خداوند در قران سوره حجرات فرموده است که ماشمارا در خانواده از یک پدر ومادر خلق کردیم.خانواده در فرهنگ دینی ما جایگاه والایی دارد.مهمترین کارکرد و وظیفه خانواده کارکردتربیتی فرزندان می باشد.

مدیر کل آموزش پرورش استان در ادامه سخنانش بیان کرد که ما در استان کرمانشاه ۳۲۵ هزار دانش آموز در چهار هزار مدرسه با ۲۸ هزار معلم در مدارس داریمکه این نیروی آموزشی به تنهایی نمی تواند بدون همکاری و هماهنگی خانواده در جهت تربیت نسل آینده توفیق چندانی داشته باشد.مدرسه بعداز خانواده مهترین نهاد تربیتی است.ما باید برای فرزندانمان هزینه و سرمایگزاری کنیم.این هزینه ها اعم از نظارت ،کنترل ،مشارکتو مشاوره می باشد.

محبی در ادامه گفت که ما در سال ۹۲سه مرکز مشاوره در استان کرمانشاه داشتیم و الان ۱۵مرکز مشاوره وابسته با اموزش پرورش استان با مشاورین مجرب فعال می باشد.

در ادامه برگزاری همایش رئیس کل دادگستری کرمانشاه دکتر عدالتخواه در جایگاه سخنران بیان فرمودند که ما مسئولین باید خودمان را ارزیابی کنیم و خود  وخانواده هایمان را محک بزنیم.آسیب ها در کمین نسل جوان و دانش آموز است باید این آسیبها را شناسایی وآگاهی شناسیی کنیم.نبایدآموزش وپرورش فرزندان را رها کنیم.جامعه مثل پازل میباشه که همه نهادها به هم مرتبط هستند.تعلیم و تعلم مانند اعجاز و معجزه گری است ولی به تنهایی کافی نیست و همه باید باهم همکاری و تعاون داشته باشیم

این مقام قضایی در ادامه با اشاره به حدیثی از امام جعفر صادق (ع)گفتند که فرزندانمان را با احادیث و رفتار ائمه آشنا کنیم و با بچه هایمان دوست باشیم و گرنه بچه های ما به سمت دوستان ناباب و گروه های منحرف کشیده می شوند.بهترین دوست برای فرزندان پدر و مادرومعلم های آنها هستند.انتظار ما از بچه ها مفید بودن آنها برای جامعه باشددر هرسطحی و جایگاهی که هستن باشد.کسی حق ندارد در ذهن دانش آموزان شبه های ایجاد بکند و پاسخ آن را ندهد.باید پاسخ سوالهای فرزندانمان را با سعه صدر و دلیل روشن بدهیم.کنترل خشم و احترام به حقوق دیگران و قانون مندی را به دانش آموزان یاد بدهیم.

در پایان مراسم از آقای دکتر بهمن مرادیفر معاون اجتماهی و پیشگیری از وقوع جرم استان کرمانشاه به جهت تلاش های بی دریغشان دربحث سامان دهی سرویس مدارس تشکر و قدردانی گردید.

مراکز مناسب ملاقات فرزندان طلاق در استان کرمانشاه احداث می‌شود

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه گفت: با توجه به اینکه کلانتری مکان رفت و آمد مجرمان است قطعاً مکان مناسبی برای ملاقات و تبادل فرزندان طلاق بین والدین نیست، ایجاد مراکز مناسب با همکاری همه مسئولان در دست اقدام است.

بهمن مرادیفر، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه در نشست ویژه ملاقات و تبادل فرزندان طلاق که در این معاونت برگزار شد گفت: تبادل فرزندان طلاق که در کلانتری‌ها انجام می‌شود صورت خوشایندی ندارد، قرار براین شد نیروی اننتظامی کرمانشاه آمار مراجعین جهت تبادل فرزندان و تعداد روزها را در راستای ایجاد مراکز مناسب به صورت روزانه و سالیانه اعلام کند همچنین نمایندگان استانداری، شهرداری، شورای اسلامی شهر، آموزش‌وپرورش، اداره اوقاف در راستای راه‌اندازی مرکز مناسب ملاقات فرزندان طلاق کرمانشاه با حضور مددکار و رواشناس باید نظرات خود را اعلام کنند.

وی بابیان اینکه حضور والدین و فرزندان در کلانتری جهت تبادل فرزند در روحیه والدین و فرزندان تأثیر منفی دارد، اظهار کرد: برای کاهش آسیب روحی بهتر است این تبادل و ملاقات‌ها در فضایی امن اما خارج از کلانتری انجام شود. بهمن مرادیفر ضمن اینکه طلاق را یکی از معضلات اساسی کنونی جامعه دانست انجام ملاقات فرزندان طلاق با والدین خود را در کلانتری ها باعث ایجاد فشار های روحی و روانی بر کودک دانست و با استناد بر قانون حمایت خانواده و آیین نامه اجرایی آن ایجاد مراکزی مناسب برای ملاقات آنها را یکی از اولویت های معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان دانست.

 

دکترمرادیفر اضافه کرد: حضور مددکار و روانشناس در مراکز مناسب جهت ملاقات فرزندان طلاق، امری اجتناب ناپذیر است، وظیفه همه دستگاه‌هاست که معاونت اجتماعی را در اجرای این برنامه مهم یاری کند، سازمان‌های مردم نهاد، بهزیستی، شهرداری و .. با ارائه طرح‌های کارشناسی می‌توانند از بروز ناهنجاری‌هایی که ممکن است در آینده گریبان فرزندان را بگیرد جلوگیری کنند.

وی تصریح کرد: مشاوره‌های گروهی، گروه درمانی فرزندان، پدران و مادران طلاق از جمله مواردی است که جای خالی آن احساس می‌شود، باید فضایی بدون تنش ایجاد کنیم تا والدینی که از هم جدا شده‌اند در فضایی آرام فرزندان خود را تبادل کنند، اگر در این امر موفق عمل کنیم شاهد اثرات مثبتی در جامعه خواهیم بود.

این مقام مسئول گفت: با توجه به اینکه کلانتری مکان رفت و آمد مجرمان است قطعاً مکان مناسبی برای حضور فرزندان نیست، ایجاد مراکز مناسب جهت تبادل یکی از برنامه‌هایی است که در برخی از استان‌ها با قوت در حال اجراست قصد داریم با همکاری همه مسئولان بهتر از استان‌های دیگر این طرح را اجرا کنیم.

وی افزود: دو مرکز «مددسرای محله و کلینیک ظهیر» از جمله مراکزی هستند که می‌تواند ما را در اجرای این طرح کمک کند، عقد تفاهم نامه کلینیک مددکاری ظهیر با بهزیستی در اسرع وقت انجام باید شود، مددسرای محله که تحت اختیار شهرداری است نیز مشکلی برای حضور والدین و فرزندان ندارد، برای هدفمندتر شدن برنامه‌ها نیاز به مددکار و رواشناس داریم که از طریق سازمان‌های مردم نهاد تأمین می‌شود.

درودگر ادامه داد: کلینیک تخصصی مددکاری ظهیر در ساعات اداری خدمات می‌دهد، اما اگر نیاز ساعات کاری بیشتری باشد، شهرداری باید هزینه‌های مددکاری و رواشناس را تقبل کند، سرای محله نیز از مددکاران و روانشناسان حاضر در سازمان‌های مردم نهاد استفاده می‌کنند.

این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: برای صورت جلسه کردن تبادل فرزندان طلاق از جمله ورود و خروج باید نیروی انسانی لازم وجود داشته باشد که از خود کارکنان کلینیک ظهیر و سرای محله استفاده می‌کنیم. نیروی انتظامی نیز باید براین تبادل‌ها نظارت کافی داشته باشد.

وی در پایان مجددا ایجاد مراکز مورد نظر را نیازمند همکاری سایر ادارات و سازمانها مانند استانداری و شهرداری و بهزیستی دانست و بر همکاری آنها در تهیه امکانات سخت افزاری آن تاکید کرد .

 

 

گزارشی از چهار بازدید معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری به همراهی مدیر پیشگیری از وقوع جرم این معاونت از مراکز بهزیستی استان کرمانشاه

در مورخه  ۱۴/۶/۹۶  جناب آقای مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان به همراه مدیر محترم پیشگیری از وقوع جرم دادگستری و معاون محترم اجتماعی سازمان بهزیستی استان از مرکز مشاوره آوای مهر با مدیریت آقای دکتر خانه­ای بازدید به عمل آوردند و در این بازدید آقای مرادیفر ضمن تشریح اهداف و اقدامات دادگستری کل استان در راستای کاهش آسیبهای اجتماعی علی الخصوص طلاق اظهار داشت: تمام تلاش مدیران استان باید صرف پیش بینی و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی شود، چرا که بستر به وجود آمدن سایر جرائم هستند. وی اظهار داشت، طلاق یک آسیب است ولی بستر مناسبی برای اعتیاد، خشونت و سرقت است، چرا که اگر زوجین مطلقه فرزند مشترک داشته باشند، احتمال ارتکاب هر یک از جرائم فوق توسط فرزند طلاق بسیار است.

سپس، از نحوه فعالیتها و مشاوره در مرکز آوای مهر بازدید  و مدیر مرکز به سؤالات مطرح شده پاسخ لازم را دادند و در پایان آقای مرادیفر توصیه های لازم را جهت حفظ حریم خصوصی افراد، اجتناب از بکارگیری مشاورین جنس مخالف و رعایت تقوای الهی به مدیر و عوامل اجرائی مرکز ارائه نمودند.

در مورخه  ۴/۵/۹۶  جناب آقای حیدری مدیر محترم پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان به همراه آقای کوهی معاون محترم اجتماعی سازمان بهزیستی استان، سر کار خانم  دکتر محمدی معاون محترمه پیشگیری بهزیستی استان و آقای دکتر درویشی کارشناس محترم بهزیستی استان  از مرکز مشاوره آوای سروش بازدید به عمل آوردند و در این بازدید که بر اساس چک لیست اداره کل پیشگیریهای فرهنگی انجام پذیرفت، تمام موارد خواسته شده کنترل گردید و مرکز فوق الذکر واجد شرایط لازم شناخته گردید.

در این بازدید آقای حیدری ضمن انتقال حساسیتهای معاونت اجتماعی دادگستری استان، اظهار داشت: معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان جناب آقای مرادیفر بر حفظ حرمت و قداست خانواده تأکید دارند و به همین دلیل اصرار دارند، برای جلوگیری از هر گونه شائبه ای، آقایان در فرآیند مشاوره خانمها شرکت نکنند و چنانچه ضرورتی پیش آمد، در کنار مشاور مرد حتماً یک مشاور خانم هم حضور داشته باشد.

در ادامه، آقای کوهی ضمن استقبال از دیدگاههای معاونت اجتماعی دادگستری استان اظهار داشت، ما از این دقت و حساسیت استقبال می کنیم و برای عملیاتی شدن این درخواست دقت و نظارت بیشتری را برای مراکز مشاوره اعمال خواهیم کرد.

در مورخه  ۱۷/۴/۹۶  جناب آقای مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان به همراه مدیر محترم پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، جناب آقای کوهی معاون محترم اجتماعی سازمان بهزیستی استان و دکتر پایدار کارشناس  محترم بهزیستی از مرکز مشاوره و مددکاری همراز به مدیریت سرکار خانم جواهری بازدید به عمل آوردند و در این بازدید آقای مرادیفر ضمن توصیه عوامل اجرائی مرکز به رعایت تقوای الهی و مقید بودن به اخلاق حرفه ای، بیان داشتند: افرادی که به شما معرفی می شوند، کسانی هستند که دچار بحران شده اند، بحرانی که می­تواند بر آینده آنان تأثیر منفی گذاشته و مانع رشد و کمال آنان گردد و در صورتی که زوجین دارای فرزند مشترک باشند، مسئولیت شما دو چندان خواهد بود، چرا که اگر موفق به حل مسائل و مشکلات آنها شوید، آینده سه انسان را نجات داده اید و طبق آموزه های اسلامی اگر یک نفر را نجات دهید، گوئی تمام انسانها را نجات داده اید.

در ادامه، از عوامل اجرائی مرکز سؤال گردید و از فضای فیزیکی و نیروی انسانی و میزان تعرفه و رضایتمندی  مراجعین تحقیق به عمل آمد و در پایان، آقای مرادیفر بر رعایت اصل عدم مداخله آقایان در مشاوره خانمها تأکید کردند.

در مورخه  ۱۲/۳/۹۶  جناب آقای مرادیفر معاون محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان به همراه آقای هدایت حیدری مدیر محترم پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، جناب آقای کوهی معاون محترم اجتماعی سازمان بهزیستی استان و دکتر پایدار کارشناس محترم بهزیستی از مرکز مشاوره میثاق زاگرس به مدیریت آقای دکتر نجفی بازدید به عمل آوردند و در این بازدید آقای مرادیفر اظهار داشتند، حفظ کیان خانواده از اوجب واجبات است و اگر خانواده متزلزل باشد، تمام ارکان خانوده و جامعه متزلزل و سست خواهد شد. یک خانواده و یک جامعه متزلزل نمی­تواند بستر مناسبی برای رشد و بالندگی باشد و نه تنها رشد و بالندگی در خانواده متزلزل وجود ندارد، بلکه انواع آسیبها  در آن رشد می­کند، لذا باید با تمام توش و توان بر حفظ کیان خانواده کوشش کنیم.

در ادامه، بر اساس چک لیست معاونت بهزیستی، مرکز فوق الذکر مورد ارزیابی و بازرسی قرار گرفت و در پایان آقای مرادیفر تأکید کردند جهت حفظ حرمت افراد و جلوگیری از هر گونه  شائبه  و اتهامی، آقایان از دخالت در روند مشاوره خانمها اجتناب نمایند.

 

 

 

 

اجرای طرح “فرزندان آفتاب” ویژه سربازان در کرمانشاه

معاونت اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان از برگزاری کارگاه های آموزشی سبک زندگی ویژه سربازان “فرزندان آفتاب” برای نخستین بار و با هدف کاهش ۵ درصدی هنجارهای دوران سربازی در استان مرکزی اجرایی می‌شود.

معاونت اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان افزود: طرح فرزندان آفتاب با تکیه به مطالعات مفصل و در نظر گرفتن مانایی و اثرگذاری حداکثری و با اهداف مشخص تدوین و طراحی شده است.

 

اکبر عبدی کارشناس معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه ظهر امروز در جلسه برگزاری کارگاه‌های سبک‌زندگی ویژه سربازان با عنوان “فرزندان آفتاب”در مرکز آموزشی  شهید رجایی کرمانشاه   با اشاره به جزئیات اجرای این طرح اظهار داشت: یک‌سری ناهنجاری‌ها در جوامع هدف وجود دارد که اصلی‌ترین هدف معاونت اجتماعی کاهش این ناهنجاری‌ها و به تبع آن جرائم حاصل از آنها است.

وی افزود: این طرح تمامی افراد از هر قشر را جامعه هدف تلقی می‌کند و براساس آمار اجرای این طرح اثرگذاری مطلوبی داشته است.

اکبر عبدی در این کاگاه اظهار کرد: باتوجه به اینکه نیمی از جمعیت کشور ما را مردان تشیل داده و تمامی آنها مکلف به انجام وظیفه سربازی هستند جمعیت سربازها هم از مجامع هدف اجرای این طرح درنظر گرفته شده‌اند.

عبدی ادامه داد: دوره‌های آموزشی پیش از خدمت پسران با ناهنجاری‌های متعددی اعم از خودکشی، اقدام به خودزنی و یا اعتیاد مواجه است که البته باید گفت گرایش افرادی که از سطح تحصیلات پایین‌تری برخوردارند به این موارد بیشتر است

وی ادامه داد:مسلم اینکه برای بهره مندی بهینه از فرصت طلایی سربازی، باید برنامه و شیوه ویژه ای طرحی و اجرا نمود،کارهای حادثه ای،گسسته و سطحی، نمی تواننداثری عمیق و پایدار در زندگی داشته باشند.

.وی عنوان کرد: میزان یاس و ناامیدی در میان این قشر زیاد است و بر این باوراند که دو سال از عمر خود را بیهوده سپری می‌کنند، به همین سبب در نظر داریم که در راستای جلوگیری از این ناهنجاری‌ها دوره‌هایی آموزش‌محور برگزار کنیم.

درادامه بهمن مرادیفرافزود: فراگیری این آموزش‌ها می‌تواند در زندگی آینده این افراد و در سرنوشت جامعه تاثیرگذار واقع شود و به این وسیله بتوانیم ناهنجاری‌ها را کاهش دهیم.

مرادیفر بیان کرد: نمی‌توانیم بگوییم که توانایی برطرف شدن ۱۰۰ درصدی این هنجارها را داریم اما اگر بتوانیم تنها ۱۰ درصد از آنها را هم کاهش دهیم اثرات بسیار موثری برجا می‌گذارد.

وی افزود: برای رسیدن به اهداف مقرر تاکنون اقدامات بسیاری به انجام رسیده که برگزاری دوره‌های تربیت مربیان یکی از آنها بوده است، در نظر داریم که از هر نهاد نظامی یک تا سه نفر انتخاب و پس از سپری شدن مراحل گزینش به تهران بفرستیم تا در دوره‌های بین‌الملل مربی‌گری شرکت و پس از اخذ مدرک و بازگشتن به استان اقدام به برگزاری دوره‌های تربیت مربی کند.

این مقام قضایی ادامه داد: ظرفیت تشکیل کلاس‌های آموزشی مدنظر حداکثر تا ۳۰ نفر تعیین شده و درنظر داریم این مجامع را به‌صورت میزگردی برگزار کنیم و سعی‌مان بر این باشد که افراد حاضر در این مجامع بتوانند به راحتی مشکلات و نقطه نظرات خود را به اشتراک بگذارند و مربی هم پاسخگوی آنها باشد.

اصلی‌ترین هدف اجرائی شدن این طرح رسیدگی به ناهنجاری‌های عمدی است، همچنین باید توجه داشت که مصرف دخانیات در میان جوان‌ها شیوع دارد و بسیاری از آنها از دوران سربازی به سمت این وادی کشانده شده‌اند زیرا بسیاری از آنها تا قبل از دوران سربازی حتی به فرایند خودکشی و یا اعتیاد فکر هم نکرده‌اند.

وی افزود: باتوجه به اینکه آمار ارائه شده نشان می‌دهد بیشتر افرادی که درگیر این هنجارها می‌شوند اقشار زیر دیپلم هستند هدفمان را براین قشر متمرکز کرده‌ایم و معتقدیم که برگزاری این جلسات سبب اصلاح و تغییر رفتاری میان سربازان و ارشدان و رابطه میان آنها به یک رابطه دوستانه مبدل می‌شود.

.هدف این طرح کاهش تنها پنج درصد از رفتارهای ناهنجار است که امیدواریم این میزان در درازمدت به حداقل برسد و نتایج مطلوب را به دست آوریم.

 

 

 

برخورد جدی دستگاه قضایی با متخلفان سرویس مدارس در استان کرمانشاه

دکتر مرادیفر معاون اجتماعی دادگستری کرمانشاه با بیان این نکته که والدین نباید به خاطر رفت و آمد دانش آموزان به مدرسه دغدغه ای داشته باشند گفت دستگاه قضائی با جدیت تمام با تخلفات مرتبط با سرویس مدارس برخورد می کند و به سلامت روحی و روانی و اخلاقی رانندگان سرویس ها حساس است.

به گزارش کارشناس رابط رسانه ای معاونت جتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه:  جلسه مشترک شورای هماهنگی انجمن اولیاء و مربیان استان کرمانشاه با حضور دکتر بهمن مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه تشکیل شد. در این جلسه

بهمن مرادیفر در ادامه با برشمردن  استانداردهای موجود در خصوص سرویس های مدارس بر رعایت کامل آنها تاکید کرد و از مسئولین راهنمایی و رانندگی استان خواست با قدرت نسبت تخلفات احتمالی سرویس های مدارس برخورد کرده و گزارشات لازم را به مقامات قضائی منعکس نماید.

در ادامه مدیر عامل تاکسیرانی کرمانشاه از وجود ۵ هزار سرویس مدرسه برای انتقال دانش آمزان کرمانشاهی خبر داد و گفت: ۱۰ اکیپ بازرسی سازمان تاکسیرانی نیز بر سرویس مدارس نظارت دارند.

سجاد سلیمانی گفت: بیش از ۵ هزار سرویس مدرسه در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ جابه جایی دانش آموزان کرمانشاهی را به عهده دارند.

سلیمانی افزود:  برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای ساماندهی سرویس‌های مدارس انجام شده است، تا والدین با آرامش خاطر بیشتری فرزندان خود را راهی مدرسه کنند.

سلیمانی افزود: در خصوص نظارت بر فعالیت سرویس مدارس نیز برنامه‌ریزی های لازم صورت گرفته و پیش بینی شده تا ۱۰ اکیپ گشت و بازرسی با همکاری پلیس راهور برای نظارت مستمر و بازرسی از سرویس مدارس فعالیت خود را آغاز کنند.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرکرمانشاه با تاکید بر همکاری خانواده ها به منظور ارائه خدمتی با کیفیت به دانش‌آموزان، از والدین خواست در صورت مشاهده تخلف با سامانه ۱۳۷ یا شماره ستاد ساماندهی سرویس مدارس سازمان تاکسیرانی به شماره ۳۸۲۵۷۹۱۰ تماس حاصل کنند.

 

 

 

 

 

حفاظت از اراضی ملی و حقوق بیت‌المال وظیفه‌ ای همگانی است

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل کرمانشاه گفت: حفاظت و نگهداری از اراضی ملی، منابع طبیعی و حقوق بیت‌المال وظیفه‌ای همگانی است, مهمتر از همه همکاری مردم و مسئولان  نقش بسزایی در حفاظت و صیانت از اراضی ملی دارد.

به گزارش کارشناس رابط رسانه ای معاونت اجتماعی دادگستری

کرمانشاه دومین جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی و حفظ حقوق بیت المال استان کرمانشاه با حضور اعضای شورا در سالن جلسات دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه برگزار گردید.

دکتر بهمن مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان پیرامون موضوعات انشعابات غیر مجاز آب، برق و گاز، مطالبات معوق شرکتهای خدمات رسان و بحث تغییر کاربری اراضی مطالب و پیشنهاداتی ارائه کرد و در این راستا، شرکتهای خدمات رسان و ادارات منابع طبیعی و جهاد کشاورزی را به عمل بر طبق قانون فرا خواند.

دکتر مرادیفر در ادامه،  حاشیه نشینی را یکی از موضوعات مهم و مورد توجه مقام معظم رهبری دانست و افزود، تا آبان ماه سال جاری نهادهای مرتبط گزارش اقدامات خود را به خصوص در رابطه با ایجاد کمربند سبز در حاشیه شهرها ارائه کنند تا از طریق معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به سمع معظم له برسد.

وی  همچنین، خطاب به مسئولین منابع طبیعی و جهاد کشاورزی پیشنهاد کرد که می­توانند در انجام وظایف محوله از محکومین به مجازاتهای جایگزین حبس هم استفاده کنند.

در ادامه  علی اشرف کرمی معاون دادستان و میزبان جلسه، به کلیه اعضا اعلام کرد که تا هفته آتی پیشنهادات حاوی سیاستهای پیشگیرانه خود را به دبیرخانه شورا ارائه کنند.

معاون  دادستان کرمانشاه  هم در این نشست به اهمیت صیانت از اراضی ملی اشاره کرد و گفت: در این جلسه مقرر شد اراضیی را که قبلا جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و مسکن و شهرسازی کرمانشاه، برای اجرای طرح به اشخاص واگذار کرده اند، بررسی و چنانچه اشخاص در مهلت تعیین شده برای اجرای طرح اقدام نکرده باشند از آنان بازپس گرفته شود.

 

 

 

کرمانشاه با صدور ۱۵۳ هزار ساعت کار مجازات جایگزین، رتبه اول کشوری را در این زمینه دارد.

کرمانشاه رتبه اول کشور را در صدور مجازات‌های جایگزین حبس دارد

 

کرمانشاه- رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: استان کرمانشاه با صدور ۱۵۳ هزار ساعت کار مجازات جایگزین، رتبه اول کشوری را در این زمینه دارد.

 نشست ادارات و سازمان‌های استان کرمانشاه با موضوع هماهنگی در جهت اجرای ماده قانونی مجازات‌های جایگزین حبس با حضور رئیس کل دادگستری استان و جمعی از مدیران و رؤسای سازمانها و ادارات استان در سالن شهید قدوسی دادگستری کل استان برگزار شد.

محمد رضا عدالتخواه در این جلسه به تبیین فلسفه اجرای قانون مجازاتهای جایگزین حبس پرداخت.

رئیس کل دادگستری اعلام کرد: استان کرمانشاه با صدور حدود ۱۵۳ هزار ساعت کار مجازات جایگزین رتبه اول کشوری را در این زمینه داراست و در مجازاتهای جایگزین حبس از استانهای پیشرو محسوب می شود.

وی با بیان اینکه امروزه در بحث مجازات باید به سمت فردی سازی مجازات حرکت کنیم، قاضی را یک طبیب اجتماعی دانست که بایستی با توجه به شرایط هر فرد احکام صادر کند.

وی تمامی مسئولیت ادارات و سازمانهای دولتی استان را به همکاری در جهت باز اجتماعی کردن محکومان دعوت کرد که یکی از مهمترین این اقدامات اجرای ماده قانونی مجازاتهای جایگزین حبس و خدمات عام المنفعه جهت  محکومینی که جرائم خفیفی مرتکب شدهاند دانست.

عدالتخواه با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد مجازاتها مربوط به جرائم خفیف هستند، نتیجه اجرای موفقیت آمیز این ماده  قانونی را کاهش جمعیت کیفری زندانها به یک پنجاهم حجم موجود پیش بینی کرد.

 بحث تشکیل صندوق بیمه شناور جهت این قبیل محکومین از دیگر موضوعاتی بود که رئیس کل به آن اشاره کرد.  در این نشست یکی از محکومان به انجام خدمات عام المنفعه از تجربیات موفق خود مطالبی را جهت حضار بیان کرد.

بهمن مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان نیز ضمن اشاره به تبعات جبران ناپذیر مجازات زندان برای محکوم و خانواده وی، اجرای مجازاتهای جایگزین را باعث جلوگیری از این تبعات سوء و نیز باز اجتماعی کردن این محکومان دانست.

وی با بیان اینکه این محکومین آسیبی برای نهادهای پذیرنده ندارند، امتیازات این نوع خدمات عام المنفعه جهت نهادهای پذیرنده را برشمرد.

 

 

 

IMG_0829IMG_0834 IMG_0829 IMG_0835