Archive for آگوست, 2018

افتتاح دومین کانون سلامت محله در فرهنگسرای گل نرگس کرمانشاه

دومین کانون سلامت محله در کرمانشاه با همکاری شهرداری ،دانشگاه علوم پزشکی ،شورای اسلامی شهرکرمانشاه و معاونت اجتماعی وپیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه در محله شهرک متخصصین وژاندارمری افتتاح گردید.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه با سپاس و شکر خدایی بزرگ برای چنین حرکات پیشگیرانه ای که در استان کرمانشاه انجام می شود گفت:نباید همه اعمال پیشگیرانه به وسیله حاکمیت انجام شود بلکه باید مردم مشارکت صددرصدی در انجام تمامی اهداف پیشگیرانه داشته باشند.اولین آموزه های  مبانی اسلامی و شرعی اعمال پیشگیرانه از وقوع جرم،جرم ستیزی و امربه معروف و نهی از منکر بوده است که در جامعه امروزی مغفول مانده است و ما باید این اعمال و اهداف اسلامی را به روز کنیم.

دکتر بهمن مرادیفر در ادامه بیان کرد که حتما باید مردم و اهالی محلات را وارد این هدف بزرگ کنیم شهروندان باید مشارکت داشته باشند تا بتوانیم در پیشگیری موفق باشیم.در همین راستا معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمانشاه گفت که ما اقدام به جذب ۲۵۰۰ نفر دیده بان پیشگری اعم از معتمدین محلی، خیرین ،صاحبان نفوذ،ریش سفیدان کرده است که این دیده بانان اعمال جرم زا را یا تذکر می دهند یا به مسئولین مربوطه گزارش می دهند.با استفاده از ظرفیت شهروندان و ریش سفیدان با خون صلح در محلات و مساجد محله می توان اعمال مجرمانه را کاسته و آمار زندانیان را کاهش داد وازافزایش آسیب های اجتماعی جلوگیری کرد.

این مقام قضایی دادگستری کرمانشاه گفت:آسیب های روحی در بطن جامعه است و پس از گذر از پلیس و دادگستری و سپس زندان وارد جامعه  و مردم می شود.زنان بی سرپرست ،مردان شکست خورده از طلاق و فرزندان اعتیاد و طلاق و ….اثرات روحی فراوانی را بر جامعه بار میکند که در آینده اجتماع خطرناک می باشد.ایشان با اشاره به راه اندازی سامانه کاهش طلاق به نام سامانه تصمیم گفت که دادگستری با همکاری بهزیستی توانسته است ۳/۱دهم درصد طلاق را در سه سال گذسته از طریق مشاوره و معرفی زوجین به مشاوران و مددکاران در یک پروسه ۴۵ روزه کاهش داده ، که با مشارکت شهروندان و بزرگان و ریش سفیدان می توانیم باز آمار طلاق را بیشتر کاهش دهیم.

در ادامه دکتر مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت:انجام کار تیمی بخصوص در بخش سلامت بسیار مبارک است و اجتماعی شدن سلامت هدف ما و وزارت بهداشت در این راستا است.وی گفت : اعضای شورای شهر و شهردای در این زمینه از ما پیشی گرفته اند و این مایه امیدواری ماست چرا که اعتقاد داریم این فعالیت ها در پیشگیری که مقدم بر درمان است موثر خواهد بود.

وی افزود : کانون های سلامت محلات چون چشمه هایی هسنتد که با پیوستن به هم دریای سلامت را شکل می دهد.

عبدالمالکی قائم مقام شهردار کرمانشاه در ادامه افزود : در این کانون ها ما به عنوان تسهیل گر تلاش می کنیم تا در بخش سلامت توجه بیشتر مردم را جلب کرده و خود آنها در اجتماعی شدن سلامت نقش ایفا کنند.

احمد زاده عضو شورای شهر در ادامه بیان کرد : کار میدانی از سخن گفتن بهتر است و جلسات باید خروجی داشته باشد.وی افزود : کمیسیون بهداشت و محیط زیست در توسعه زیر ساختی در کنار دانشگاه بوده و اکنون در راستای فعالیت نرم افزاری هم با آن همکاری می کند.وی گفت : اجرایی کردن مطالبات مردم در این کانون ها هدف ماست و همین هم به دل مردم می نشیند.

اولین مرکز جامع “مراقبت از خانواده” غرب کشور در کرمانشاه راه‌اندازی شد

اولین مرکز جامع “مراقبت از خانواده” غرب کشور با حضور معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور،دکتر مصری نماینده ودکتر جاسمی نمایندگان شهرکرمانشاه در مجلس شورای اسلامی و دکتر بهمن مرادیفر معاون دادگستری استان در کرمانشاه افتتاح شد.

دکتر امید قادری مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در آیین افتتاح این مرکز که امروز (۲۲ مرداد) در محل اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه برگزار شد، طلاق را یکی از معضلات اصلی کشور در سالهای اخیر عنوان کرد و افزود: یکی از پدیده هایی که در سالیان گذشته از حد نرم خود گذشته معضل طلاق است و درهمین راستا با همکاری دادگستری تلاش‌های بسیاری برای حل این معضل صورت گرفت و مراکز مداخله طلاق در دادگاه‌ها تشکیل شد.

وی افزود: خوشبختانه این مراکز توفیقات خوبی داشتند و سال گذشته با خدمات این مراکز ۲۵ درصد پرونده‌های طلاق استان به سازش انجامید.

قادری علت اصلی طلاق در استان را عدم مهارت‌های زندگی با ۵۴ درصد موارد طلاق عنوان کرد و افزود: در رده‌های بعدی اعتیاد با ۱۵ درصد، روابط فرازناشویی با ۱۵ درصد، مشکلات اقتصادی با هشت درصد و دخالت اطرافیان با پنج درصد به عنوان علل اصلی طلاق مطرح هستند.

وی افزود: این امر نشان م یدهد که زوجین با فراگیری مهارت و داشتن یک مشاوره خوب می توانند به ادامه مسیر زندگی مشترک خود ادامه دهند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به کاهش آمار طلاق استان در سال گذشته، گفت: متاسفانه به خاطر کاهش آمار ازدواج، میزان کاهش طلاق در استان به چشم نمی‌آید، چرا که همپای کاهش طلاق، آمار ازدواج در استان نیز کاهش داشته و از حدود ۲۰ هزار ازدواج در سال ۱۳۹۴ به ۱۶ هزار و ۹۹۰ ازدواج در سال گذشته رسیده است.

قادری با اشاره به لزوم ارتقاء مشاوره جهت تحکیم روابط خانواده، گفت: استان ظرفیت خوبی در بحث مشاوره دارد و تلاش ما این است بتوانیم با ارائه مشاوره مناسب مهارت زوجین در اداره زندگی را بالا برده و آمار طلاق را کاهش دهیم.

وی افزود: در همین راستا مرکز جامع مراقبت از خانواده با همکاری دادگستری در استان راه اندازی شده و هم اکنون در این مرکز هشت دفتر مشاوره و شش نیروی مددکار و روانشناس فعالیت دارند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: این مرکز در راستای هدفمند ونظام‌مند کردن خدمات مشاوره احداث شده و امیدواریم با این اقدام بتوانیم شاهد کاهش آمار طلاق در استان باشیم.

قادری از ارائه رایگان خدمات این مرکز خبر داد و افزود: زوجین پیش از هر اقدام برای طلاق باید به این مرکز مراجعه کنند.

تنوع “آسیب‌های اجتماعی” زیاد شده/ ابزارهای “سنتی” به کار نمی‌آید

معاون دادگستری کرمانشاه دکتر بهمن مرادیفر در ادامه با اشاره به افزایش تنوع آسیب‌های اجتماعی در کشور، گفت: در این شرایط ابزارهای سنتی برای مقابله با این آسیب‌ها به کار نمی‌آید.

دکتر بهمن مرادیفر  در آیین افتتاح مرکز جامع مراقبت از خانواده که امروز (۲۲ مرداد) باحضور معاون اجتماعی سازمان بهزیستی برگزار شد با اشاره به تغییر سبک زندگی جامعه، گفت: در گذشته با وجود زندگی سنتی آسیب‌های اجتماعی به مراتب کمتر بود و افراد زندگی سالمتری داشتند.

وی افزود: متاسفانه امروزه با تغییر سبک زندگی نه تنها میزان آسیب‌های اجتماعی افزایش یافته، بلکه شاهد افزایش تنوع آسیب‌ها نیز هستیم بطوری که ابزارهای سنتی گذشته دیگر جوابگوی مقابله با این میزان تنوع آسیب‌ نیست.

این مقام قضایی استان با توجه  به معضل طلاق در جامعه اشاره کرد و افزود: در گذشته و در بافت سنتی خانواده‌ها، بسیاری مشکلات زوجین با صحبت و واسطه‌گری ریش‌سفیدان فامیل حل می‌شد، اما امروزه با تغییر ساختار خانواده‌ها زوجین نیازمند حضور مشاور برای رفع مشکلات خود هستند.

مردایفر با اشاره به استقلال زندگی زوجین جوان، گفت: این مسئله باعث شده که آنها دیگر الگوی عملی زندگی بزرگترها را مشاهده نکنند و انتقال فرهنگ عملی زندگی تقریبا غیرممکن شده است.

در ادامه سخنرانی دکتر مصری نماینده مجلس با اشاره به لزوم ورود متولیان فرهنگی در بحث ازدواج و طلاق گفت: متاسفانه نوع زندگی نمایش داده شده در تلویزیون و سینمای کشور به هیچ عنوان با زندگی واقعی جامعه همخوانی ندارد.

وی افزود: در سریالهای تلویزیون سطح زندگی نمایش داده شده بسیار بالاتر از سطح زندگی جامعه است و از طرفی در بیشتر فیلم‌های سینمایی وضع جامعه بسیار فلاکت بار نمایش داده می‌شود طوری که عمدتا فقط به مذاق آن طرف آبی‌ها خوش می‌آید.

مصری با اشاره به راه‌‎اندازی اورژانس اجتماعی در دوره تصدی خود در وزارت کار و رفاه اجتماعی، گفت: در آن زمان هم اعلام کردم چنانچه اولین خودرویی که مقابل پای یک فرد آسیب دیده اجتماعی توقف کند خوردوی اورژانس اجتماعی باشد می‌تواند در تغییر زندگی افراد بسیار سرنوشت ساز باشد.

وی افزود: در همین راستا باید این دست حمایت‌های اجتماعی تقویت شود و برای حل معضل طلاق مشاوره میتواند یک حمایت خوب از بنیان خانواده باشد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: بعضی مواقع زوجین تنها نیاز به یک گوش برای شنیدن دارند وحضور مشاور می‌تواند در تحکیم زندگی آنها بسیار موثر باشد.