Archive for آوریل, 2018

اولین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کرمانشاه

اولین جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کرمانشاه در محل سالن شهید قدوسی با حضور رئیس دادگستری کل استان، معاون سیاسی و امنیتی استانداری، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان، فرماندار کرمانشاه، سرهنگ جهان آرا رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان، مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری و نمایندگان ادارات مرتبط برگزار شد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمانشاه دکتر بهمن مرادیفر در ابتدای شروع جلسه ضمن تشریح مهمترین موضوعات مربوط به آسیبهای اجتماعی، از جمله طلاق، حاشیه نشینی و بافتهای فرسوده در باب تقسیم کار و نحوه همکاری بین اعضای شورای پیشگیری از وقوع جرم، مطالبی را بیان و از اعضاء خواست، برنامه های خود را به گونه ای تنظیم کنند که ضمن جلوگیری از موازی کاری، بیشترین نتیجه مطلوب را همراه داشته باشد.

دکتر عدالتخواه رئیس کل دادگستری استلان کرمانشاه ضمن عرض خیر مقدم و تبریک ایام میلاد حضرت ولیعصر(عج)، هدف از تشکیل چنین جلساتی را  پیش­بینی و پیشگیری از قضائی شدن آسیبهای اجتماعی عنوان کرد و افزود، دستگاه قضائی علی رغم همه مشغله هایی که دارد، می تواند یک حلقه ارتباطی در موضوعات مختلف باشد. ایشان پیشگیری رشدمدار را موضوع مهم پیشگیری از جرم و آسیبهای اجتماعی عنوان کرد که در شورای پیشگیری از جرم باید جدی گرفته شوند.

  در ادامه رئیس کل دادگستری کرمانشاه با اشاره به رتبه بالای استان در  مجازاتهای جایگزین حبس عناون کرد، هر جرمی را نباید انتظار داشت که حکم زندان داشته باشد و جهت جرائم خرد می توان احکام جایگزین صادر کرد.

ضرورت تأسیس مرکزی مناسب جهت ملاقات اطفال موضوع دیگری بود که رئیس کل دادگستری استان مطرح کرد. وی در این باره بیان کرد، در صورت تأسیس چنین مرکزی با همکاری هم،  زمینه روانی خوبی برای کودکان به هنگام ملاقات ایجاد می شود که  می تواند به زوجین جدا شده هم آرامش انتقال دهد و ای بسا آنها به سوی زندگی مشترک دوباره سوق داده شوند.

رئیس شورای پیشگیریاز وقوع جرم استان کرمانشاه ضمن اعلام کاهش نرخ جرائم در استان با استناد به آمارهای پرونده های ورودی دادسراهای استان، استان کرمانشاه را در بحث روند کل آمار اتهامات کشور در سال ۹۶ دارای بیشترین کاهش در بین تمامی استانها اعلام کرد.

الهی تبار معاون سیاسی و امنیتی استانداری هم در این جلسه همه مسئولین استان را به هم نوایی جهت کنترل آسیبهای اجتماعی فرا خواند. وی  ارائه آمارهای واقعی و مثبت را زنده کننده امید در جامعه دانست.

 معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه در باب آموزشهای قبل از ازدواج، تشکیل مرکزی جهت آموزش مهارتهای زندگی جهت زوجه قبل از ثبت سند عقد و ارائه گواهی لازم را  با همکاری علوم پزشکی و دادگستری خواستار شد. معاون سیاسی و امنیتی استانداری در ادامه، پیرامون هر کدام از موضوعات مطروحه، متولی هر کدام از برنامه­ها و نحوه همکاری میان سازمانهای اجرایی مرتبط را مشخص کرد.

در ادامه جلسه دکتر محمدحسین صادقی دادستان عمومی و انقلاب خواستار اهتمام تمامی دستگاهها در موضوع کنترل خشم و هیجانات آنی که سبب ساز بسیاری از جرائم است، شد و افزود، در این باره یک شعبه از کلینیک کنترل خشم و تاب آوری با حضور مشاوران روان شناسی در حال ارائه خدمت می باشند

.IMG_5810 IMG_5799 IMG_5802 IMG_5806 IMG_5807

استان کرمانشاه در اعمال مجازات های جاگزین در کشور رتبه اول است.

معاونت اجتماعی دادگستری کل استان کرمانشاه:

استان کرمانشاه در اعمال مجازات های جاگزین در کشور رتبه اول است.

دکتر بهمن مرادیفر معاون دادگستری کرمانشاه در کارگاه آموزشی توجیهی دیده بانان پیشگیری کرمانشاه بیان کرد که استان کرمانشاه بیش از ۴۰۰ هزار ساعت در اعمال مجازات های جایگزین خدمات عام المنفعه ذاشته است که این مهم با درایت و تدبیر رئیس کل محترم دادگستری دکتر عدالتخواه وقضات کیفری کرمانشاه انجام گردیده است.

معاونت اجتماعی دادگستری کل استان کرمانشاه: استان کرمانشاه در اعمال مجازات های جاگزین در کشور رتبه اول است. دکتر بهمن مرادیفر معاون دادگستری کرمانشاه در کارگاه آموزشی توجیهی دیده بانان پیشگیری کرمانشاه بیان کرد که استان کرمانشاه بیش از ۴۰۰ هزار ساعت در اعمال مجازات های جایگزین خدمات عام المنفعه ذاشته است که این مهم با درایت و تدبیر رئیس کل محترم دادگستری دکتر عدالتخواه وقضات کیفری کرمانشاه انجام گردیده است. این مقام قضایی در ادامه اباز داشت که در قانون سابق اصل بر اعمال مجازات های سخت گیرانه بوده که خانواده های مجرم در اثر اعمال این مجازات ها به شدت آسیب دیده اند.هدف از زندانی کردن مجرم اصلاح مجرم است ولی در زندان با افراد خطرناکتری آشنا می شودو آموزش های مجرمانه بیشتری ر می بیند و می آموزد. دکتر مرادیفر در ادامه با اشاره به اینکه هر زندانی در استان کرمانشاهع حدوداً ۵۵۰هازر تومن برای دولت هزینه دارد گفت فضای فیزیکی زندان های ما دیگر جواب گو نیست. دستگاه قضای استان کرمانشاه با اعمال این مجازات های جایگزین و خدمات عام المنفعه توانسته است در چهار سال گذشته تعداد زندانیان را ثابت نگه دارد و افزایش زندانیان جلوگیری کند. معاون اجتماعی و پیشگیری دادگستری کرمانشاه با بیان این نکته که کشورهای توسعه یافته از چندین سال گذشته به سمت اعمال پیشگیرانه حرکت کرده اند و منتظر پلیس و زندان و برخورد و مجازات نبوده ما نیز باید به این سمت حرکت کنیم.در اسلام و قران برکیفر قلیل و تبلیغ کثیر تاکید شده است.دین مبین اسلام وقران دستورات پیشگیرانه زیادی در باره دارد.با منزلت انسان و جایگاه او در اجتماع موافق و با شکتن احترام و بروز قبح اعمال زشت او مخالف است.ما بایدعدالت را اجرا کنیم و لی مصلحت ها را نیز ببینیم.با فرستادن یک نوجوان به زندان مانع از ادامه تحصیل وپیشرفت او در جامعه شده ایم.نوجوان روح مجرمانه ندارن فقط از روی هیجان دست به ناهنجاری میزنن. دکتر بهمن مرادیفر به مدیران ادارت دولتی ذکر شده در آیین نامه اعمال مجازات های جایگزین حبس که در این جلسه حضور داشتند موکدا بیان کرد که دادگستری کرمانشاه آمادگی دارد افرادی را به این ادارات معرفی نماید که مشکل کمبود نیرو این ادارت جبران شود و چون این افراد مجرمین هستند از لحاظ اداری و بیمه و قوانین کارگر و کارفرما هیچ مشکلی برای این سازمان ها پیش نمیاید.و درادامه انتظار دادگستری این است که اداراتتی که این مجرمان در آنها مشغول به کار هستند بر رفتار سازمانی و حضور و غیاب آنها و گزارش به دستگاه قضایی دقت نظر داشته باشند تا این افراد متنبه گردند به دامان جامعه برگردند.