Archive for ژانویه, 2018

پیشگیری ازحوادث در کارگاه‌ها و پروژه های ساختمانی و کاهش هزینه‌های اقتصادی

بهمن مرادیفر معاون اجتماعی دادگستری کرمانشاه:

بخش ساخت یکی ازمهمترین و اشتغال زاترین و در عین حال خطرناکترین  صنایع در کشور محسوب می شود. هر ساله تعداد زیادی از کارگران جانشان را به واسطه کار در محیط های ساخت و ساختمانی از دست می دهند و کارگران زیادی نیز آسیب می بینند.

دکتر مرادیفر معاون دادگستری کرمانشاه گفت:

امروزه در کشور ما پروژه های ساختمانی و عمرانی بسیاری در دست اجرا ا ست که اعتبارشان میلیاردها ریال است. نیروهای انسانی زیادی نیز در این پروژه ها مشغول فعالیتند. بدیهی است این نیروهای انسانی شاغل در پروژه ها با خطرات زیادی مواجه هستند. با توجه به محیطی که پروژه در آن در دست اجراست برای نیروی انسانی پیرامون و شهروندان نیز خطراتی به همراه دارد. بیشتر این خطرها به دلیل کم توجهی یا ساده انگاری یا دانش کم ایمنی و پیشگیری است که موجب حادثه می شود. حجم زیاد خطرات که موجب آسیب پذیری به نیروی انسانی و تلفات جانی و مادی می شود و به تبع آن خسارات مادی و معنوی حاصله از مهمترین ضروریاتی است که توسعه دانش پیشگیری را اجتناب ناپذیر می کند. این مقاله با تعریف پروژه های ساختمانی و مشخص کردن فعالیت های ساختمانی و عمرانی به بررسی برخی عوامل موثر بر ایمنی گارگاه ها شامل عوامل سیاستی و خط مشی، عوامل فرآیند، عوامل انگیزشی و محیط کار پرداخته و به برخی خطرهای پروژه اشاره می کند و در مورد راه های  پیشگیری از آنها مطالبی را ارائه می دهد.

به منظور مقاوم سازی ساختمانها وپیشگیری از آسیبهای اماکن در رابطه با زلزله و دیگر آسیب های مشابه و نیز تسهیل در رسیدگی به شکایت صاحبان مساکن آسیب دیده در اثر زلزله اخیر شهرستان سرپلذهاب از ناظرین و مجریان ساختمانی و نیز تسهیل فرایند رسیدگی در شورای انتظامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمانشاه جلسه ای با حضور آقای مرادیفرعاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و اعضاء شورا انتظامی سازمان مهندسی ساختمان استان کرمانشاه با مدیر کل راه وشهرسازی و نیز مهندسین ناظر در آن ساختمان در دفتر مدیر کل راه و شهرسازی استان برگزار شد.

 مرادیفر  معاونت ا جتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه پیرامون نحوه ایجاد هماهنگی بین شهرداری و راه وشهرسازی و ساختمان نظام مهندسی استان و شورای انتظامی سازمان مهندسی ساختمان مطالبی بیان کرد.وراهکارهایی در جهت تسریع به پرونده های شورای انتظامی ارائه نمود.

آقای مهندس هاشمی رئیس سازمان شورای انتظامی سازمان مهندسی،آقایان دکتر توانا و مهندس حیدربیگی اعضاء این سازمان،آقای شریفی مدیر کل و مهندسی غفوری معاون و راه شهرسازی نیز به تفصیل به بیان مشکلات نظارتی و اجرائی پرداختند در خاتمه به منظور ایجاد هماهنگی بیشتر و تقویت نظارت و تسریع در رسیدگی پرونده های شورای انتظامی خاصتاً پرونده های مربوط به مناطق زلزله زده و تدابیری اتخاذ و مقرر شد که جلسات دو ماهانه بین اداره کل راه و شهرسازی ،سازمان نطام مهندسی ساختمان ،شورای سازمان نظام مهندسی و شهرداری کرمانشاه برگزار شود.

لزوم ورود جدی سمن‌ها برای نقش آفرینی در ساماندهی کودکان خیابانی/ امکان طرح شکایت و حضور در مرحله دادرسی برای آن‌ها

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه تاکید کرد

لزوم ورود جدی سمن‌ها برای نقش آفرینی در ساماندهی کودکان خیابانی/ امکان طرح شکایت و حضور در مرحله دادرسی برای آن‌ها

دادستان کرمانشاه با تاکید بر لزوم ورود سمن‌ها به موضوعات اطفال، نوجوانان، زنان، بیماران ناتوان جسمی و ذهنی و نیز محیط زیست، منابع طبیعی و میراث فرهنگی گفت: سمن‌ها می‌توانند نسبت به جرائم ارتکابی در این موارد اعلام جرم کنند و علاوه بر آن در فرایند دادرسی نیز نقش آفرین باشند.

 محمدحسین صادقی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمانشاه در “همایش هم اندیشی مسئولین هسته‌های مردمی” در کرمانشاه گفت: تلاش و برنامه ریزی به منظور تقویت احساس مسئولیت شهروندان نسبت به محیط پیرامون خود یکی از انتظارات و مطالبات استیفاء نشده از سازمان‌های مردم نهاد است.

وی اظهار کرد: نباید مردم نسبت به مسائل عمومی یا موضوعاتی که مستقیم و شخصی به آن‌ها ارتباط نمی‌یابد بی تفاوت یا احیانا کم توجه باشند، تقویت احساس مسئولیت در حوزه‌ موضوعات اجتماعی و تبدیل این نگرش به یک فرهنگ عمومی رایج و فراگیر یک ضرورت اساسی است.

این مقام قضایی بیان کرد: نباید از سازمان‌های مردم نهاد به عنوان ابزاری برای تحقق اهدافی غیر از آنچه در اساسنامه اولیه این سمن‌ها پیش بینی شده است، استفاده کرد.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه موضوعات حوزه منابع طبیعی و محیط زیست را دغدغه بسیاری از علاقمندان و دوستداران طبیعت دانست و افزود: حسب مقررات ماده ۶۶ قانون آیین دادرسی کیفری، سمن‌ها می‌توانند نسبت به جرائم ارتکابی در این حوزه اعلام جرم کنند و علاوه بر آن در فرایند دادرسی نیز نقش آفرین باشند.

وی موضوع دفع پسماند‌های بیمارستانی، حفظ زیست بوم تالاب هشیلان و سراب نیلوفر، صیانت از زیست بوم جانوری قراویز، نحوه‌ مواجهه با حریق در عرصه‌های طبیعی و پدیده کوره‌های ذغالی که ذخایر جنگلی زاگرس را بصورت جدی تهدید می‌کند، از جمله موضوعات با اهمیت در این زمینه اعلام کرد و گفت: لزوما در تعقیب این معنا نباشیم که اصلاح رفتار و تقابل بازدارنده را با بهره گیری از ابزار تنبیه و واکنش کیفری پیگیری کنیم.

صادقی افزود: بلکه اتخاذ تدابیر پیشگیرانه‌ وضعی اثربخش و کارآمد، شناسایی و از بین بردن زمینه‌های شکل گیری جرم باید یک سیاست راهبردی باشد که با تدوین برنامه کارشناسی تحقق آن را باید دنبال کنیم.

مدعی العموم کرمانشاه اضافه کرد: ابزار مجازات و تنبیه نباید راهکار منحصر مقابله باشد، بلکه به یک فرآیند مکمل مبتنی بر نگاه پیشگیرانه وضعی و اجتماعی توام با اهتمام به اصلاح و حذف بستر‌های جرم زا از طریق فرهنگ سازی عمومی نیاز داریم.

وی با بیان اینکه باید با نگرش واقع بینانه و با همت جمعی و اندیشه جهادی راجع به مدیریت آسیب‌های اجتماعی تدبیر شود، تصریح کرد: حاشیه نشینی، طلاق و اعتیاد از جمله آسیب‌های اجتماعی هستند که در پرداختن به آن‌ها درنگ جایز نیست.

صادقی همچنین به مسئله کودکان خیابانی و کار پرداخت و گفت: در بحث مدیریت این موضوع صرفا به جمع کردن از سطح شهر نباید بسنده کرد و از آنجا که چرخه‌ کاملی که شامل گردآوری، غربالگری، آموزش و توانمند سازی مشاهده نمی‌شود؛ لذا اثربخشی این اقدامات هم در حد انتظار نیست.

وی تصریح کرد: در این فرایند کودکان پس از هر نوبت که توسط شهرداری و نیروی انتظامی جمع آوری می‌شوند، پس از مدت کوتاهی نگهداری؛ دوباره به همان فعالیت سابق خود باز می گردند.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه ادامه داد: مدیریت موضوع ساماندهی کودکان خیابانی و کار به تنهایی از عهده دستگاه‌های دولتی بر نمی‌آید، بلکه ضرورت دارد سمن‌ها نیز با جدیت و احساس مسئولیت ویژه ضمن بهره‌گیری از روش‌های علمی و کارشناسی مداخله‌ موثر داشته باشند.

صادقی بیان کرد: این کودکان حتی چنانچه استعداد ضعیفی هم در زمینه گرایش به بزهکاری داشته باشند، اگر آنها را به موقع در نیابیم می‌توانند برای آینده خود و جامعه مخاطراتی را رقم بزنند.

وی همچنین با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد این امکان را دارند که ضمن طرح شکایت، در مرحله دادرسی نیز حضور داشته باشند، گفت: حوزه حقوق اطفال، نوجوانان، زنان، بیماران ناتوان جسمی و ذهنی و نیز محیط زیست، منابع طبیعی و میراث فرهنگی از جمله حوزه‌هایی است که سمن‌ها می‌توانند در مطالبه گری نقشی برجسته و اثربخش ایفاء کنند.

صادقی با انتقاد از رایج بودن کشت‌هایی که نیازمند به حجم قابل توجهی آب است و عمدتا در بخش‌هایی از شرق استان کرمانشاه مشاهده می‌شود گفت: سفره‌های آب زیر زمینی و روان آبها ذخایر ارزشمندی هستند که مصرف آنها لزوما باید تحت مدیریت باشد. اینکه کشاورزانی از نقاط دیگر کشور به انگیزه تحصیل منفعت به کرمانشاه می‌آیند و با اجاره‌ اراضی به کشت محصولات با مصرف بالای آب مبادرت می‌کنند اتفاق خوشایندی بنظر نمی‌رسد.

بازدید کارشناسان حوزه فرهنگی واجتماعی ازدبیرستانهای بیهقی وحکیم نظامی طرح پروژه نماد

آقایان اکبرعبدی وحناب سرهنگ مظفری کرمی از کارشناسان حوزه فرهنگی واجتماعی معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه همراه با آقای دکترمحمدی معاونت محترم ورزش وتربیت بدنی اداره کل آموزش وپرورش استان کرمانشاه  وهمچنین جناب آقای رضائیان رئیس محترم اداره مراقبت دربرابرآسیبهای اجتماعی آموزش وپرورش استان کرمانشاه از کلاسهای آموزش ضمن خدمت معلمان مدارس بیهقی وحکیم نظامی که جزء مدارس طرح پروژه نماد استان کرمانشاه  هستند بازدید داشتند که دراین بازدید آقایان دکترمحمدی وعبدی ومظفری هریک ضمن تشریح پروژه نمادوتشکرازتلاشهای همکاران فرهنگی درگیر درپروژه نماددراستان  ازاین بزرگواران درخواست نمودند که درجهت اجرای هرچه دقیق تروبهتر پروژه نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزی(نماد) که یک فرصت طلایی وموهبتی الهی تحت عنوان  حلقه اتصال دانش آموزان نیازمند به دستگاههای  خدمات رسان عضوپروژه نماد میباشد آموزش وپرورش استان رایاری ومساعدت نمایندو…..و درادامه اکبرعبدی کارشناس پروژه نماددرحوزه معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کرمانشاه اظهارداشتند که در طرح نماد که با همکاری و ائتلاف ملی ۹ نهاد قوه قضائیه، وزارت آموزش و پرورش، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بهزیستی، «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، نیروی انتظامی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و بنیاد برکت انجام می‌شود، اهدافی ارزشمند ومتعالی برای سیتم تعلیم وتربیت وکاهش آسیبهای اجتماعی حوزه دانش آموزی وپیشگیری فرهنگی  کشور وجودداردزیرا امروزه دردنیا پیشگیری فرهنگی درکنار سایرشیوه های پیشگیری جایگاه ویژه ای دارد وگرچه  معمولا کارهای فرهنگی امری دیربازده میباشد اما درتجربه ثابت شده است به مرورودرگستره زمان وپس ازنهادینه شدن به عنوان یک سرمایه وپشتوانه  ارزشمندفرهنگی واجتماعی  درجهت پیشگیری ازبروزآسیبهای اجتماعی نقش ارزنده خود راایفاء می نمایدوی ابرازامیدواری کرد که باتلاش وهمت فرهنگیان عزیزودیگردستگاههای عضو ائتلاف ملی نماد استان ما کما کان جزء استانهای پیشتاز دراین زمینه باشدو….

 

دیداردکترمرادیفرمعاون اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه بادکتریزدان پناه مدیرکل آموزش پرورش استان کرمانشاه

دکتربهمن مرادیفرمعاون محترم  اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه بادکتریزدان پناه  در راستای تحقق اهداف پیشگیرانه از وقوع جرایم مخصوصا اجرای طرح نماد(نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان)در آموزش پرورش مرکز استان با مدیر کل این سازمان دیدارکرد،

دراین دیداردکتر مرادیفر ضمن تبریک جهت انتصاب آقای یزدان پناه درسمت جدید ازتلاشهای صادقانه جناب آقای دکترمحبی مدیرکل سابق آموزش وپرورش ومعاونین وکارشناسان اداره کل درامرپیشگیری ازوقوع جرم وآسیبهای اجتماعی درحوزه دانش آموزی قدردانی نموده وبه موضوح طرح نماد درآموزش وپرورش پرداخته ودستگاه تعلیم وتربیت  را سیستمی بسیاراثرگذاردرامر پیشگیری ازاسیبها  و تحقق وتثبیت نظام مراقبت اجتماعی(نماد)در حوزه دانش آموزی دانست که به عنوان محور اجرایی این طرح در نظر گرفته شده است و در طرح نماد که با همکاری و ائتلاف ملی ۹ نهاد قوه قضائیه، وزارت آموزش و پرورش، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بهزیستی، «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، نیروی انتظامی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و بنیاد برکت انجام می‌شود، یک هدف متعالی دارد وآن  توجه سازمان یافته وهدفمند به سرنوشت وآینده درخشان  کودکان و نوجوانان میهن اسلامی‌ است  ودراین امرگرچه زحمات زیادی دراستانهای پایلوت کشورخصوصآ دراستان کرمانشاه به همت شمابزرگواران کشیده شده اما چون این موضوع یک فرصت بی بدیل  وطلایی برای خدمت به دانش آموزان وخانواده های آنها به منظورتربیت نسلی متعالی و پایبند به مبانی دینی وحقوق شهروندی است لذا تامادامی که به درجه کمال درزضایت درونی خود دراین عرصه نرسیدیم باید تلاشمان را مضاعف کنیم چون در رضایت درونی ووجدانی  درانجام یک تکلیف است که ما به خودمان نمره قبلی درانجام آن تکلیف میدهیم وآنوقت است که ما آرامشی درکارپیدامیکنیم ، ایشان درادامه اطهارداشتند که همانطورکه درجلسات قبل درکمیته علمی نمادعرض کردم تا راه اندازی سیتم الکترونیک ارجاع، دانش آموزان شناسایی شده درعرض خطر بصورت دستی وتعاملی به دستگاههای ۹گانه دارای تکلیف قانونی درسند ائتلاف معرفی گردندوایشان همچنین هدف کلی طرح نمادرا، توانمندسازی دانش آموزان و مقابله با آسیب‌های اجتماعی از طریق مداخله به موقع و موثر با استفاده از رویکرد پیشگیری رشدمدار  وگسترش آموزش‌های ریشه‌ای در زمینه «پیشگیری از رفتارهای پرخطر، آسیب‌های اجتماعی و بزهکاری»دانست ،….سپس آقای دکتریزدان پناه ضمن خیرمقدم به آقای دکترمرادیفر وهمراهان ایشان (آقایا ن حیدری مدیریت پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کرمانشاه وعبدی کارشناس ومشاورفرهنگی حوزه معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه وآقای کرمی کارشناس حوزه معاونت اجتماعی )به اهمیت تعامل بین آموزش وپرورش ودستگاه قضایی و۹دستگاه عضوسند ائتلاف ملی پرداخته وآن را یک فرصت طلایی برای سیتم تعلیم وتربیت کشور دانسته واظهارامیدواری کردند که باهمراهی وهمدلی دستگاههای موردنظر ازاین فرصت پیش آمده جهت خدمت به دانش آموزن وخانواده های آنان ودرنهایت کاهش آسیبهای اجتماعی استفاده بهینه به عمل آوریم و…..وی درپایان آمادگی کامل خود را برای هرگونه خدمتی درعرصه نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان (نماد)اعلام داشتند.

با توجه به اینکه مدرسه در رشد و پرورش شخصیت کودکان، کانون توجه پیشگیری رشدمدار قرار دارد که ارتقاء آگاهی بخشی در این نوع پیشگیری در سه حیطه خانواده، مدرسه و گروه همسالان حائز اهمیت است چراکه بعد از ورود در این ۳ حوزه است که کودک به عنوان یک شهروند آماده ورود به جامعه می‌شود.

جلسه هماهنگی با موضوع پیشگیری از سرقت خودرو و نصب سامانه ردیاب

در مورخه ۱۲/۱۰/۹۶ رأس ساعت ۱۰ صبح جلسه ای با موضوع جلسه هماهنگی با موضوع پیشگیری از سرقت خودرو و نصب سامانه ردیاب در سالن جلسات رئیس کل دادگستری تشکیل شد. در این جلسه، آقای دکتر مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان و رئیس جلسه با اشاره به آمار ارائه شده نیروی انتظامی راجع به سرقت خودرو در استان، نصب ردیاب خودرو را گام مهمی در جهت پیشگیری از سرقت خودرو دانست. آقای مرادیفر از شرکتهای تولید کننده و نصب کننده این سیستمها خواست تا راجع به کار این سیستمها تعهدات و تضمیناتی بدهند. آقای خانعلی پور رئیس اداره پیشگیریهای سایبری و فضای مجازی قوه قضائیه هم هدف از اجرای طرح سامانه ردیاب خودرو را پیشگیری از ایجاد انگیزه، برهم زدن و سلب فرصت جهت مجرم بالقوه دانست و افزود در فاز اول این طرح حدود ۳۰۰ هزار خودرو به این سیستم مجهز خواهند شد. در ادامه نمایندگان سه شرکت تولیدکننده و نصاب سیستم ردیاب خودرو راجع به محصول خود توضیحاتی را به حضار ارائه و به سؤالات و ابهامات حضار پاسخ دادند.

برای غلبه بر آسیبهای اجتماعی باید از اقدامات جزیره ای پرهیز شود

بازدید معاون اجتماعی و پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه از معاونت اجتماعی ناجا در استان کرمانشاه

 

بازدیددکتر بهمن مرادیفر محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان به همراه آقای حیدری مدیر محترم پیشگیری از وقوع جرم دادگستری از معاونت اجتماعی و مرکز مشاوره طلاق و خانواده نیروی انتظامی بازدید به عمل آوردند. در این جلسه جناب سرهنگ آمویی آمادگی مرکز مشاوره نیروی انتظامی را جهت ارائه مشاوره به زوجین متقاضی طلاق را اعلام نمودند.

دکتر بهمن مرادیفر ضمن تشکر از زحمات  معاونت اجتماعی نیروی انتظامی اظهار داشتند: برای غلبه بر آسیبهای اجتماعی باید از اقدامات جزیره­ای پرهیز شود. بخشی نگری سبب موازی کاری و هدر رفتن پتانسیلهای موجود می گردد.

معاونت اجتماعی دادگستری استان با آغوش باز پیشنهادات همکاری و هم افزایی دستگاههای اجرائی را می­پذیرد بشرطها و شروطها. شرط ما ورود به عرصه هایی است که اولاً خروجی ملموس داشته باشد، ثانیاً، آن اقدام به نفع و صلاح مردم و جامعه باشد. وی ادامه داد، بنده از گزارشهای صوری و رزومه سازی بیزارم.

در ادامه، مقرر گردید کارشناسان مشاوره نیروی انتظامی یک دوره TOT   را طی نمایند و سپس پرونده­های طلاق و اختلافات زوجین به آنها ارجاع گردد.

جامعه سالم وامنیت پایدار جامعه ای است که آمار جرم آن پایین است.

مدیر پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه:

امروز در دنیا مسئولیت اجتماعی افراد بسیار پررنگ شده است ویکی از معیارهای محاسبه توسعه اجتماعی وسیاسی ،مسولیت پذیری به معنای حساسیت نسبت به آسیب های اجتماعی است.

در راستای برنامه های تبلیغی وتکلیفی معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم قوه قضاییه تشکیل دوره ای کلاسها وجلسات آموزشی با تعالیم راههای پیشگیری ازوقوع جرم در محیط های عمومی ومساجد محله ها می باشد که معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کرمانشاه  در سال جاری چندین جلسه این مشارکت های مسجد محور را برگزار نموده واقدام به تشکیل  این کلاس ها نموده است.

کارگاه آموزشی دیده بانان پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه  در تاریخ۲۷/۰۹/۹۶با موضوع ساانه سجام در مسجد قائم آل محمد(ص)توسط هدایت حیدیری مدیر پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کرمانشاه برگزار گردید.

هدایت حیدری گفت:خواهران عضو ستاد پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کرمانشاه باید بتوانند مسئولیت اجتماعی و عوامل موثر بر مسئولیت پذیری خود را افزایش دهند.

مدیر پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری در ادامه افزود: امروز در دنیا مسئولیت اجتماعی افراد بسیار پررنگ شده است ویکی از معیارهای محاسبه در سعه اجتماعی وسیاسی ،مسولیت پذیری به معنای حساسیت نسبت به آسیب های اجتماعی است.هرگاه افراد جامعه نسبت به آسیب ها حساس باشد،آسیب ها کاهش می یابد و کاهش آسیب سبب کاهش جرم در جامعه در جامعه میگردد.جامعه ای که آمار جرم در آن پایین باشد.آن جامعه دارای امنیت پایدار و سلامت رشد محور خواهد بود.

هدایت حیدری در ادامه به آموزش نحوه ثبت نام اعضا،نحوه بارگزاری گزارشات و گزارش نویسی در سامانه همت گمارد.

جامعه سالم وامنیت پایدار جامعه ای است که آمار جرم آن پایین است.

مدیر پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه:

امروز در دنیا مسئولیت اجتماعی افراد بسیار پررنگ شده است ویکی از معیارهای محاسبه توسعه اجتماعی وسیاسی ،مسولیت پذیری به معنای حساسیت نسبت به آسیب های اجتماعی است.

در راستای برنامه های تبلیغی وتکلیفی معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم قوه قضاییه تشکیل دوره ای کلاسها وجلسات آموزشی با تعالیم راههای پیشگیری ازوقوع جرم در محیط های عمومی ومساجد محله ها می باشد که معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کرمانشاه  در سال جاری چندین جلسه این مشارکت های مسجد محور را برگزار نموده واقدام به تشکیل  این کلاس ها نموده است.

کارگاه آموزشی دیده بانان پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه  در تاریخ۲۷/۰۹/۹۶با موضوع ساانه سجام در مسجد قائم آل محمد(ص)توسط هدایت حیدیری مدیر پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کرمانشاه برگزار گردید.

هدایت حیدری گفت:خواهران عضو ستاد پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کرمانشاه باید بتوانند مسئولیت اجتماعی و عوامل موثر بر مسئولیت پذیری خود را افزایش دهند.

مدیر پیشگیری ازوقوع جرم دادگستری در ادامه افزود: امروز در دنیا مسئولیت اجتماعی افراد بسیار پررنگ شده است ویکی از معیارهای محاسبه در سعه اجتماعی وسیاسی ،مسولیت پذیری به معنای حساسیت نسبت به آسیب های اجتماعی است.هرگاه افراد جامعه نسبت به آسیب ها حساس باشد،آسیب ها کاهش می یابد و کاهش آسیب سبب کاهش جرم در جامعه در جامعه میگردد.جامعه ای که آمار جرم در آن پایین باشد.آن جامعه دارای امنیت پایدار و سلامت رشد محور خواهد بود.

هدایت حیدری در ادامه به آموزش نحوه ثبت نام اعضا،نحوه بارگزاری گزارشات و گزارش نویسی در سامانه همت گمارد.

تشکیل دومین کمیته تخصصی دبیرخانه حقوق کودک در فرهنگ سرای کوثر شهرداری کرمانشاه برای ارائه راهکار مناسب نحوه ملاقات کودکان ووالدینی که در حال طلاق یا متارکه هستند.

قائم مقام شهرداری کرمانشاه و سرپرست سازمان فرهنگی ،ورزشی و اجتماعی شهرداری کرمانشاه با عرض خوش آمد گویی به حاضرین در جلسه بیان کرد که مردم و ملت عزیز ایران نشان داده که همیشه پای کار وکمک و همدلی با اقشار آسیب دیده و آسیب پذیر بوده اند ونمونه آن زلزله شهرستان های غرب استان کرمانشاه بود که مردم نشان دادندکه همدل و مهربان هستند.کودکان طلاق زلزله ای بزرگ هستند که آثار ویران گرش در آینده نمود پیدا میکند.

عبدالمالکی قائم مقام شهردار در ادامه بیان کرد: شهرداری برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی وطلاق ۶۵ دوره تخصصی در سال آینده فرهنگ سراهای استان با حضور اساتید برگزار خواهد کرد.دوره همسرداری،روانشناسی نوجوان،وروانشناسی کودک در جهت سالم سازی جامعه وافراد خواهد بود.

سرپرست سازمان فرهنگی،ورزشی اجتماعی شهرداری گفت:شهرداری در حال شناسایی مکانهای مناسب برای این مسئله میباشد و درآینده مکانی مستقل با تخصیص اعتبار مستقل ونیروی کافی متولی این امر خواهد بود.

بهمن مرادیفر معاون اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه در ادامه جلسه گفت:در استان کرمانشاه ماهی ۵۰طلاق و سالی حدود۶۰۰طلاق در استان کرمانشاه داریم که این خانواده دارای فرزند کودک و نوجوان است.اداره های متولی امر باید مکانی برای ملاقات کودکان طلاق یا در حال متارکه تهیه کنند که دسترسی به پارک، نیروی انتظامی وفضایی دارای وسایل بازی ونقاشی ، پزشک وکادر درمانی و روان شناسی در آنجا مستقر شوند.همکاری خوب ومداوم دادگستری ،شهرداری و سازمان بهزیستی می تواند طلوع روشنی را برای این کودکان و نوجوانان در معرض آسیب قرار دهد.

این مقام قضایی افزود:ملاقات والدین و فرزندان در کلانتری رویه مناسب و خوبی نمی باشد.کودک در این فضای سخت وانتظامی روحیه اش بهم می ریزدوروح و روانش برای آینده ضربه می خورد.رفت و امد والدین به کلانتری و مکان های انتظامی برای دیدن فرزندانشان هم رویه خوب و مناسبی از لحاظ اجتماعی نمی باشد.استان کرمانشاه برای ایجاد مکان مستقل و دارای کادر درمانی و روانشناسی از بقیه استان ها عقب است.

در ادامه جلسه شهرداری متولی ایجاد فضای مناسب برای ملاقات والدین با کودکان گردید ونیز سازمان بهزیستی مسئول تامین نیروی مددکار وکادر روانشناسی گردید.علوم پزشکی نیز تعهد نمودکه پزشک کشیک و کادر درکانی برای این مکان مهیا نمایید.

برگزاری دوره آموزش حقوق شهروندی برای مدیران آژانسهای تاکسی تلفنی کرمانشاه

هدایت حیدری مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه مجموعه  تاکسیرانان  را  سفیران فرهنگی برای اشاعه فرهنگ شهروندی عنوان کرد و افزود: این سازمان با برنامه ریزی های صورت گرفته، آموزش رانندگان را در برنامه قرار داده تا اشاعه دهنده فرهنگ صحیح شهروندی باشیم.

سازمان تاکسیرانی کرمانشاه با همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان اقدام به برگزاری دوره آموزشی حقوق شهروندی با محوریت اخلاقمداری و قانونمداری ویژه مدیران آژانسهای تاکسی تلفنی تحت پوشش این سازمان نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان تاکسیرانی شهرداری کرمانشاه، در این دوره آموزشی که در محل واحد آموزش سازمان تاکسیرانی برگزار شد، مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه طی سخنانی گفت: امروز در سازمان تاکسیرانی تحولات چشمگیری در عرصه های فرهنگی و اجتماعی انجام شده است.

هدایت حیدری مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه مجموعه  تاکسیرانان  را  سفیران فرهنگی برای اشاعه فرهنگ شهروندی عنوان کرد و افزود: این سازمان با برنامه ریزی های صورت گرفته، آموزش رانندگان را در برنامه قرار داده تا اشاعه دهنده فرهنگ صحیح شهروندی باشیم.

به گفته وی آداب رانندگی و اخلاقمداری و قانونمداری از مهم ترین موضوعاتی است که باید در دوره های آموزشی به رانندگان تاکسی آموزش داده شود.

مدیر  پیشگیری از وقوع جرم دادگستری با بیان اینکه برگزاری این کلاسهای آموزشی تاثیر بسزایی در افزایش سطح آگاهی و اطلاعات تاکسیرانان داشته و دارد، افزود: ارتقای دانش و ایجاد مهارتهای ارتباطی، در زمینه تخصصی«اخلاقمداری و قانونمداری» تأثیر مهمی دارد چرا که معتقدیم رانندگان تاکسی باید در اخلاق محوری الگویی شایسته برای شهروندان باشند.