Archive for فوریه, 2018

معاون فرهنگی قوه قضائیه در آغاز بکار ستاد ملی صبر: سزاوار است قاضی در ابتدای محاکمات خود طرفین دعوا را به صلح و سازش دعوت کن

معاون فرهنگی قوه قضائیه در آغاز بکار ستاد ملی صبر: سزاوار است قاضی در ابتدای محاکمات خود طرفین دعوا را به صلح و سازش دعوت کند

مراسم آغاز بکار ستاد ملی صبر ( صلح ، بخشش و رضایت) در دادگستری استان کرمانشاه با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر صادقی معاون فرهنگی قوه قضائیه ، دکتر عدالت خواه رئیس کل دادگستری استان و جمعی از مدیران ارشد استان برگزار شد.

دکتر صادقی با تسلیت ایام فاطمیه و گرامیداشت دهه مبارک فجر یادآور شد: شهادت حضرت زهرا (س) به نوعی دفاع از ولایت بود. آمال و آرزوی بسیاری از بزرگان تشکیل حکومت اسلامی بود نعمتی که اکنون در اختیار ماست و آنگونه که شایسته است قدرشناس آن نیستیم چرا که در همان زمان قرار گرفته ایم و درک موضوع قدری دشوار به نظر می رسد.

ایشان افزود حضرت امام (ره) دنیا را عوض کرد و اکنون خلف صالح ایشان ؛ مقام معظم رهبری نیر همین کار را می کند و در این مسیر اتفاقات بزرگی در دنیا رخ می دهد که این اتفاقات بزرگ به برکت رهبری دو فرزند فرهیخته و صالح حضرت زهرا (س) و به برکت خون شهدا و پشتیبانی مردمان است.

معاون فرهنگی قوه قضائیه در ادامه سخنان خود با اشاره به تشکل ستاد ملی صبر که هدف ایجاد صلح و سازش و رضایت را دنبال می کند آن را برگرفته از آیات قرآن دانست و خاطر نشان ساخت: ایجاد صلح و سازش در بین مردم به آن معناست که در ضمن به رسمیت شناختن حق افراد و برقراری عدالت و جدی گرفتن آن ، به این نکته  نیز توجه شود که در قرآن کریم به چیزی بالاتر از عدالت توصیه شده است .آن جایی که که قصاص را حق صاحب خون می داند به دنبال آن می فرماید والعفو خیرا یعنی اگر عفو شود بهتر است.

ایشان ادامه داد: مسئله صلح و سازش بسیار مسئله ای جدی در قرآن کریم است و درست است که ما در قوه قضائیه متولی عدالت هستیم اما در ضمن آن باید به موضوع عفو و گذشت و صلح و سازش توجه خاص داشته باشیم . و دستگاه قضائی با مشارکت سایر نهادها و سازمانها و خیرین باید به دنبال آن باشد و آن را به سرانجام برساند . قاضی سزاوار است در ابتدای محاکمات خود طرفین دعوا را به صلح و سازش دعوت کند. چرا که یک ارزش بزرگ است.

دکتر صادقی بعد از اشاره به تاکیدات قرآن به موضوع مورد بحث یعنی ایجاد صلح و سازش ، روایاتی از پیامبر (ص) در این باره مورد دقت قرار داد و افزود: از پیامبر نقل است که افضل نیکی ها بعد از  انجام واجبات ایجاد صلح و سازش در بین مردم است و در جای دیگر می فرمایند: ایجاد صلح و سازش افضل از عبادت هزار سال است. بنابراین کسانی که قدم در این راه خیر می گذارند بدانند که چه کار بزرگی انجام می دهند . و چه نیکوست که این کار بزرگ را با قصد قربت انجام دهند که البته این کار بزرگ نیاز به صبر و بردباری زیاد دارد چرا که کار طاقت فرسایی است.

این مقام مسئول فرهنگی اشاره  ای نیز به صاحبان گذشت کرد و تصریح کرد: انسان هایی که گذشت می کنند دارای روح بزرگی هستند. پدری که از خون فرزند خود می گذرد پای بر نفس خود گذاشته است و در مسیر رهایی از خودخواهی و در تقابل میان عقل و نفس ، جانب عقل را گرفته است بنابراین بزرگ و شجاع است و شایسته تکریم .

قبل از سخنان معاون فرهنگی قوه قضائیه دکتر عدالت خواه رئیس کل دادگستری نیز گزارشی از پرونده هایی که منجر به صلح و سازش شده است ارائه کرد و یادآور شد استان کرمانشاه از سال ۹۳ با تشکیل ستاد تالیف قلوب سعی در ایجاد صلح و سازش در بین مردم داشته است و در این مسیر توانسته است تاکنون ۷۰ فقره پرونده قتل را منتج به نتیجه کند.

در پایان این مراسم از آقای دکتر بهمن مرادیفر معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه که در حوزه صلح و سازش و اصلاح ذات البین اعم از دادگستری و شوراهای حل اختلاف و خیرین تلاش کرده اند، با اهدا لوح و هدایایی تجلیل بعمل آمد.

بازدیدمعاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه از دبیرستان شهیدقدوسی ناحیه ۱

 دکتربهمن مرادیفرمعاونت محترم اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه به همراه جنای آقای دکترمحمدی معاونت تربیت بدنی اداره کل آموزش وپرورش استان کرمانشاه به همراه آقایان عبدی،امیدی،ستایش کارشناسان حوزه فرهنگی واجتماعی  معاونت اجتماعی وپیشگیری ازوقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه از دبیرستان شهیدقدوسی  ناحیه ۱کرمانشاه که یکی ازمدارس پایلوت پروژه نماد(نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزی)می باشد بازدیدنمودند.

 ایشان ضمن بررسی روند اجرایی پروژه مذکور ازنزدیک وتوجه به اظهارات عوامل اجرایی پروژه در آموزشگاه ،اظهارداشتند که چون امروزه آسیبهای اجتماعی وجرایم و ناهنجاری¬های اجتماعی چالشی بس  بزرگ است برای جامعه بشری  ، بنابراین لازم است با استفاده از ظرفیت بسیارارزشمندوغنی آموزش وپرورش وگستره  تعلیم و تربیت کشوروجایگاه رفیع  معلمان و مدرسان دراثرگذاری برفرگیران ودانش آموزان، به مقابله با این چالش پرداخت.وی با اشاره به اینکه این طرح با همکاری قوه قضائیه، وزارت آموزش و پرورش، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بهزیستی، «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، نیروی انتظامی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» و بنیاد برکت در یک ائتلاف ملی شکل گرفته ، وهدف آن ، توانمندسازی دانش آموزان درمقابله با رفتارهای پرخطر، آسیب‌های اجتماعی و بزهکاری و… از طریق مداخله به موقع و موثر است.

بازدیددکتر مرادیفرمعاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه از کلینیک مشاوره خانواده نبک نهاد

بهمن مرادیفر معاون اجتماعی کرمانشاه:

مشاوران و مددکاران باید افرادی مهذب از نظر اخلاقی و عالم از نظر تیوری و خبره از نظر تجربه باشند.

در بازدید از کلینیک مشاوره و مددکاری نیک نهاد دکتر بهمن مرادیفر معاون دادگستری کرمانشاه به همراهی هدایت حیدری مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه ضمن اشاره به حساسیت و ظرافت مداخله در موضوعات خانوادگی و لزوم حفظ حریم خانواده بیان داشت:مشاورین و مددکاران باید افرادی مهذب از نظر اخلاقی و عالم از نظر تئیوری و خبره از نظر تجربه باشند.

این مقام قضایی دادگستری کرمانشاه در ادامه اظهار داشت:مددکاری که از نظر تجربیات زندگی مشترک بی بهره است نمی تواند در روند مشاوره و مددکاری تاثیرگذاری لازم را داشته باشد.مشاورین و مددکاران باید افراد مهذب باشند تا در مقابل وسوسه های احتمالی قدرت خودکنترلی داشته باشند.

دکتر مرادیفرگفت:باید در مراکز مشاوره و مددکاری افرادی پاک چشم وپاک دامن به زوجین ارائه خدمت نمایند.چنانچه بر خلاف این امر برای ما ثابت شودقطعا برخودداری قانونی را اعمال خواهدکرد.

امیدوارم کلینیک نیک نهاد بتواند در توسعه وتثبیت صلح وسازش وتحکم بنیان خانواده ها نقش مثبت و سازنده ای را ایفا نماید.

برگزاری دوره آموزش حقوق شهروندی برای مدیران آژانسهای تاکسی تلفنی کرمانشاه

سازمان تاکسیرانی کرمانشاه با همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان اقدام به برگزاری دوره آموزشی حقوق شهروندی با محوریت اخلاقمداری و قانونمداری ویژه مدیران آژانسهای تاکسی تلفنی تحت پوشش این سازمان نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان تاکسیرانی شهرداری کرمانشاه، در این دوره آموزشی که در محل واحد آموزش سازمان تاکسیرانی برگزار شد، مدیر پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمانشاه طی سخنانی گفت: امروز در سازمان تاکسیرانی تحولات چشمگیری در عرصه های فرهنگی و اجتماعی انجام شده است.

حیدری مجموعه  تاکسیرانان  را  سفیران فرهنگی برای اشاعه فرهنگ شهروندی عنوان کرد و افزود: این سازمان با برنامه ریزی های صورت گرفته، آموزش رانندگان را در برنامه قرار داده تا اشاعه دهنده فرهنگ صحیح شهروندی باشیم.

به گفته وی آداب رانندگی و اخلاقمداری و قانونمداری از مهم ترین موضوعاتی است که باید در دوره های آموزشی به رانندگان تاکسی آموزش داده شود.

مدیر  پیشگیری از وقوع جرم دادگستری با بیان اینکه برگزاری این کلاسهای آموزشی تاثیر بسزایی در افزایش سطح آگاهی و اطلاعات تاکسیرانان داشته و دارد، افزود: ارتقای دانش و ایجاد مهارتهای ارتباطی، در زمینه تخصصی«اخلاقمداری و قانونمداری» تأثیر مهمی دارد چرا که معتقدیم رانندگان تاکسی باید در اخلاق محوری الگویی شایسته برای شهروندان باشند.